Karadeniz Pet

Kafesden Çıkarmayın!

ermann

Paylaşımcı Üye
Birçok kişinin söylediği bu söz aslında çok yanlıştır sebebine gelince kuşlar için uçmak - spor yapmak demektir ve spor yapmayan kuşlar ne kadar sağlıklı beslenirse beslensin sağlıklı olamazlar.
Kendinizi düşünün bir odada günlerce aylarca kalıyorsunuz her türlü doğru gıdaları almanıza rağmen hareket edemediğiniz için ya kilo alırsınız yada sağlığınız bozulur ve psikolojinizde bozulur.
O yüzden kafesten çıkarmayın sözüne itibar etmeyin kuşların doğru beslenmesi güneş görmesi ve uçabilmeleri çok önemlidir.

pek çok kişi ne zaman söylemiş kuşları kafesten çıkartmayın diyeki zaten bu mantığada aykırı bir tutumdur,zira boşuna dememişler kuşu altın kafese koymuşlar yinede vatanım demiş,yani özgürlüğüm ...

Özür dileyerek muhalefet olarak almayın ama inanın ben (en azından kendi çevremde) kimseden duymadım genel olarak kafesten çıkarmayın çıkarmayın diyen kimseleri.

sadece yeni kuş olduğu için en az 1 hafta salmamak kuşun bulunduğu mekana alışma süresi açısından ve kendine zarar vermemesi açısından doğrudur.
Ama dediğim gibi genel anlamda söylüyorsanız ben kendi çevremde hiç duymadım salınmaz diyen kimseyi.

Son düzenleme:
Çıkarmayın diyenler çok var özellikle çift kuşları salmayın diyenler çoğunlukta tek de olsa çift de olsa salmak gerekli.Duymamış olabilirsiniz fakat birçok platformda salmayın diyenler ile karşılaştım

ben her haftada 2 gün 5 saat felan salıyorum ve yumurta aldım o dişinin kızışmasına bağlı bir şey bence

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:22 -->-> Daha önceki mesaj 18:21 --

hem ben salıyordum kuşları erkek kuş çıkıyor geziyor dişi yuvadan ayrılmıyordu :)

Bende hergün salarım kuşumu. Dolanır bi 20 dakika. Sonra zaten kafesine giriyor.

Ben kuşumu hiç salmam.Çünkü salmam için kafeste olması gerekir.Lakin benim kuşum geceleri uyuyacağı zaman dışında hep açıkta olur.

benim kuşumda sabahtan çıkar kafesten aksam 6 7 gibi girer uyur o saaten sonra çıkmaz asla .)

Benim bi çift kuşum var salmamami söylediler salarsan ciftlesmezler dediler

Birçok kişinin söylediği bu söz aslında çok yanlıştır sebebine gelince kuşlar için uçmak - spor yapmak demektir ve spor yapmayan kuşlar ne kadar sağlıklı beslenirse beslensin sağlıklı olamazlar.
Kendinizi düşünün bir odada günlerce aylarca kalıyorsunuz her türlü doğru gıdaları almanıza rağmen hareket edemediğiniz için ya kilo alırsınız yada sağlığınız bozulur ve psikolojinizde bozulur.
O yüzden kafesten çıkarmayın sözüne itibar etmeyin kuşların doğru beslenmesi güneş görmesi ve uçabilmeleri çok önemlidir.

Ben katılmıyorum arkadaş illa ki salmak şart değil . Kafes i çıkartırsın dışarı sorun yok psikoloji felan bozulmaz .

Kesinlikle katılıyorum. Salmayın diyen arkadaşlarıda anlamıyorum.
Ben kuşumu aldığım ilk gün saldım, 1 hafta salmayın alışsın da saçma bence kuş etrafı incelemeden uçmadan kafeste oturarak etrafa nasıl alışacak ki..? Ben kuşumu sabah çıkarıyorum açıktığı zaman bile dışarda elimde yediriyorum sonra saat 8 gibi uykusu geliyor zaten durgunlaşınca kafese sokuyorum geri oda girmek istiyor zaten..
Aslında kuşların evde bile beslenmesi yanlış yine özgür değiller ki..birde kalkıp kafesten dışarı salmayın diyenlere birşey diyemiyorum zaten...
Hepimizin parmağı var bu işte biz satın almasak hayvanlar doğalarında olacaklar belki ama ona da üzülüyorum..ama görüncede dayanamıyorum işte hayvan sevgisi. :(

Kesinlikle katılıyorum. Salmayın diyen arkadaşlarıda anlamıyorum.
Ben kuşumu aldığım ilk gün saldım, 1 hafta salmayın alışsın da saçma bence kuş etrafı incelemeden uçmadan kafeste oturarak etrafa nasıl alışacak ki..? Ben kuşumu sabah çıkarıyorum açıktığı zaman bile dışarda elimde yediriyorum sonra saat 8 gibi uykusu geliyor zaten durgunlaşınca kafese sokuyorum geri oda girmek istiyor zaten..
Aslında kuşların evde bile beslenmesi yanlış yine özgür değiller ki..birde kalkıp kafesten dışarı salmayın diyenlere birşey diyemiyorum zaten...
Hepimizin parmağı var bu işte biz satın almasak hayvanlar doğalarında olacaklar belki ama ona da üzülüyorum..ama görüncede dayanamıyorum işte hayvan sevgisi. :(
aynı şekilde düşünüyorum özellikle petshoplarda o kuşların hallerine üzülüyorum hepsi strese girmiş bir kafese birsürü kuşu tıkmışlar bazıları hasta bazıları tüye girmiş ölen ölür sağ kalanı satarım düşüncesindeler çok yazık

:( evet ya yazık hepsine ama hepsi çok tatlı minnoşların sevmek öpmek lazım :))))

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tabikide salalım. Onlarında canı var. Benim gibi her gün salarsanız kuşda dışarıya alışırsa sıkıyosa salmayın. Başınızın etini ver valla. :D

aslında bu geldiğinde bir süre salmayın lafına katılıyorum sonra çok pişman olursunuz uzun süre salmayınca kafese alışıyorlar eğer hemen salarsanız bir daha kafese kolay kolay girmez

çok acımasızca seni 1 hafta eve kapasınlarda bakalım nasıl olcak bi gör
cahil :)

Ne alaka arkadaşım ne alaka ? : ) Üretimhanem olsa her kuşu salmam mı gerek yani ? Nereye salacaksın onca kuşu ?Ya müsait ortam yoksa ? Sanki işkence yapıyoruz kuşa da cok acımasızca diyorsun benim onları gözüm gibi baktıgımı bilmezsin paşam.

Madem acımasızca oldugunu düşünüyorsun dışarda olmasını istiyorsun özgür olmasını istiyorsun sal dışarı kuşu neden kafeste tutuyorsun.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:39 -->-> Daha önceki mesaj 18:28 --

Ve o kafesten çıkarmayın lafı ilk alışma ortamında söylenir . Zaten kuşu alırken ortama alışması için size söylerler diğer türlü kafesten çıkarmayın diyen olmaz.

Son düzenleme:
Ne alaka arkadaşım ne alaka ? : ) Üretimhanem olsa her kuşu salmam mı gerek yani ? Nereye salacaksın onca kuşu ?Ya müsait ortam yoksa ? Sanki işkence yapıyoruz kuşa da cok acımasızca diyorsun benim onları gözüm gibi baktıgımı bilmezsin paşam.

Madem acımasızca oldugunu düşünüyorsun dışarda olmasını istiyorsun özgür olmasını istiyorsun sal dışarı kuşu neden kafeste tutuyorsun.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:39 -->-> Daha önceki mesaj 18:28 --

Ve o kafesten çıkarmayın lafı ilk alışma ortamında söylenir . Zaten kuşu alırken ortama alışması için size söylerler diğer türlü kafesten çıkarmayın diyen olmaz.

Burada tartıştığımız konu muhabbet kuşlarının kafese sürekli hapis edilmesinin yanlış olduğu.Sağlıklı yetişebilmeleri için sağlıklı gıdalar - temiz hava güneş - hijyenik bir ortam ve hareket etmesi yani rahatça uçabilmesi gerekir.Üretimhane örneği veriyorsun evet onlar uçurmuyor sürekli kafeslerde duran hayvanların ömrü kısa oluyor ve her türlü hastalık yaşıyorlar.Bizde daha sağlıklı yetiştirmek ve uzun ömürlü olmalarını istiyoruz.

Son düzenleme:
Geri