Karadeniz Pet

Kaplumbaga

• Konbuyu başlatan Kağan Köse
  • Başlangıç tarihi
Aynen Levent Bey. Ben cok besledim cok ilgiliydim simdi yerim olsa yine alirim fakat kus kopek derken ev oldu hayvanat bahçesi :)

Nişanlımın 6 yaşındaki su kablumbağalarına bakıyorum şu anda balkonda erkek 20 cm civarında dişi 15 cm özel akvaryum yaptırdım ama haz etmedim bi türlü sevemiyorsun dokunamıyorsun kınuşmuyorlar ötmüyorlar gereksiz bence

Arkadaslar. Kapluslarimi Abdullah Akdal isimli uyemize veriyorum. Iki taraf icinde hayirli olsun :)

Heeeh süper Abdullah iyi bakar onlara. Hayırlı olsun.
Ben de eve bir hayvan almak istiyorum ama ne alsam şimdi kaplumbağaya meral sardım bu başlıkan sonra. Çok kolay olmadığını anladım ama balıktan kolaydır en azından. :)

Abi referansın için ilk olarak teşekkür ederim sana :) Yok abi balık bakımıda zor kaplumbağa bakımı da. İnan abi her hayvan türü ayrı ilim irfan istiyor daha öğreneceğimiz çok şey var ustaaaaam. :))

Heeeh süper Abdullah iyi bakar onlara. Hayırlı olsun.
Ben de eve bir hayvan almak istiyorum ama ne alsam şimdi kaplumbağaya meral sardım bu başlıkan sonra. Çok kolay olmadığını anladım ama balıktan kolaydır en azından. :)

:) :)ikiside ayri ayri zor kaplus dahada zor bence :)

Ne bakayım ben evde.. Hamster mı alsam, onların 1 boy ufağı vardı neydi onlar.. ?

Roborovski Hamster

Yaşama süreleri yaklaşık 3-3,5 yıl.

4-6santim boyundalar.

20-25 gr ağırlığındalar.

Abi en ufak hamster türüne ait bilgiler bunlar fiziksel olarak..

3-3,5 yıl az yahu.. alışınca hayvana olmaz şimdi. Kedi gibi bişi lazım.

Abi Allah aşkına şunlara bakarmısın yaa..
W2JrV2.jpg

Su kaplumbagasi isinde en guzel kısim onlara güzel bir yaşam alani dizayn etmek. Gercekten cok keyifli sonra yuzuslerini, bacaklarini uzatıp guneslenmelerini izlemek de cabasi :) zevk meselesi tabi bana cok sevimli geliyorlar.

Yok yok.. az yaşıyor bunlar.
Sevmedim şimdi. Başka bişi düşüneyim şimdi.
Kaplumbağa en iyisiydi ya..
Bizim bir arkadaş kaplumbağasını 1-2 ay evin içinde kaybettiğini söylemişti. O kadar dayanıklı mı bu hayvanlar?

abi güzel bir şekilde ilgi ve bakım yapılırsa 75 yıl kadar yaşayabiliyorlarmış.

Benimkiler o kaptan dışarı fırlıyordu, yatak altlarından dolap arkalarından topluyordum:) Sonra araştırıp akvaryuma geçtim. Petshoplarda genelde durumları vahim oluyor ama, en hareketlisi, rengi canlı (kabuğunda leke vs olmayan) ve gözleri açık olanlardan seçmekte fayda var. Gözleri kolayca mikrop kapabiliyor çünkü, kapanıyor kör olabiliyorlar. Bazılarının uyuyor açar birazdan diye gözleri kapalı olanları satmaya çalıştıklarına şahit oldum.

Biraz okudum da.. O beğenmediğiniz plastik fanuslarda birkaç sene sorunsuz yaşayabilir diyorlar internette. Büyüyünce akvaryum tarzı kullanılmalı deniyor.

Aslında abi, çok iyi bir bakım yapılırsa uzun süre yaşarlar sıkıntı yok. Ama plastiğin mikroplara yatkın yapısı vs. olayı zorlaştırıyor. O yüzden ölüm fanusu diyor ve tavsiye etmiyoruz. Daha önce dediğim gibi, akvaryumda ki habitat kurulursa deme hayvanın keyfine. :)

Ben çocukluk yaşlarımda baktım dediğim gibi, şimdiye kadar baktığım iki kaplumbağam da plastik fanustaydı. Ailem masraf etmek istemiyordu büyük akvaryumlara. Üzerlerine titriyordum adeta, ama azıcık ilgim düştü, bana da kimse yardım etmeyince sıkıntı başladı. Uzun yoldan döndüğümde kaplumbağam mikrop kapmıştı. Cidden dikkatli olmak lazım. Hem şirin hayvanlar hem de onlara doğal ortamlarını kurduğunda aşırı zevk veriyorlar insana. :)

benimde 2 tane var. maşallah çokta tombullar elimden yem yiyorlar. beni görünce onları alıyım diye birbirinin üstüne çıkıyorlar :)