Karadeniz Pet

Kanlımı Boyalımı Dışkı?

Emir KECECI

Meraklı Üye
1 ay Oripet Natureplan Kuş kumu kullandım diğer kumlardaki anason kokusu heryere siniyordu o yüzden bu kumu aldım özelliklerinde de şunlar yazıyor:

Kuşların sindirimi için taşlıklarında bulundurulması gereken ufak çakıl taneciklerini karşılar. Kanda oksijen taşınmasına yardımcı olan ve kemik yapısı için büyük önem taşıyan mineraller içerir. İçerdiği kalsiyum sayesinde kuşların kaslarının gelişiminde ve enzimlerin kullanımında yardımcı olur. İçeriğinde bulunan doğal kırmızı kıl sayesinde mide rahatsızlıklarına karşı doğal bir koruma sağlar. Toksit maddeleri bağırsakta bloke eder. İçeriğindeki kömür ishale karşı korunmada yardımcı olur. Kafes içerisinde ayrı bir yem kabında sürekli olarak bulundurulmalıdır.

İÇİ DE BÖYLE

Bu kumu kullandıktan sonra kuşumda ara ara kırmızı kanlı gibi dışkılar yapmaya başladı daha sonra kumu kaldırdım ve 3-4 aydır kullanmıyorum ve artık hiç kanlı dışkı yapmıyor acaba kumdaki kırmızı killerdenmi oldu. Şimdide ilk defa fazla yemi kustu ne yapiyim tekrar aynı kumu kullaniyim mi yoksa başka kum aliyim mi?

Son düzenleme:
Ben kum kullanmıyorum hiç bir sorunlada karşılaşmadım taze yem, kendi yaptığım mama,taze günlük su arada vitamin katıyorum suya böylece sorunla karşılaşmadım.Ama yinede ustalar daha iyi bilir benim çok olmadı 6 7 ay oldu başlayalı muhabbet sevdasına :)

Dışkısının fotoğrafını çeksen daha açıklayıcı bilgi yaZmış oluruz , bu arada kuş kumundan kaynaklandığının sanmıyorum,kuş kumu ayrı bi kapta kesinlikle bulunsun kafeste,yoksa yediklerini öğütemezler sorunlar meydana gelir..

Dışkısının fotoğrafını çeksen daha açıklayıcı bilgi yaZmış oluruz , bu arada kuş kumundan kaynaklandığının sanmıyorum,kuş kumu ayrı bi kapta kesinlikle bulunsun kafeste,yoksa yediklerini öğütemezler sorunlar meydana gelir..

Ama kuş kumunu kesince bu dışkılamada kesildi normale döndü. Kuşu alalı 1 ay sonra kum aldım 2-3 hafta kullandım bu süre içinde başladı sonra kumu kestim 3 ay boyunca hiç bir daha kanlı dışkılama yapmadı şuanda düzgün.

Bunlar bildiğin çakıl taşı kumla alakası yok. bunlardan yutmuşsa çıkarana kadar içini tahrip etmiştir kuşun. Kuş kumları inşaat kumu inceliğinde olur. Bildiğin toz yani. Bence bu kuş için sağlıklı değil.

Piyasadaki her kus kumunu alıp kullanmayın. Ve surekli yanlıs yapılan birsey de kumu surekli kafeste tutmaktır 15 gunde 1-2 gun tutulması yeterlidir. Ben genelde yavru iken koyarım ve bir daha koymam. Ve bu gune kadar boyle bir sorunla karsılasmadım. Bir de deneyim kazandıkca goreceksiniz ki her kus bir degildir. Bir ilac bir kusta ise yararken digerinde ise yaramaz hatta daha beter yapar. Bu yuzden elinizde mutlaka bir soruna karsı en az iki alternatif bulundurun

Bu kumun muhabbet için olduğuna emin misin bana çok iri geldi kuş kumu çok küçük tanecikli toz şeklinde olur. Kumun kafeste sürekli bulunması gerek.

Ben grit kullanıyorum, hiç sorun olmadı, kanlı ishal başlığını görünce aklıma koksidiyoz veya iç parazit geldi ama kumu kullanmayı bırakınca geçtiğine eminseniz, kumun içine eklenen midye kırığı veya deniz kabukları kuşun iç organlarını kesiyor olabilir..

Son düzenleme:
Bende de böyle iri taneli kum var ama yemiyorlar zaten. Kullandığınız kumun markası nedir? Benimki vitasand mineralli kuş kumu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu büyük taneli kumlar kuşun iç yapısını tahriş etmiş bence dışkıları normale döndüyse bidaha da kullanma bu kumu ayrıca daha ince taneli kum al bunlar bu kuşlar için uygun değil geçmiş olsun

Geri