Karadeniz Pet

Kanat kesimi

• Konbuyu başlatan Berkin ESİM
  • Başlangıç tarihi
B

Berkin ESİM

Guest
Arkadaşlar 3 aylık bir yavru kuşum var. Bugün kuşlardan anlayan bi abimle konuşurken kuşun kanadını aşagıya koydugum resimdeki gibi kesmemi önerdi o bütün kuşlarına böyle yapmıs ve kuslar ucamadıgı için daha cabuk egitildiğini kendisine hemen alıstıgını söyledi 2 hafta sonra falan uçmaya başlıyormuş ve 3-4 aya sokakta omzunda gezebilirsin sana o kadar alışır ve egitirsin kuşu dedi ama ben pek güvenemedim ve birazcık canice geldi ama size sormak istedim. Kanadının tam orasında damarlar falan yokmus kusun canı yanmıyormuş doğrumudur acaba? Bide sizce yapmalımıyım kanatları 2 haftaya cıkarmı yeniden, kuşa bir zarar gelirmi? Mesela köpeklerin ve koyunların tüylerinin kırpılması gibi normal birşeymidir kuşun kanat kesilmesi, kuşa zarar verirmi bilen arkadaslar yardım edin lütfen
rx37v.jpg

ya bı gıt allahını seversen sacma sacma işler yapmayın gozunu seweyım

yapma. fazla canice. bu sitede bu yüzden kuşun tüylerini çekmek zorunda olanları gördüm. uzamıyormuş çünkü.

Emre tavlan kardeşim ben bu konunun uZmanı değilim yukarıyada yazdım böyle birşey uygulanırmı diye burası bilgi forumu bende bilgi alma amaçlı yazdım senin gibi boş yapacaklara simdiden söyliyim yazmayın. Sadece konuyu bilen arkadaşlar yazsın lütfen

aynn yavru iken al sana daha cabuk alişir ztn yavur olan bir kuş uçmayi bilmiyor sen ögretiğin için ona uçmayi sana daha cabuk alişir senı annesi ve babasi gibi görür.

insani sinir edecek yer arıyosun kuşlardan anlayan abisiymiş o kuşlardan anlayan abine söyle kesilince sac gibi o tüyler uzamaz çekilip yenisinin çıkması beklenir kuşlardan anlayanmış ya sabır

Kesilen kanat uzamaz, tüy dökümünü beklersin uzun sürer yani tekrar uçması veya çekmen gerekir oda bir acı .Kafese

kitliyoruz bari kafes içinde veya dışında uçma özgürlüklerini kısıtlamayalım.

Kestiğin tüyler kuş tüye girmeden yeniden çıkmaz. Elinle tüyleri çekmen gerekir. Doğası gereği uçması gereken kuş uçamayınca psikolojisi bozulacak.

Varsın 3 aya değil de 1 yıla alışsın 2 yıla alışsın. Kuşun sağlığından önemli değil. Kuşçular kuşlara ticari bir ürün olarak bakar. Satarken ve sattıktan sonra mal olarak gördüğü kuştan memnun kalmanız için her türlü tavsiyeyi yaparlar. Aldırış etmeyin.

ya abi bırak ne 3 ayda alışması bahane arıyorlar 2 kuş aldım eve geldikleri günün sahabı alıştırdım iki kuşuda ele ve omuza gelmeye

cem kusları naptın laa dedıklerımı yaptınmı :D

Kanat kesilince egitimi kolay oluyo dogru fakat bu bence canice birsey. kestigin kanat tüy dökümünden önce uzamaz eger sen kanadı cekmezsen. buda hayvana oldukca acı cektirir. ben kesmemeni tavsiye ederim. kanatları kesilmemisken egitenler nasıl egitiyorsa sende o sekilde egitmelisin.

Son düzenleme:
Kanat kesilince egiti kolay oluyo dıgru fakat bu bence canice birsey. kestigin kanat tüy dökümünden önce uzamaz eger sen kanadı cekmezsen. buda hayvana oldukca acı cektirir. ben kesmemeni tavsiye ederim. kanatları kesilmemisken egitenler nasıl egitiyorsa sende o sekilde egitmelisin.

Kesinlikle hocam. Küfür eden çocuğun dilini mi kesiyoruz uslansın diye.

bi odada durçak kalabalık olmucak senle kuş zaman gecirceksiniz saten meraklı hayvanlar bunlar sen atsanda başından ya gelir eline konar ya ayağına ya kafana benim kuş sevdirmiyor pek keyfi yerinde olmazsa 1 2 de gaga atıyor seviyim derken ama ucarken elimi kaldırsam elime gelir hemen yada omzuma atlar kendi her kuşun karekteri var bizim beyefendiye dokunmucan asabi biraz :D

Kestiğin tüyler kuş tüye girmeden yeniden çıkmaz. Elinle tüyleri çekmen gerekir. Doğası gereği uçması gereken kuş uçamayınca psikolojisi bozulacak.

Varsın 3 aya değil de 1 yıla alışsın 2 yıla alışsın. Kuşun sağlığından önemli değil. Kuşçular kuşlara ticari bir ürün olarak bakar. Satarken ve sattıktan sonra mal olarak gördüğü kuştan memnun kalmanız için her türlü tavsiyeyi yaparlar. Aldırış etmeyin.

Kanat kesilince egiti kolay oluyo dıgru fakat bu bence canice birsey. kestigin kanat tüy dökümünden önce uzamaz eger sen kanadı cekmezsen. buda hayvana oldukca acı cektirir. ben kesmemeni tavsiye ederim. kanatları kesilmemisken egitenler nasıl egitiyorsa sende o sekilde egitmelisin.
Sağolun arkadaşlar sayenizde bu konuda bilgi edinebildim

sana muhtaclarmis gibi degil, sana arkadasmis gibi davranmali. ki bu hayvanlar zaten asil yasama alanlarindan ormanlardan evlere getirilerek yeterince asimile oluyorlar, bi de kole muamelesi gosterirseniz yazik gunahtir

annem hep derdi kanatlarını diye ben kestirmezdim ama bir kuşum uçunca keşke kestirseydim dedim

O kuştan anlayan abi nasıl anlıyomuş acaba netten bulmuş o resmi yanlış ama kuşun kanadını kestin diyelim amenna anlarım alışsın diye ama kuşun okadarmı kanadı kesilir hayvan kafeste yere inse tüneğine uçamaz yazık günah kuşun kanadını kesmeye karşıyım ama kesilincede bukadar kesilmez en baştan uzun olan 3-4 tüyü çok dibinden olmamak üzere kesersin çok değilde az uçar onuda çekmezsin tüy değişimden tüşer yenisi çıkar buda kuşa acı vermez bunu dese tamam biliyomuş diyecem ama kuşun okadar kanadını kesersen yürüyen insanın ayağını kesmiş gibi olursun

bizide vardı sokakdan bulduk kuşun her tarafı kan içindeydi bence sakın kesme kuş uçamazsa hayata küser
!!!

Geri