Karadeniz Pet

Kafesi ayrılan kuşlar?

• Konbuyu başlatan Efe Çalışkan
  • Başlangıç tarihi
E

Efe Çalışkan

Guest
Arkadaşlar kuşlarımın eş tutması için birbirlerine olan ilgileri artsın diye kafesleri ayırdım yan yana ayrı kafeslerde duruyorlar? şimdi sorum bu kuşların birbirlerine olan ilgilerinin arttığını nasıl anlarım tekrar aynı kafese ne zaman almalıyım? hangi davranışları bu ayrılığın onları akıllandırdığını gösterir :D

yan yana değil de kafesleri üst üste koysan da birbirlerini görmeseler daha iyi olmaz mı? Ben bir petshopcu ile konusmustum bu durumu 20 gün ayrı kalsınlar dedi fakat benim kuşlardan olsa gerek genede birşey fark ettirmedi.

eş tutan kuşları kızıstırmak için dediğiniz yöntem kullanılır eş olmayan kus begenmiyosa beklesede begenmez

eş tutan kuşları kızıstırmak için dediğiniz yöntem kullanılır eş olmayan kus begenmiyosa beklesede begenmez

benimki şöyle anlatayım.. erkek kuşuma bi hafta önce bi dişi aldım dişi yanasıyo ama erkek kaçıyo ama kavga falan yok bazen bi kaç kez yani dişi sıkıştırdı öpüşürkende gördüm kısa kısa hani o yuzden bu yöntemi denedim dişiyi alalı fazla olmadı çok az da olsa kıvılcım var kavga yok ondan dolayı faydası olur mu dıye denedım

deneme olarak 1 hafta ayrı tut.mümkünse aynı odada ama birbirini görmeyecek şekilde. yemlerine nijer karıştır.haftada bir kere mama ver.

benim niyetim kızıştırmak diil saten ikiside oldukça kızgın ben eş olabilmelerine yardım etmeye çalışıyorum :D ayırdığımdan beri dişi nin ötüşleri çok daha yukses ve tok çıkmaya başladı bu bi işaretmidir :D

1 hafta kalsın dişi biraz yalnızlığa doysun erkeğe hasret kalsın bakalım sonuç ne olacak :) Ben bugün elimdeki eski kuşları takasladım adam kafese attı hemen dişi olan bir erkeğe kur yapmaya başladı :D

ya o işin kolay tarafı ben 2 kuşumuda çok seviyorum o yüzden ikisiinin mürvetini görmek istiyorum o yuzden değiştirmeden eş yapmalıyım :D

Ben de çok seviyordum 4 aydır bendeler di fakat icraat göremedim ama taşıma kafesine koyduğumda içim acıdı verirken bile içim burkuldu.Umarım seninkiler düzgünce eş tutar ve çiftleşir ben eylülden bu yana görememiştim fakat yeni kuşlar gelmeden önce orada çiftleşiyorlardı geldiler şimdi burada çiftleşiyorlar :)

gözün aydın en kısa sürede yavruları alırsın inşAllah :) aynen vermek çok zor olur veremem yani bu kuşları ben bundan iyi ihtimal bi çift daha alabilirim ama o zamanda annem izin vermez gürültüden dolayı :) sonuç olarak Allahın izniyle eş tutarlarda bende sıkıntıya girmem :)

Kısmetse :) aldığımda kuşun altında 20-25 günlük yavrusu vardı :D şimdi elime alıştırmak için yuvadan her gün çıkartıyorum daha yeme bile düşmedi

Kardeşim seni ben çok iyi anlıyorum. Kısıtlı fiziksel koşullar ve kısıtlı bir bütçeyle üretim yapmaya çalışıyoruz. Bu yüzden de maalesef bu kuşların keyfini beklemekten başka bir çaremiz yok. Kimisi der ayrı kafeslere koy, kimisi ayırma der. Ben daha önce de belirttim, yine söyleyim, tecrübeyle sabit: eğer birbirleriyle uyumlu yaşamalarını, eş olmalarını istediğin hayvanları ayrı kafeste tutarsan nasıl alışacaklar? O oradan öter, o oradan öter, ama yan yana gelince yine aynı problemi yaşarsın. Ayırma işi salmalarda kızıştırılmak istenen ya da yavrusu alınıp dinlendirilmek istenen kuşlarda işe yarar, evde 2 tane kuşu ayırmanın birbirlerine alışıp eş tutmaları için hiçbir faydası yok. At ikisini kafese, bekle. Kavga yoksa zaten eş olacaklar büyük ihtimalle. Doğanın kanunu bu çünkü, bu hayvanlar çiftleşecekler, başka yolu yok. Benim kuşlarım 1 haftada eş tuttu. Ayırma, bekle, nijeri, kızıştırıcı yem karışımlarını, mama, vitamin..vs ne bulduysan ver, onlar yollarını bulurlar zaten.

yan yanada görürler üst üst e nasıl görcekler birbirlerini dostum. yan yana daha iyi yada cift hanen varsa ortan ayırlami olanlar öyle de yapabilirsin dostum...

cok iyi yapmışsınız iki kusu birbirlerine alıştırmanın en iyi yolu budur erkek ve disi kafesten birbirlerine ilgi gösteriyor ise o zaman aynı kafese koyabilirsin ama yine aynı durum devam eder ise degistirmenizi tavsiye ederim
insallah birbirlerine alısır ve yavrularını görmeniz dilegiyle...

saolun arkdaşlar yardımlarınız için şöyle bişi sorayım ilgi göstermek derken nası bi ilgi gösterebilirler ayrı kafesten? yani ötme şeklindemi konuşma şeklindemi yada çok hareketli davranarakmı?

saolun arkdaşlar yardımlarınız için şöyle bişi sorayım ilgi göstermek derken nası bi ilgi gösterebilirler ayrı kafesten? yani ötme şeklindemi konuşma şeklindemi yada çok hareketli davranarakmı?

sürekli yanına gitme mesela dişari salma gibi sadece yem su altlarini degiştir birak. öyle dostum.

Kardeşim seni ben çok iyi anlıyorum. Kısıtlı fiziksel koşullar ve kısıtlı bir bütçeyle üretim yapmaya çalışıyoruz. Bu yüzden de maalesef bu kuşların keyfini beklemekten başka bir çaremiz yok. Kimisi der ayrı kafeslere koy, kimisi ayırma der. Ben daha önce de belirttim, yine söyleyim, tecrübeyle sabit: eğer birbirleriyle uyumlu yaşamalarını, eş olmalarını istediğin hayvanları ayrı kafeste tutarsan nasıl alışacaklar? O oradan öter, o oradan öter, ama yan yana gelince yine aynı problemi yaşarsın. Ayırma işi salmalarda kızıştırılmak istenen ya da yavrusu alınıp dinlendirilmek istenen kuşlarda işe yarar, evde 2 tane kuşu ayırmanın birbirlerine alışıp eş tutmaları için hiçbir faydası yok. At ikisini kafese, bekle. Kavga yoksa zaten eş olacaklar büyük ihtimalle. Doğanın kanunu bu çünkü, bu hayvanlar çiftleşecekler, başka yolu yok. Benim kuşlarım 1 haftada eş tuttu. Ayırma, bekle, nijeri, kızıştırıcı yem karışımlarını, mama, vitamin..vs ne bulduysan ver, onlar yollarını bulurlar zaten.

ya çiftleşecekler ya çiftleşecekler yani :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 03:53 -->-> Daha önceki mesaj 03:52 --

sürekli yanına gitme mesela dişari salma gibi sadece yem su altlarini degiştir birak. öyle dostum.

yok üstad onu demiyorum şimdi bunlar yan yana kafeslerde duruyorlar birbirlerini özlediklerini ilgi gösterdiklerini hangi hareketlerinden anlarım?

ya çiftleşecekler ya çiftleşecekler yani :D

Bilmem artık :) bildiğimi söyledim. Kavga yoksa problem de yok, alışacaklar. Ayırıp, alışma süreçlerini uzatmaya gerek yok. Eğer ilk getirdiğinde ayırmış olsan, tamamdı ama 2-3 hafta aynı kafeste tutup sonradan ayırmanın hiçbir manası yok. Çift olmalarını istiyorsan aynı kafeste birbirlerini tanımalarına müsaade etmen gerekiyor. Benim eve getirdiğim 8. dişide eş tuttu. Ama diğer 7 dişinin hepsiyle de kavga etti erkek. Son getirdiğim dişiyle sadece ilk gün 2 kere didiştiler, yaklaşık 1 haftadır dişi bende. Şimdi dişi yuvada, erkek dişiyi besliyor.
Ben de çok soruşturdum, çoğu kişiye sordum senin gibi ayırayım mı diye, dişiyi ilk getirdiğimde. Ama sitenin geneli ayırma bekle dedi. Hatta özelden, bu işi çok iyi bilen arkadaşlar, abiler (sağ olsunlar) ayırma bekle diye cevap attılar. Şöyle ki eş tutma süreçleri 1 ay ile 3 ay arasında bir zaman diliminde gerçekleşiyor.
Yine de seçim senin. İnşallah dilediğin yavruları alırsın.

inşAllah kardeşim ya valla benim kuşların eş tutmasını en az sende benim kadar istiyorsun bu iyi dileklerinden dolayı çok teşekkür ederim :) bugün geri aynı kafese alacağım şu 2 gunde gözlemlediğim sürekli birbirlerine yakın duruyorlar çok daha fazla hareketlendi dişi sesi daha bi gür çıkıyor inşAllah yaramıştır işe :)

Geri