Karadeniz Pet

kanatları uzamıyor

Emin YÜKSEL

Meraklı Üye
mavi kuş yavruyken kanatlarını kısalttık ele alışması için 4-5 ay oldu hiç uzamıyor. uçabiliyor ama biraz zorlanıyor kanat uzama süresi tahmini ne kadar.ne yapmalıyım.

kısaltma işlemini keserek yaptıysanız kuşunuz tüy değişimine girecek tüm tüyleri dökecek yerine yenileri çıkacak baya uzun bi süreç olacaktır benim fikrim B vitaminini eksik etmeyin

.....................................

mobilden

Moderatör tarafında düzenlendi:
zamanla çıkar sanırım çünkü benim paşamın kanatlarını veteriner kesmişti biraz ele gelsin diye ama bu kadar kesmemişti sadece içten 4 tane tüyünü kesmişti. Aklınızda bulunsun tamamını kesmeyiniz hayvanın uçma kabiliyeti köreliyor

kesilen kanat bence çıkmaz.yenisinin gelmesi için sapların vücuttan çıkması lazım.anca kestiğin sapları sökersen çıkar

kanat kesilince tekrar çıkıor başlangıçta alıssın die kesmiştim yanlışıkla

güvercinlerden biliyorum , kesilen kanat çıkmaz...o kanatları kökten koparmanız lazım...yaklaşık 1 - 1,5 ayda tekrar uzar kanatlar...

kanat kesilince tekrar çıkıor başlangıçta alıssın die kesmiştim yanlışıkla

ALIŞSIN DİYE ANLADIM DA yanlışlıkla nasıl oluyor basbayağı bilerek kesmişsiniz işte kesince alışacağını biliyorsunuz da uzamayacağını neden bilmiyorsunuz?
Kendiniz çekmeyin veterinere çektirin ve ilaçlayın diyeceğim ama keserken veterineremi danıştınız sanki.
Alıştımı bari?

aynısı benım basıma geldı cok kısa uzun hıc fark etmıyor sadece zaman lazım az kesmıssın ok kesmıssın derın kesmıssın hıc onemı yok sabrek tuy dokumune gırınce tum kanatlar dusuyo zaten o yuzden hepsı tekrar cıkıcak tuy dokumune gırmesı lazım bu genelse yaz ve kısa gırıs ve cıkıslarında olur ama sana klay bı yontem kafesın altına sıcak su torbası koy ıcıne degıl ama dıstan altına su sogunca kaldır gunde 1 kere yap yeter kusun tuy dokumu hızlanıcaktır ama vıtamın takvıyesı yap suyuna vıtamın sık kuscudan al tecrubeyle sabıttır.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:00 -->-> Daha önceki mesaj 18:57 --

bu arada kanat cekmek guvercınlere aıttır kusun canı cok yanar.hatta cekılen kanatların yerınde kan bıle cıktıgı goruluyor kusun canı yanıcagına kesmek daha ıyı kus sıtrese gırebılır,kusebilir.

aynısı benım basıma geldı cok kısa uzun hıc fark etmıyor sadece zaman lazım az kesmıssın ok kesmıssın derın kesmıssın hıc onemı yok sabrek tuy dokumune gırınce tum kanatlar dusuyo zaten o yuzden hepsı tekrar cıkıcak tuy dokumune gırmesı lazım bu genelse yaz ve kısa gırıs ve cıkıslarında olur ama sana klay bı yontem kafesın altına sıcak su torbası koy ıcıne degıl ama dıstan altına su sogunca kaldır gunde 1 kere yap yeter kusun tuy dokumu hızlanıcaktır ama vıtamın takvıyesı yap suyuna vıtamın sık kuscudan al tecrubeyle sabıttır.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:00 -->-> Daha önceki mesaj 18:57 --

bu arada kanat cekmek guvercınlere aıttır kusun canı cok yanar.hatta cekılen kanatların yerınde kan bıle cıktıgı goruluyor kusun canı yanıcagına kesmek daha ıyı kus sıtrese gırebılır,kusebilir.

kanat çekmekte neymiş,kanat kesmekte neymiş.alıştırabiliyorsan adam gibi ilgilenilir,kuşun güvenini kazanırsın olay biter.senelerce kuş besledim ne kestim nede çektim.bizde güvercin alışsın ama tüyünede zarar gelmesin diye kağıt bantla bantlıyorduk,alışınca çıkarıyorduk

kanatları cekmen lazım kuşcuya yada güvercin besleyen varsa ona cektir derim ben

bncede b vitamini eksik etmeyin bnmde böyle oldu b vitamini elimden geldiği kadarıyla vermeye çalıştım ve iyileşti

kuşun kesik olan kanatlarının hepsini çektim aradan 20 gün geçti bütün kanatları çıktı eski haline döndü sorunsuz bi şekilde uçmaya başladı..oda sıcaklığı da önemli sanırım bu konuda.

yazık hayvana... saçınızdan bir tutamın çekilip koparıldığını düşünün. üstelik uçma yeteneğini de köreltirsiniz, hayvanın güvenini zedelersiniz. 21 yıldır muhabbet kuşu besliyorum hobici olarak, hiçbir kuşumun tüylerine müdahale etmedim. hepsi de çok iyi alıştı. böyle eziyet etmeyin artık hayvanlara...

evet kesmemek lazım doğrusu bu.şimdi durum düzeldi kısa sürede bu iyi oldu..

Geri