Karadeniz Pet

Kardeş Çiftleşirse

• Konbuyu başlatan Mehmet ŞEKER
  • Başlangıç tarihi
M

Mehmet ŞEKER

Guest
İyi günler. Ben yeni yavru muhabbet kuşu aldım iki tane. Büyüdüklerinde onlardan yavru almak istiyorum. Ama kuşların kardeş olma ihtimali var. Yavru alabilir miyim ve yavruların sağlık durumu ne olur?

durun siz kardeşsiniz evlenemezsiniz? hep türk filmlerinde rastlanılan bir replik bunu söyleyen bir kuş duydunuzmu hiç durun siz kardeşsiniz çiftleşemezsiniz ya da kuşlar öter değilmi konuşamazlar hayvanlar çünkü ve hayvanların örf ve adetleri değişik işler yani kardeş olmaları çiftleşmeyecekleri anlamına gelmez soy devam etmeli evet soy devam etmeli çiftleşilmeli isterse kardeş olsun çiftleşilmeli soy devam etmeli...Anlayacağınız hiçbir sorun teşkil etmez sizin dediğiniz durum..Çiftleşme de olur yavrularda sağlıklı olur..İnsanlardaki gibi akraba evliliğinden doğan engelli çocuklar,yavrular olmaz yani...Bu benim düşüncem ;)

Bir büyügümüze dedimki ahmet amca bu kuşlarn renkleri çok güzel maşallah bunları eşe atalm, bana onlar kardeş dedi bende ne olurki dedim ne olacak sakat olmazsa salak olur! demisti

durun siz kardeşsiniz evlenemezsiniz? hep türk filmlerinde rastlanılan bir replik bunu söyleyen bir kuş duydunuzmu hiç durun siz kardeşsiniz çiftleşemezsiniz ya da kuşlar öter değilmi konuşamazlar hayvanlar çünkü ve hayvanların örf ve adetleri değişik işler yani kardeş olmaları çiftleşmeyecekleri anlamına gelmez soy devam etmeli evet soy devam etmeli çiftleşilmeli isterse kardeş olsun çiftleşilmeli soy devam etmeli...Anlayacağınız hiçbir sorun teşkil etmez sizin dediğiniz durum..Çiftleşme de olur yavrularda sağlıklı olur..İnsanlardaki gibi akraba evliliğinden doğan engelli çocuklar,yavrular olmaz yani...Bu benim düşüncem ;)

hocam senin daha çok ekmek yemen lazım bu iş düşünceyle olmuyor kanarya ve muhabbet üreticilerin geneli kafeslerden aldıkları yavruları çapraz eşe atarlar zaiyat az olması için güvercin degl bunlar doguştan eşli olsun...

Bir büyügümüze dedimki ahmet amca bu kuşlarn renkleri çok güzel maşallah bunları eşe atalm, bana onlar kardeş dedi bende ne olurki dedim ne olacak sakat olmazsa salak olur! demisti

Ahmet amca'ya selamlar iyi demiş..Salak olma durumuna bende katılıyorum..Mesela canlandırayım..Kardeşler çiftleşiyor bir anda dur la bu benim kardeşim ee niye çiftleşiyoruz ne oluyor la hala devam ediyoruz soy devam etmeli soy devam etmeli ama kardeş... ;)

Ahmet amca'ya selamlar iyi demiş..Salak olma durumuna bende katılıyorum..Mesela canlandırayım..Kardeşler çiftleşiyor bir anda dur la bu benim kardeşim ee niye çiftleşiyoruz ne oluyor la hala devam ediyoruz soy devam etmeli soy devam etmeli ama kardeş... ;)

demekki bazen soy devam etmeli dememek lazımmış Mehmet beyden bunu ögrenmis olduk

hocam senin daha çok ekmek yemen lazım bu iş düşünceyle olmuyor kanarya ve muhabbet üreticilerin geneli kafeslerden aldıkları yavruları çapraz eşe atarlar zaiyat az olması için güvercin degl bunlar doguştan eşli olsun...

Hepimizin ekmeğe ihtiyacı var benim daha çok galiba...Doğa kanunları belli hayvanların kız kardeş ya da erkek kardeş diye anlayışları yok sonuçta hayvanlar..Bir yaşa kadar kardeşliğin farkındalar ama sonra işler değişiyor..Kardeş muhabbet kuşlar çiftleşir ama yavrular sağlıklı olur mu tam emin değilim ama bence sağlıklıda olur ama bence diyorum bakın!Üreticiler daha iyi bilir üreticiler dediğiniz gibi yapıyorsa öyledir..Ancak şunu söylemeden geçmeyeyim alemde o kadar çok mubiş varken neden kardeş kardeşe eş tutturulsun ki bu da ayrı bir düşünce...Düşünceler iyidir teoriler iyidir insanı zihinde tutar ;)

Aynı kuluçkanın mahsülü yavrular eş tutturulmaz.

Bir önceki ve sonraki kuluçkadan eş tutturulduklarını biliyorum ama ben aynı ana babanın yavrularını kaçıncı kuluçka olursa olsun eş yapmamaya özen gösteriyorum.Az kuş olunca problem olmuyor...

:D
:D

SOY devam etmeli :D

hocam değistirme şansınız varsa kuşlardan birini değistirin derim yazık olmasın eş olmaz değil ama yarın yavrular sakat olur kanadı ayağı atsan atılmaz satsan satılmaz

Kardeş olduklarına tam emin değilim. Aldığım üreticide 2 çift muhabbet var. Adam kafese yavruları sallamış karışık. Kafeste 4 tane kuş vardı. Ben ikisini aldım.%50 İHTİMAL VAR GİBİ...

Mesela 4 yavru alsam, bunlardan garanti birisi sakat doğar mı? Sakatlık ihtimali ne kadar?

açıkçası benden daha tecrübeli arkadaşlara sonuna kadar hak veriyorum ben sadece düşüncelerimi söylemiştim doğa kanunu vs. ama benden tecrübeli üretici kardeşler ne derse o sakat doğar diyorlarsa sakat doğar ;)

bencede degiştirin kuşlarınızı sakat doğma ihtimali var siz işinize sağlama alın derim.

Arkadaslar bildigim kadariyla anlatayim,kardesler ciftlesirse gen carpikligi meydana gelebiliyor ve kusda paten ayak veya carpik bacak gibi sakatliklar meydana gelebiliyormus.Eger yanlis birsey soylediysem hepinizden ozur dilerim.

Sakat doğar veya doğmaz % kaç sakat olur yada kaç yavrudan kaçı sakat olur diye hiç kafa yormuya riske atmıya gerek yok, sen eşeğini sağlam kazığa bağla, o üreticinin eğer dediğin gibi iki çifti varsa hangilerinin kardeş olduğunu bilir bilmiyorsa git başka biyerden kuşlarına eş al.

Geri