Karadeniz Pet

Karışık kuru yem hakkında.

Serdar Hasbal

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.Uzun süren balık maceramdan sonra şimdi de muhabbet kuşu hobisine merak sardım.İlk balığım betta cinsi bir balık'tı ve bu canlılar hakkında hiçbirşey bilmiyordum.4 yıllık bir serüvenden sonra başa gelen hastalık lar vs sonucu uzman olmasamda üretim için yeterince tecrübe kazandığımı düşünüyorum.En son tropheus gibi elit bir türden sonra balık hobimi sonlandırdım;neyse asıl konumuza gelelim.Malum evimizde misafir ettiğimiz canlılar bizim için büyük bir sorumluluğuda beraberinde getiriyor,onların sağlığı ve konforu hepimiz için büyük önem arz etmekte.Foruma ilk üye olduğumda muhabbetler hakkında baya bir araştırma yapmıştım; fakat her kuşun karakteri farklı olduğundan bazı konularda farklı taktikler uygulamak gerekiyor.Nevzat beyden almış olduğum 40 günlük yavruda benim ilk göz ağrım oldu.Dolayısıyla ilk olduğu için daha bir üstüne düşüyoruz.Şansım var ki kuş çok uysal çıktı,2.gün ele gelmeye başladı, bazen kafesin içinde beni çıkarın diye cemkirse ve ısırsada dışardayken çok uysal,henüz geleli 5 gün olmasına rağmen kendini sevdiriyor ve urkekligini bir nebze üzerinden atmış gözüküyor.Bu canlılarda olmassa olmaz en önemli husus malumunuz beslenme konusu.Hayvanın her türlü vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak adına kuru yemlerden bir mix yapmayı düşünüyorum,sizlerden bu konu hakkında tavsiyeler bekliyorum,çok çeşitli bir yem nasıl oluşturabilirim ayrıca meyve ve sebzelerden neler verilebilir,hangi aralıklarla vermem gerekir.Kısacası mükemmel bir beslenme adına bütün tavsiyelerinizi bu işin piri olan arkadaşlardan duymak isterim.Biraz uzun oldu galiba kusuruma bakmayın,simdiden teşekkürler Sağlıklı hobiler dilerim.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar @Serdar Hasbal bey
Kuşunuzda eyer ürkme yoksa ve ötmeye başladı ise ortama alışmış demektir ve eyer ilerde yavru düşünürseniz şimdiden yanına uygun bir yavru dişi seçimi yaparsanız çok daha faydalı olur ilerde eş seçme problemi çekmezsiniz.
Beslenme konusunda ise; kaliteli karışımlardan oluşmuş ürünler zaten var kendiniz ayrıca uğraşmak bence gereksiz
Yeşillik ve sebze olarak haftada 2 gün mevsimsel taze meyve ve sebzeler verebiliriz miktarı aşmadı sürece sorun olmaz faydası olur doğal vitamindir.
4 günde bir sularında multi vitamin kullanabilirsiniz vitamin eksikliğini giderir
15 aralıklarla ayda 1 bir organik elma sirkesi ve limon damlatırsanız sularına iç parazit ve yağlanmaya karşı tedbir almış olursunuz
Yaz günlerinde sıcak havalardada haftada 1 banyo verebilirsiniz.
Hayırlı uğurlu olsun. Tüyü kadar ömrü olur inş

Geri