Karadeniz Pet

Kaplumbaga

• Konbuyu başlatan Kağan Köse
  • Başlangıç tarihi
K

Kağan Köse

Guest
Merhaba. Su kaplumbagalarina ilgi duyan var mi..

Çocukluk yaşlarımda iki kere besledim. Ne yazık ki yaşamıyorlar şu an. Ama ilgim vardır ve haklarında mütevazi seviyede bilgiye sahibimdir. Çok güzel hayvanlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
elimden mama yiyordu benim kerata ah ah :( Allah rahmet eylesin şimdi çok uzaklarda beni seyrediyordur :(

Yani iste bende gerekli ekipmanlari olan birine vericemde birde burda sorayim dedim. Sahiplendirmek istiyorum cevrenizde evinde gerekli kurulumu olupta sahiplenmek isteyen varsa vericem yardim edin bana. Bi ay icinde adaya gitmem gerek ve sadece kusumu goturcem akvaryumu ve kapluslarimi napicam bilmiyorum :(

Kaplumbağa beslemek zor bişey olmasa gerek. Yemni veriyorsun, temizliğini yapıyorsun, daha da bişi yok. Arkadaşlarda var bi tane 3-4 senedir bakıyorlar adı Ercüment. Çok dayanıklı maşallah. :)

Göründüğü gibi kolay degil. Neyde besliyolar peki

Su kaplumbağası değil ama kara kaplumbağası besliyorum, Çok eğlenceli bir hayvan değil ama annem çok seviyor :)

Fanusu var plastikten.. rampası.. Çakıl taşları.
Daha ne olsun?

Levent bey biz ona ölüm fanusu diyoruz. Kuslar kadar bilgi sahibo degilsiniz bence. Bi arastirin lutfen su kaplumbagasi nasil beslenir ve sartlari nelerdir. Dikkat ederim olum fanusu.. bence siz o besleyenlerede soyleyinde bi an once rahata kavussun hayvanlar. Yazık

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:15 -->-> Daha önceki mesaj 01:14 --

Su kaplumbağası değil ama kara kaplumbağası besliyorum, Çok eğlenceli bir hayvan değil ama annem çok seviyor :)

Ya ben napicam kapluslarimi yaa bilemedim :(

Levent bey biz ona ölüm fanusu diyoruz. Kuslar kadar bilgi sahibo degilsiniz bence. Bi arastirin lutfen su kaplumbagasi nasil beslenir ve sartlari nelerdir. Dikkat ederim olum fanusu.. bence siz o besleyenlerede soyleyinde bi an once rahata kavussun hayvanlar. Yazık

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:15 -->-> Daha önceki mesaj 01:14 --

Ya ben napicam kapluslarimi yaa bilemedim :(

İstanbulda olanlar içinden sahiplenecekler çıkacaktır bence. Şimdi pek kimse yok ama yarın isteyen olur bence.

Aslinda kaplumbaga icin cok kotu bir ortam o plastik kaplar. Akvaryumda beslenmesi suyunun derin olmasi ve guneslenmesi icin kuru bolgesinin olmasi, balik gibi filtresi ve isiticisi olmasi lazim. Ama gelin gorun ki kimi zaman dort dortluk kosullarda olen ve uygunsuz kosullarda uzun sure yasayabilen bir suru kaplumbaga gordum:)

İstanbulda olanlar içinden sahiplenecekler çıkacaktır bence. Şimdi pek kimse yok ama yarın isteyen olur bence.

Inşallah yoksa yandım ki ne yandım :(

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:20 -->-> Daha önceki mesaj 01:19 --

Aslinda kaplumbaga icin cok kotu bir ortam o plastik kaplar. Akvaryumda beslenmesi suyunun derin olmasi ve guneslenmesi icin kuru bolgesinin olmasi, balik gibi filtresi ve isiticisi olmasi lazim. Ama gelin gorun ki kimi zaman dort dortluk kosullarda olen ve uygunsuz kosullarda uzun sure yasayabilen bir suru kaplumbaga gordum:)

Dogru benimkileri arkadastayken 2 yil plastik kapta yasamislar. Ama akvaryumu kurunca ben birden buyuduler ve buyuyolar da.

Keşke yardımcı olabilseydim ama sahiplenecek durumda değilim maalesef. Sağa sola sorarım ama.

Fanusu var plastikten.. rampası.. Çakıl taşları.
Daha ne olsun?

Kağan arkadaşımızın da dediği gibi biz plastik fanuslara ölüm fanusu diyoruz. Su kaplumbağalarının bakımı kuşlardan daha zahmetlidir. Öncelikle kaplumbağanın rahatlıkla hareket edeceği, büyük bir akvaryum alınmalıdır. İçinde kayalık vb. bulunan bir habitat oluşturmalı, hatta suyun temizlenmesine ve taze oksijen almasına yardımcı olan akvaryum motoru takılmalıdır. Kaplumbağanın kabuğu direkt olarak güneş ışığıyla beslenmeli, bu sağlanamıyorsa güneş ışığının etkilerini gösteren özel lambalardan alınmalıdır. Ve daha nice yapılması gerekenler var.

Bu kaplumbağalara, "büyümeyen kaplumbağa" vs. benzetmeler yapılır, bu boyda kalır denir. Bu algı yanlıştır. Ölüm fanusunda yaşayan çoğu kaplumbağa büyüyemeden öldüğü için insanlarda bu görüş birliği ortaya çıkmıştır. Sağlıklı koşullarda beslenen bir kırmızı yanaklı su kaplumbağası çok uzun yıllar yaşayabilmekte ve büyüyebilmektedir.

Saygılarımla.

Bu kaplumbağalar çoğalır mı?
Yavrudan alırken cinsiyetleri belli olur mu?

Yavruyken kan tahliliyle belli olur. Kabuk boylari en az 10 cm oldugunda asil cinsiyetleri belli olur. Kuru alan kisminda kum ve sicaklik olur yumurtalarini oraya bırakırlarsa neden olmasin. Ama uzun yillar cogalmazlar cunku baya zaman gectikten sonra ciftlesme oluyo

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:29 -->-> Daha önceki mesaj 01:28 --

Keşke yardımcı olabilseydim ama sahiplenecek durumda değilim maalesef. Sağa sola sorarım ama.

Kağan arkadaşımızın da dediği gibi biz plastik fanuslara ölüm fanusu diyoruz. Su kaplumbağalarının bakımı kuşlardan daha zahmetlidir. Öncelikle kaplumbağanın rahatlıkça hareket edeceği, büyük bir akvaryum alınmalıdır. İçinde kayalık vb. bulunan bir habitat oluşturmalı, hatta suyun temizlenmesine ve taze oksijen almasına yardımcı olan akvaryum motoru takılmalıdır. Kaplumbağanın kabuğu direkt olarak güneş ışığıyla beslenmeli, bu sağlanamıyorsa güneş ışığının etkilerini gösteren özel lambalardan alınmalıdır. Ve daha nice yapılması gerekenler var.

Bu kaplumbağalara, "büyümeyen kaplumbağa" vs. benzetmeler yapılır, bu boyda kalır denir. Bu algı yanlıştır. Ölüm fanusunda yaşayan çoğu kaplumbağa büyüyemeden öldüğü için insanlarda bu görüş birliği ortaya çıkmıştır. Sağlıklı koşullarda beslenen bir kırmızı yanaklı su kaplumbağası çok uzun yıllar yaşayabilmekte ve büyüyebilmektedir.

Saygılarımla.
Mutlaka sor yaa cepten ulasabilirsin bana .s

Yavruyken kan tahliliyle belli olur. Kabuk boylari en az 10 cm oldugunda asil cinsiyetleri belli olur. Kuru alan kisminda kum ve sicaklik olur yumurtalarini oraya bırakırlarsa neden olmasin. Ama uzun yillar cogalmazlar cunku baya zaman gectikten sonra ciftlesme oluyo

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:29 -->-> Daha önceki mesaj 01:28 --

ilgilendiğim için mesaj attım bakarsanız sevinirim..

Yaa ucret falan istemiyorum zaten onlari bi ürün gibi satmakta istemiyorum. Sadece gerekli sevgiyi gostersin ve evinde ekipmani olsun yeter haber beklicrm senden teşekkür ederim

İster kara olsun ister su kaplumbağaların hiçbir türünü hiç sevmem. Umarım sahiplenen biri çıkar.

Bu kaplumbağalar çoğalır mı?
Yavrudan alırken cinsiyetleri belli olur mu?

" Dişilerde kloaka kuyruk kökünde son bulur, erkeklerde daha uzaktadır ve erkeklerin kuyrukları daha kalındır, erkeklerde çiftleşmeyi kolaylaştırmak için karındaki kabuk çöküktür ve daha serttir ayrıca dişide kabuk altındaki desenler hem küçük hem de birbiriyle bağımsız desenlerdir erkekte ise bu desenler birbiriyle kaynaşmış ve daha büyüktür. Bunun yanında kaplumbağa 10 - 12 cm’ye ulaşmadan, yani 2-4 yaşına kadar cinsiyetinin anlaşılması oldukça zordur. 2 yaşına gelen erkek kaplumbağanın kuyruğunun epeyce daha uzadığı ve kalınlaştığı fark edilmektedir. "

- Vikipedi

" Erkekler dişilerden daha küçük olur. Erkeklerin ön ayaklarının tırnakları daha uzundur., bu tırnakları erkekler kavga ederken ve dişilere kur yaparken su atmakta kullanırlar. Aynı zamanda erkeğin kuyruğu dişiden daha uzun olur. "

- Akvaryum.com

Çoğalma sorusu içinse buyurun:

Su kaplumbağaları nasıl çiftleşir .
- YouTube

Saygılarımla.