Karadeniz Pet

Kafese yumurtladi ne yapmam gerekiyor

Alidgn23

Meraklı Üye
Arkadaşlar jumbo cift kuşum yumurtladi sonunda hakli ciktim ama hic yuvaliga girmiyor ve kafes tabanina yumurtladi daha kötüsü de hic yumurtanin yanına gitmiyor ne yapmam lazım öyle kaldım

Ekli dosyalar

• 15606067644881935830971908001599.jpg
    5.4 MB · Görüntüleme: 22
Yumurtayı yavaşça yuvaya koyun. Yuvalık bol ışıklı olmasın ve içinde talaş olsun. Çok fazla yuvaya bakmayın, kuş rahatsız hisseder.

Öyle yaptim bende ama hiç ilgi göstermiyor sadece beklemekle meşgulum muhtemelen 2. Yumurtayida kafese yapar

Maşallah kuşlarınıza. Yumurtanin yuvada olduğunu farkettiği an yuvaya ilgi gösterecektir(kuşunuz yuvalıği beğenmemiş olabilir). İlk aşamada yuvaya herhangi birşey koymamanizi tavsiye ederim. İlk süreçte genelde muhabbet kuşları doğası gereği temiz yuva ister. Yatmaya başlayinca dişi yuvadan dışarı ihtiyaç görmeye çıktığında günde 1 tatli kaşığı mısır granülü, talaş vs koyabilirsin.

Tşk ederim damizlik ingiliz jumbo kuşlar. Valla ustadim herseyi denedim yuvayi temizledim talasi azalttim dişi kuşu yuvaliga ellerimle koydum 3.4 dk durdu ama yumurtaya ilgisi sifirdi cıktı bidaha . Olmazsa bu kuluçka dinlendirip evi taniyinca yuval8k takarım. Kuşları getireli 4 gun oldu daha aldigimda hamileydi

Tşk ederim damizlik ingiliz jumbo kuşlar. Valla ustadim herseyi denedim yuvayi temizledim talasi azalttim dişi kuşu yuvaliga ellerimle koydum 3.4 dk durdu ama yumurtaya ilgisi sifirdi cıktı bidaha . Olmazsa bu kuluçka dinlendirip evi taniyinca yuval8k takarım. Kuşları getireli 4 gun oldu daha aldigimda hamileydi
O zaman hiç zorlama kuşu. Ortama alışkın olmadığından yatmama ihtimali var. Erken söyleseydin ona göre yazardım. Yumurtalarını yuvaya koy hiç karışma gerisine. Yatmasa bile ortama alışınca 15-20 gün sonra tekrar kuluçkaya girer.

keşke alırken yavruların yumurtadan çıkmasını bekleyip öyle alsaydınız. Yumurtalı çift eve getirince burdaki olduğu gibi yumurtaya yatmama olasılığı çok yüksek ama yavru olunca mecbur bakıyorlar yavrularına. Ki bu jumbo kuş en ufak yer değişikliği yapılırsa direk bırakır yumurtalara bakmayı. Jumbolar pek anaç olmuyorlar yerliler gibi

Haklisiniz bende düşündüm aslında artık diğer kuluçkayi bekleyecem yatmazsa . Ama diğer kuluçkada yuvaya yapar mi bilmiyorum

Haklisiniz bende düşündüm aslında artık diğer kuluçkayi bekleyecem yatmazsa . Ama diğer kuluçkada yuvaya yapar mi bilmiyorum
Kuşlar eve alışsınlar dişi yuvalığı tanıyıp yuvalığa yumurtlar. Ama bu durumlarda kuşlar hayatlarını riskte hissettikleri için bir de ebeveynlik sorumluluğu almak istemiyorlar.

Doğru yumurtlamasi bile benim için artı demek düzene sokarim inşallah merakim bundan sonraki yumurtalari yuvaya yapar mi yoksa önümüzdeki kuluçkaya bakacam takviyeleri tam evciller ikiside ve aşırı uysallar korkutmuyorum

Doğru yumurtlamasi bile benim için artı demek düzene sokarim inşallah merakim bundan sonraki yumurtalari yuvaya yapar mi yoksa önümüzdeki kuluçkaya bakacam takviyeleri tam evciller ikiside ve aşırı uysallar korkutmuyorum
Jumbolar genellikle uysal oluyorlar benim kuşlarım da öyle elime alıyorum avucuma alıyorum bi kere bile ısırmadılar. Yerli olsa elimi parçalamıştı. Bi tek dezavantajları yerliler daha anaç oluyor. Yerli kuş sırf yemle bile yavrusunu büyütüyor. Jumbo beslerken herşeye dikkat etmek gerekiyor.

Ilk jumbo deneyimim aslında hic bilgimde yok ama çok titriyorum üstlerine yeterki yuvaya yatsin herşeyine bakarim ben zaten 20 günlük olunca aliyorum anneden kendi ellerimle besliyorum

Ilk jumbo deneyimim aslında hic bilgimde yok ama çok titriyorum üstlerine yeterki yuvaya yatsin herşeyine bakarim ben zaten 20 günlük olunca aliyorum anneden kendi ellerimle besliyorum
Benim de ilk deneyimim ama yavruluktan besliyorum daha ilk tüylerinden cıkacaklar en gec seneye yavru alırım inşallah :)

Inşallah kardeşim hepimiz inşallah en büyük amaç o bence :)

Geri