Karadeniz Pet

Kafeste kaos

Kamen

Emektar Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Herkese merhaba.
Bu gece kuşların kendi kafeslerinde kafesin sağına soluna kaçıştıklarínı duydum.
Bulundukları ortam sessizdi ve odayı sadece ay ışığı aydınlatıyordu.
6 kuşun ikisi dün alınmış idi.
Muhtemlen biri birseyden durduk yere ürktü
Fakat erkek kuşun bir tanesi kursağında ki tüm yemleri kafasını sağa sola savurarak çıkarıyordu.
Yemleri öğütememiş.
Bunun sebebi ne olabilir acaba?
Odayı led aydınlatma ile loş bıraktım şimdilik sakinler fakat erkek kuşun öğütemediği yemleri çıkarmaya devam etmesi ise gecenin şu saatinde düşündürüyor beni.

öğüremeyen kuş kum tüketiyormu dikkat le inceleyin öncelikle . geceleyin loş ışık kuşlarımızı rahatsız etmez güvende uyumalarını sağlar. kaçışmaları ortam a alışmadıklarındandır ve ani şekilde ışık karardığındandır normal şartlarda kendilerini uykuya hazırlama dönemleri olur kuşlarımızın

öğüremeyen kuş kum tüketiyormu dikkat le inceleyin öncelikle . geceleyin loş ışık kuşlarımızı rahatsız etmez güvende uyumalarını sağlar. kaçışmaları ortam a alışmadıklarındandır ve ani şekilde ışık karardığındandır normal şartlarda kendilerini uykuya hazırlama dönemleri olur kuşlarımızın
Kuş iki gündür bende olduğundan ve kumu yeme karıştırdığımdan ötürü kum tüketip tüketmediğini anlayamadım.
Bu akşam kumu ayrı kapta vereceğim.
Işıklandırmayı ise şu şekilde yapıyorum.
Oda lamba yanarken gün batmış oluyor.
Lambayı kapatmadan ledi yakıp lambayı kapatıyorum.
Gecenin ilerleyen saatlerinde ise ledi de kapatıyorum.
Sürekli loş bir ışıkta uyumaları mümkün ise loş bırakayım bundan sonra.
Loş ışığın şiddeti ise bir mumun odayı aydınlattığı kadar.

Maalesef kafeslerde ki kaos bu gece yarısı yine tekrar etti.
Bomboş odada sesten yalıtılmış bir yerdeler.
Hangi kuşun huzursuz olduğunu anlamam için her gece bir tanesini ayrı bir kafese koyup geceyi ayrı bir odada geçirmesini sağlamam mı gerekir?

Işık olan ortamda olmasina anlam veremedim hafif karanlik olsa böyle durumlar olabiliyor yeni gelen kustan sonra olduysa yeni geleni ilk ayirin

Işık olan ortamda olmasina anlam veremedim hafif karanlik olsa böyle durumlar olabiliyor yeni gelen kustan sonra olduysa yeni geleni ilk ayirin
İki tane erkek yeni geldi.
Onlar gelene kadar diğer 4 kuş ile ilgili böyle bir durumla karşılaşmadım.
Fakat gece olunca enteresan bir şekilde huysuzlanıyor birisi ve diğerlerini de ürkütüyor.
Erkekleri ayırırsam dişiler kafeste baskın hal alır endişeside yaşıyorum.
Fakat böyle de gecenin bir yarısı eve hırsız girmiş gibi yataktan apar topar kalkmama ve sonrasında geceyi onlarla birlikte geçirmeme sebeb oluyorlar.
(Birazda derdimi dökeyim dedim)

İlk erkek kusum vardi petshoptan bir disi aldim malesef oda geceleri boyle yapardi bir iki derken degistirmek zorunda kalmistim cok narin hassas ürkek kuslar muhabbet kuslari korkmak dogalarinda var aydinlik ortam saglamaya calisin

İlk erkek kusum vardi petshoptan bir disi aldim malesef oda geceleri boyle yapardi bir iki derken degistirmek zorunda kalmistim cok narin hassas ürkek kuslar muhabbet kuslari korkmak dogalarinda var aydinlik ortam saglamaya calisin
Teşekkür ederim artık odayı daha loş bir hale getireceğim bu akşam itibariyle.

Ben mavi isik veren gece lambasi yakiyorum, ayrica tunekte tam duramayan yavrulari da yetiskinlerle ayni odada tutmuyorum.

Mavi led kullandım kısa bir süre gözü fevkalade yoruyor.
Yeşil renkli kuşlar garip renklere bürünüyordu.
Şimdi beyaz ışık veren ledi duvara yansıtıyorum.
Duvardan yansıyan ışık ise kafesleri aydınlatıyor.
Bu akşam nöbet tutacağım bakalım yine kaos yaşanacak mı diye.

Geri