Karadeniz Pet

Kanat Kesme /Kırpma

• Konbuyu başlatan Sercan Topcu
  • Başlangıç tarihi
S

Sercan Topcu

Guest
Konu yanlış anlaşılma yönünde emin adımlar ile ilerlediği için yazımı kaldırıyorum...

Moderatör tarafında düzenlendi:
serkan bey siz yardım etmeye çalışıyorsunuz belki ama kuşların kanatlarını kesmek hayvanlara zulümdür...yazıktır,günahtır...kanatı kesilen hayvan yarımdır...ben şahsen kuşların kanatlarının kesilmesine karşıyım...kesilen kanat büyümez,uzamaz...buda demektir ki doğasında uçmak olan bir canlının elinden bu özelliğini almış oluyorsunuz...yazıktır ya hayvanlara...eziyettir...kanatları kesilen bir kuşun kanatları uzamaz,eski haline gelemez...eski haline gelmesi için o kanatları çekmeniz lazım yani koparmanız lazım...bu yöntem özellikle güvercinlerde uygulanır ama muhabbetlerde uygulayanı görmedim...yazıktır zaten ufacık bir kuş...kanatlarını kesince ne kadar kalır hayvan...

serkan bey siz yardım etmeye çalışıyorsunuz belki ama kuşların kanatlarını kesmek hayvanlara zulümdür...yazıktır,günahtır...kanatı kesilen hayvan yarımdır...ben şahsen kuşların kanatlarının kesilmesine karşıyım...kesilen kanat büyümez,uzamaz...buda demektir ki doğasında uçmak olan bir canlının elinden bu özelliğini almış oluyorsunuz...yazıktır ya hayvanlara...eziyettir...kanatları kesilen bir kuşun kanatları uzamaz,eski haline gelemez...eski haline gelmesi için o kanatları çekmeniz lazım yani koparmanız lazım...bu yöntem özellikle güvercinlerde uygulanır ama muhabbetlerde uygulayanı görmedim...yazıktır zaten ufacık bir kuş...kanatlarını kesince ne kadar kalır hayvan...

Yarışan muhabbet kuşlarında genellikle uygulanan bir yöntemdir.Ayrıca uzamaz diye bir kaide yok.Sizinde belirttiğiniz şekilde tüyler çekildiği taktirde uzuyor tekrardan.Bu anlatımı da yarışmalara katılan bir üreticimizden aldım.Buraya konu açmam daki amaç da geçen ki bir konuda kuşların kanatlarını bantlanması/kesilmesi hakkındaki konu yüzündendi.

Sadece bilgi amaçlı bir paylaşım bunu yapın yada yapmayın diye paylaşmadım.Bu arada adımda serkan değil...

Yarışan muhabbet kuşlarında genellikle uygulanan bir yöntemdir.Ayrıca uzamaz diye bir kaide yok.Sizinde belirttiğiniz şekilde tüyler çekildiği taktirde uzuyor tekrardan.Bu anlatımı da yarışmalara katılan bir üreticimizden aldım.Buraya konu açmam daki amaç da geçen ki bir konuda kuşların kanatlarını bantlanması/kesilmesi hakkındaki konu yüzündendi.

Sadece bilgi amaçlı bir paylaşım bunu yapın yada yapmayın diye paylaşmadım.Bu arada adımda serkan değil...

öncelikle isminiz yanlış yazdığım için kusura bakmayın sercan bey...
kesilen kanatların gelmediğini biliyorum...yani yarışmaya katılan kuşlara uygulanmış olabilir ama yine de kanatları kesmek hayvana yapılan zulümdür...hiç bir şekilde tasvip etmiyorum...

bu nasıl bir muhabbettir ya? kuşun kanadını çekme koparma falan.Bu forumda böyle yazıların olması çok üzücü.

:)
bu nasıl bir muhabbettir ya? kuşun kanadını çekme koparma falan.Bu forumda böyle yazıların olması çok üzücü.
:eek:

+2

Ne yazıkki eskiden bu şekilde bir yöntem uygulamış birisi olarak söyleyebilirimki GERÇEKTEN KUŞA BİR EZİYETTİR. Hiç kendimi affedemiyeceğim. Hayvan çok acı çekecek , çırpınacak ve uçamıyacak asıl önemlisi ASLA size güvenmeyecek hep tedirgin olacak. Kanatları %90 kanayacak (uzaması için koparıldğında) çıkarken tekrar acı çekecek , kesik tüyün acısını asla bilemeyiz çünki hiç birimiz kuş değiliz.

bahsedilen yarışmadakiler bu için hastası,müptelası olmuş insanlar o ortamın gerekliligi veya bi nevi kurallasmış davranışlar , adam kuşun dogasınımı düşünür canının yanmasınımı , başarı hırsı egosunu tatmin etme istegi adına herşeyi yapıyorlar(kimyasal yedirim renklerini degistirmeler,kanatlarının altndan doping vermeler vs. vs. )

Geri