kanat ayarı yapmam uygun mu?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Selahattin GÖKTAŞ tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Selahattin GÖKTAŞ
  Çevrimdışı

  Esselamu aleykum... benim ilk kuşum bi sultan papağanıydı ve sonraki de cennet papağanı maalesef yaz aylarında tüm pencereler açıkken evdekiler benden habersiz çıkardıkları için iki kuşumda kaçtı :'( şimdi iki tane dişi muhabbet kuşum var ve malum yine yaz ayları... çok korkuyorum yine kaçıracaklar diye laf anlatamıyorum sürekli kafesi açıyolar benden habersiz kanat ayarı yapmam ne kadar doğru olur? ve bide bu iki kuşum pek iyi anlaşamıyorlar bu konuda tavsiyeleriniz varsa onları da alabilirim yani iki dişi kuş anlaşamadığı halde aynı kafeste bulundurulması konusunda... şimdiden teşekkürler...
   
 2. Doğanay YILDIZ
  Çevrimdışı

  Doğanay YILDIZ Profesyonel

  Katılım:
  24 Mart 2013
  Mesajlar:
  209
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  ANKARA
  aslında birçok şey denenebilir. Öncelikle muhabbet kuşlarına düzenli serbest bırakma periotları düzenleyebilirsiniz. Mesela 2 günde 1 öğlen yada akşam saatleri gibi.

  Önemli olan dışarıya salmadan kuşlarınızın güvenliği için pencelereli kapatabilir, perde çekilebilir. Büyük aynalar varsa ve mümkünse kapatılabilir. Çünkü cam ve aynaları çözümleyemiyorlar. Bunları ve yememesi gereken besinleri kaldırdığınız zaman rahatlıkla bırakabilirsiniz. Kuşların kanatlarıyla oynamak bence doğru değil.

  Kuşlarınız kaç aylık? varsa foto yüklüyebilir misiniz?
   
 3. Selahattin GÖKTAŞ
  Çevrimdışı

  foto şimdi yok k.bakmayın. biri daha küçük gözlerinin içi yeni yeni koyu gri olmaya başladı diğeri baya büyük ama yaşını bilmiyorum pencereye gelmişti aldım...serbest bırakma periotlarını ben yapmak istesemde evdekiler izin vermiyolar istedikleri zaman benden habersiz çıkarıyorlar. camları ve aynaları öğrendiler geze geze :) bi yere çarpmıyorlar ikisi de baya hızlı uçabiliyor güzel manevra yapabiliyor.
   
 4. Doğanay YILDIZ
  Çevrimdışı

  Doğanay YILDIZ Profesyonel

  Katılım:
  24 Mart 2013
  Mesajlar:
  209
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  ANKARA
  hmm anladım. Eğer büyük dişi kuş varsa yavrunun yerine erkek bir kuş alınabilir. Yinede dikkatli olsunlar. Dışarıya kaçan kuşlara çok üzülüyorum :(
   
 5. Selahattin GÖKTAŞ
  Çevrimdışı

  Ama küçüğü ben bebekken aldım kıyamıyorum ki hem küçük daha uysal... :( şimdi kanat ayarı yapsam yaz sonuna uzar kanat ayarı kuşun psikolojisine olumsuz etki yapar mı? her an ilgilenebilirim onlarla. yanlış tamam biliyorum ama mecbur kaldım yapmalı mıyım bilmiyorum :(
   
 6. Ezel ALBAYRAK
  Çevrimdışı

  Ezel ALBAYRAK Profesyonel

  Katılım:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1.161
  Beğenileri:
  4
  Yer:
  istanbul
  Ya hacı, kanat ayarı ne pilli bebek mi bu ?
  Kanat ayarından kasıt , kanat bağlama,kanat bantlama ise bence yapma yazıktır hayvana.
   
 7. GaMYuKu
  Çevrimdışı

  GaMYuKu Guest

  Sizden habersiz AçsaLar BiLe KuşLarın KaçacakLarı MaLukaL.Kapıyı Pencereyi ÖrtmeLeri Gerekmektedir.Hiç Bir Zaman KuşLarın KanatLarıyLa Oynamayın.Sonuçta OnLarda canLıLar Siz ELinize Bir TopLu İyne ALın Ve Batırın BakaLım Canınız Yanacakmı.OnLarıda O ŞekiLde Düşünün.İki Dişi Kuşun AnLaşamamasıda NormaL OnLarı Mümkün OLduğunca Yan Yana Koymayın Bayan Huyudur Biraz İnatçı Ve Kıskanç OLurLar :)))
   
 8. Selahattin GÖKTAŞ
  Çevrimdışı

  ama kanadı değil sadece tüyleri kesiliyor kanat ayarı yapılırken acımaz yani... neyse tamam yapmayım ben en iyisi çok teşekkürler ilgilendiğiniz için :)
   
 9. Ezel ALBAYRAK
  Çevrimdışı

  Ezel ALBAYRAK Profesyonel

  Katılım:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1.161
  Beğenileri:
  4
  Yer:
  istanbul
  Kesilen tüy uzamaz, yeniden oluşabilmesi için tüyleri çekmeniz gerekicek buda onun canını yakar. yani kuş açısından sizin tabirinizde 'kanat ayarı' onun için sağlıklı değil.
   
 10. GaMYuKu
  Çevrimdışı

  GaMYuKu Guest

  Doğru OLanını Yaparsınız...CanLarını Yakmassanız ...
   
 11. Selahattin GÖKTAŞ
  Çevrimdışı

  tamam çok teşekkürler sağolun hepiniz Allah razı olsun.
   
 12. mert ulu
  Çevrimdışı

  mert ulu Guest

  yazıktır hayvana arkadaş yapmayın öyle hareketler kimden ögreniyorsunuz bu cahillikleri ya.
   

Sayfayı Paylaş