Karadeniz Pet

Kafesdeki ızgara tel?

enderundepderun

Meraklı Üye
Değerli dostlar özellikle dikkatimi çekti burada eklenilen resimlerde farkettim (yada bana mı denk geldi) çoğu resimlerde kafesin tabanına kağıt serilmemiş ve taban için ızgara teli kullanılmamış özellikle bir sebebi mi var? Çünkü ben kafesimde tabana kağıt serip ızgara teli takıyorum zararı varmıdır? Ben faydası var diye biliyorum kağıtı çıkartıp atınca taban hep temiz kalıyor yeni kağıt seriyorsun ızgara telide yere düşen pislettiği yemleri yemesine engel oluyor.Bu konuda fikrinizi ve önerilerinizi alabilirmiyim?

Son düzenleme:
yaptığın uygulama yanlış değil, mısır granülü ya da bentotit kullananlar o uygulamalara ihtiyaç duymuyor. ama ızgara da en sağlıklı uygulamalardan birisidir.

yaptığın uygulama yanlış değil, mısır granülü ya da bentotit kullananlar o uygulamalara ihtiyaç duymuyor. ama ızgara da en sağlıklı uygulamalardan birisidir.

Bende acaba ben mi yanlış uyguluma yapıyorum diye düşünüyordum. Resimleri hep böyle görünce çünkü bildiğim en iyi yöntem bu. Çok teşekkür ederim vallaha tabiri caizse içimi rahatlattınız.

Izgara teli temizlemek dert oluyor, ben o yüzden kullanmıyorum.
Tabanda mısır granülü var, kakalı kısımları alıp atıyorum.

Izgara teli temizlemek dert oluyor, ben o yüzden kullanmıyorum.
Tabanda mısır granülü var, kakalı kısımları alıp atıyorum.

Evet temizlemesi gerçekten zor haklısınız ama yere inip kaka ile temas etmesiniz engelliyorsunuz. Mısır granülünüdeniz arkadaşımda söyledi nasıl bir görüntüsü var?

Son düzenleme:
Tabana serilen kağıtları kısa bir sürede yenisiyle değişilmesi gerekiyor. Bu şekilde yapılsa bile bazen kafeslerde koku ve bakteri oluşması mümkündür. Taban malzemesi ise dışkıyı kurutup koku ve bakteri oluşumunu engellediği gibi kağıt gibi kısa sürede değil daha uzun sürelerde temizliğe imkan verir.

Tabana serilen kağıtları kısa bir sürede yenisiyle değişilmesi gerekiyor. Bu şekilde yapılsa bile bazen kafeslerde koku ve bakteri oluşması mümkündür. Taban malzemesi ise dışkıyı kurutup koku ve bakteri oluşumunu engellediği gibi kağıt gibi kısa sürede değil daha uzun sürelerde temizliğe imkan verir.

Anladım kağıt hijyen ve sterillikten çıkıyor bir düddt sonra. O zaman şöyle birşey yapmak mümkünmü taban malzemesi ve yine üstüne ızgara ve normak tek kuşlarda tabanı kaç günde bir temizlemeli? Önceden bunları düşünmezdim hani temizlik vs yapardım ama burayı tanıyıp okuduktan sonra iş başka boyuta geçti:) Profesyonel düşünmeye başladım:)

Anladım kağıt hijyen ve sterillikten çıkıyor bir düddt sonra. O zaman şöyle birşey yapmak mümkünmü taban malzemesi ve yine üstüne ızgara ve normak tek kuşlarda tabanı kaç günde bir temizlemeli? Önceden bunları düşünmezdim hani temizlik vs yapardım ama burayı tanıyıp okuduktan sonra iş başka boyuta geçti:) Profesyonel düşünmeye başladım:)

Taban malzemesi kullanılırsa ızgaraya gerek yok bence. Izgaraya ister istemez dışkı yapışıyor buda koku ve bakteri oluşumuna yol açıyor yani taban malzemesi kullanmanın pek bir anlamı olmuyor bu durumda bana göre. 5 kg taban malzemesi; topaklaşan dışkıları alıp yerine taban malzemesi eklendiğinde tek kuşlar için çok uzun süre yeterli olur.

Taban malzemesi kullanılırsa ızgaraya gerek yok bence. Izgaraya ister istemez dışkı yapışıyor buda koku ve bakteri oluşumuna yol açıyor yani taban malzemesi kullanmanın pek bir anlamı olmuyor bu durumda bana göre. 5 kg taban malzemesi; topaklaşan dışkıları alıp yerine taban malzemesi eklendiğinde tek kuşlar için çok uzun süre yeterli olur.

Yani taban malzemesi daha evla. Temizlik hijyen ve kolaylık açısından denemeye değer ve deneyeceğimde çok sağolun.

Geri