Karadeniz Pet

kafes ve yuva değişimi

Kaan KARAN

Paylaşımcı Üye
k1uxg.jpg

yukarıdaki resimdeki kafesi ve yuvayı değiştirdim, ikisi de çok sağlıksızdı. Bu eski kafes ve yuvalıkta kuluçkada geçen 23 günden sonra yumurtaları aldım ve kontrol ederek kırdım, yumurtalar döllenmemiş yani boştu. Aşağıdaki kafese kuşlarımı aldım, ilk başta yeni kafeste de çiftleştiler, dişi yuvadaki talaşları dışarı attı ama artık çiftleşmiyorlar, kafesi değiştirmemim üzerinden 8 gün geçti, dişinin cere rengi beyaza döndü, acaba yeni kafes ve yuvayı mı beğenmediler...kafesin boyu 60cm, genişliği 30 cm, yüksekliği 40 cm olan salma kafes.
kmms7.jpg

belki yuvayı beğenmemişlerdir diye düşünerek bir yuva daha taktım, kafeste iki yuvanın takılı olması sıkıntı yaratır mı?
kmmw1.jpg

Sıkıntı olmaz iki yuva birini seçsinler bırakın. Alışmaya başlamıştır onlar.

selam hocam bu kafesden nerden bulabilirim yardımcı olurmusun

Nijerle desteklemeye ve mama vermeye devam edin, nijeri ve mamayı kestiyseniz kuluçkadan sonra dişinin kızışkınlığı geçmesi doğal olabilir. 2 Yuvalıkta sıkıntı yok hangisini seçer ve içine girerlerse diğerini çıkarırsınız.

Nijerle desteklemeye ve mama vermeye devam edin, nijeri ve mamayı kestiyseniz kuluçkadan sonra dişinin kızışkınlığı geçmesi doğal olabilir. 2 Yuvalıkta sıkıntı yok hangisini seçer ve içine girerlerse diğerini çıkarırsınız.

Nijer veriyorum, witte molen'in hazır mamasına yumurta ve havuç ekledim ama yemiyorlar, kuşların mama yemeleri için ne yapmalıyım...

Nijer veriyorum, witte molen'in hazır mamasına yumurta ve havuç ekledim ama yemiyorlar, kuşların mama yemeleri için ne yapmalıyım...

Mamayı kendiniz yapabilirsiniz sitedeki mama tariflerini araştırın farklı şeyler de ekleyebilirsiniz. Akşamları yemi alın sabah mamayı koyarsınız. 5-6 saatten fazla kalmasın kafeste.

+++++++++++++++++++

Bu kafesler çok iyi oluyo bn alıcam bitane sordum 40 tl dediler ama 30-35'e alabilirim inşallah

Yeni kafesiniz güzel, mamayıda kendiniz yaparsanız daha iyi olur.

bu kuşlar ne yeşillik yiyor, ne mama ne de kum, yarın ayrı ayrı kaplarda havuç rendesi, elma rendesi ve marul kesip verecem, hangisini yerse içine kuru yumurta maması ekleyecem, umarım bu kez yerler. Kuşlara verdiğim Bonnie Tahıllı yem yerine kızıştırmak içinde quik kızıştırıcı yem, Lora Kızıştırıcı yem ile Nijer tohumunu karıştırıp versem nasıl olur, yoksa bonnie yem daha mı iyidir?

Quik yem de iyidir aslında, olabilir. Marul vermeyin ishal yapar.

Ayrı ayrı kaplara koyduğum havuç rendesi, elma rendesi, marul parçalarını yine yemediler, kuru yumurta maması aldım, içine Nijer tohumu koydum, Nijer tohumunu yediler mama duruyor, daha önce verdiğim ıslak ballı mamayı da yemediler. Mamadan vazgeçiyorum, Nijer tohumunun oranını artırdım. Yuvanın içine talaş koydum, talaşı yuvadan attı dişi, şimdi hiç yuvaya girmiyor, kuşlar kafes ve yuva değişiminden sonra tekrar yumurtlamak için beklerler mi? Dişi kuluçkadan kalkalı 11 gün oldu, bu süre tekrar yumurtlamak için kısa bir süre mi?
ilk talaş koyduğum zamanki yuvanın hali
ktcuw.jpg

kuşun talaşı dışarı atarak yuvayı düzenlediği hali
ktd3c.jpg

Kuluçka döneminde ihtiyacı olacağından belki yiyebilir. Satış bölümlerinde bir ustamız mama satıyordu isterseniz o ustamızdan sipariş edebilirsiniz mamayı.
Kafes ve yuva değişimi evet kuluçka dönemini ve yuvaya giriş çıkmayı vs. etkileyebilir. 11 gün az çok kısa bir süredir yakında alışınca yine gelecektir devamı. Hayırlısı olsun.

KURALA RİAYET EDİNİZ.
http://www.muhabbetkusu.com.tr/site-yonetiminden-duyurular/isim-soyisim-degisikligi-22.html

kzlbq.jpg

Arkadaslar, aradan 20 gün geçmesine ragmen kuslarim halen çiftlesmiyor, suluga mineral ve vitamin damlatiyorum, kuslari sik sik rahatsiz etmeyeyim diye akilli yemlik taktim, kum yemeye basladilar ama halen mama yemiyorlar, kizistirici yem aldim, içine bol miktarda nijer ekledim ama halen tik yok. Internetten arastirdim, yuva ve kafes degisiminde bazi kuslar 1 ay sonra yumurtlarken bazilari 2 yil geçmesine ragmen yumurtlamiyorlarmis. Kuslari eski kafese alsam ve eski yuvayi taksam artik çok mu geç, yoksa yeni kafeste israrci mi olmaliyim?

kuşlarım yeni yuvaya hiç girmiyor, çiftleşmiyorlar da, :( artık umudu kestim, mama da yemiyorlar, yuvanın şeklinin kuşlar üzerinde etkisi var mıdır? aşağıdaki yuvayı alıp kullansam sonuç değişir mi (bana çok doğal bir yuva gibi geldi).
Yuvanın boyutu 21 x 13 x 12 cm
1086_buyuk_zoom.jpg

Bu yuva hangi ağaçtan yapılmış olabilir?

Arkadaşım bence hiç bişi yapma bırak sabır et bende senelerce bekledim herşeyi tamamsa iş sadece sabıra kalıyor merak etme tekrardan çiftleşip yumurtaları göreceksin inşallah ...

Yer kafes yuva değişikliğinden kuşların 2 seneye kadar çiftleşmemesi gibi bir durum olduğunu düşünmüyorum ki bence imkansızdır. Görüntü vs. etkilemez bırakın her şey zamanla.

Yer kafes yuva değişikliğinden kuşların 2 seneye kadar çiftleşmemesi gibi bir durum olduğunu düşünmüyorum ki bence imkansızdır. Görüntü vs. etkilemez bırakın her şey zamanla.
Bir forumda okumuştum bu durumu, kuşlara bir oda ayırdım ve kuşları olabildiğince rahatsız etmeye çalışıyoruz. Bugün kuşların yemliklerini 5-6 saat çıkardım ve mama verdim ama hiç yemediler, bir daha da ne böyle bir şey yaparım ne de mama yaparım. Bu gün fark ettim dişi kuşum kızışmaya başladı fakat yuvaya girmiyorlar, hala yuvaya alışamadılar mı acaba?
lcz1s.jpg

Geri