Karadeniz Pet

Kanat kesilmesi ve çekilmesi

• Konbuyu başlatan Ali DOĞAN
  • Başlangıç tarihi
A

Ali DOĞAN

Guest
Arkadaslar merhaba,
gecenlerde eskı sahıbı tarafından kanadı kesılmıs bır kusum oldugunu ve kanadının uzamadıgını soylemıstım. burdakı arkadaslarda bana o kanatları teker teker cekmemı soyledı bende sol ve sag kanattan 5 er tane cektım.. bu kanatlar uzar degıl mı ve uzama suresı ne kadardır?
kusa ekstra bakım yapmam gerekıyor mu ?

Kanat çekmek kuş açısından hiç iyi birşey değildir kuşun canını çok yakmışsındır ben çekilmesine karşıyım bıraksaydın kuş tüy değişiminde onları düşürür yerine yenisi çıkardı kanat çekmeninde bir usulu var her önüne gelen çekmemeli

çekmeyince cıkmaz dediler mecbur çekeceksin kanatları dediler benimde hiç hosuma gitmedi bu durum. ya eski sahibinin allah belasını versin ne diyim. kuş diger kuslarım ucarken o ucamıyor kus bı sınırlı bır tuhaf oldu bende bu konuyu forumdakı arkadaslara danıstım 2 gun once onlarda tek yolun kanatlarını cekmek oldugunu soyledı bende uzulerek ıcım acıyarak yaptım..

buarada kesilenleri çektim kesilmeyenleri değil. bu konuda tecrubeli arkadasları dınledım. tuy dokumunde bıle uzamayacagını soyledıler cekmek zorunda kaldım.

Kanat kesildiğinde eski haline gelmesi çok uzun zaman alır.Sadece kesilenleri çektiysen sorun olmaz bence

Kesilenleri cektim uclari kor olmustu zaten bide adam dibinden kesmis nerdeyse.. Bana da cogu kisi cek onlari 1 aya kalmaz uzar dediler bende kusun piskolojisi icin cektim. Kusum bana inanilmaz aliskin umarim aramiz bozulmaz.

kanatları kesmek çok kötü bişe bnce ama sn doğrusunu yapmışsın

Kuşun kanatları makasla kesilmişse ömrü boyunca uzamaz o kanatlar kanatları çekmeniz lazım alttan yeni kanatların gelmesi için dogru olanı yapmışsınız ama en uçtaki uzun kanatlarıda çektiyseniz kuşun canı baya yanmıştır kısalar uzuna göre daha az acır

Umarim dogru yapmisimdir. Cunku kanatlarini cekerken benim canim daha cok yandi. . yorumlariniz icin tesekkur ederim.

Normalde bir kusu tutsaniz bile elinizi isirip kacmak ister fakat ben kanatlatini cekmeme ragmen sadece .Aci aci ses cikardi.bu yuzden cok uzuldum.. Bana bu kadar duskun kusuma boyle birsey yaptigim icin.

her kuş tüy dökümünde uzun kanat tüylerini dökmeyebilir. çekmekle iyi etmişsin. evet canı yanmıştır ama onun iyiliği için. keyfine çekmemişsin.
o kesilmiş kanatları kimbilir ne zaman dökecek belki hiç dökmeyecek... tüy dökümünü beklemek mantıksız. en fazla 1 aya uzaması tamamlanır.

Çekmekle iyi etmişsin,kısa sürede toparlayacaktır,kanatlarındaki yeni filizler gelmeye başladığında kuşunu sakın uçurma,kendini tamamen toparlasın,uzasın, ondan sonra uçurursun,yoksa yeni çıkan filizleri patlatırsın,şayet patlarsa kanatlarındaki kanı da görürsün,haberin olsun...

Kuşun kanatları makasla kesilmişse ömrü boyunca uzamaz o kanatlar kanatları çekmeniz lazım alttan yeni kanatların gelmesi için dogru olanı yapmışsınız ama en uçtaki uzun kanatlarıda çektiyseniz kuşun canı baya yanmıştır kısalar uzuna göre daha az acır

Kuşun kanadı kesilmişse ömür boyu uzamaz diye bişey yoktur yanlış bilgi vermeyin kesilen kanatlar geçte olsa düşüp yerine yenisi çıkar aklınızda bulunsun

2.5 aydir bende kus ve makasla kesilen kanatlarin ucu korelmis o kanatlarin uzamayacagi belliydi. Kus hacimli fakat kanatlar uzamiyordu bende bu careyi arkadaslar tarafindan bbuldum. Umarim en kisa surede toparlar

benim beyaz kuşumunkinide çektiler 40 günde normal haline döndü

Kanatlar kesildiği zaman kuş kesik olanları atamayabilir,bu durumda yenisi gelse dahi eskilerin diplerinden gelir bu da hem görsel hem de kuş açısından hoş olmaz.
Eğer kanadı kesik bir kuşa denk gelirseniz en sağlıklısı çekip uzamasını beklemektir...

Geri