Karadeniz Pet

Kavga...Dövüş...Kördüğüm...

• Konbuyu başlatan M.Halik Kara
  • Başlangıç tarihi
M

M.Halik Kara

Guest
Herkese merhaba öncelikle bir sorunum var ve ne yapacağımı bilmiyorum

Yumurtlayan üreten çiftimin dişisi 4. kuluçkasından sonra dinlenmeye aldım 1,5 ay dinlendi tekrar eşinin yanına attım ancak baya kötü bir şekilde kavga ettiler ayırdım ve bir türlü çiftleşmeyen diğer çiftimin dişisini kavgalı olan çiftin erkeğinin yanına attım 15 gün içinde anlaştılar çiftleştiler ve yumurtaları var.

Elimde kalan dişiyide diğer erkeğin yanına attım ancak dişi erkeği durmadan kovaladı rahat vermedi dişi acayip agresif bu arada.Erkeğin zaten çiftleşmeme sorunu vardı daha önceden burada paylaşmıştım gittim onu değiştirdim.Yeni bir erkek aldım dişiyi onun kafesine koydum onuda kovalamaya dövmeye başladı.ayırdım 3 gün sonra tekrar koydum durum aynı sonra 10 gün ayırdım tekrar koydum yine kavga yine kavga :(

Şimdi ben napayım arkadaşlar bu dişiyi?Vazgeçmekte istemiyorum ancak yerim dar kafesim yok yavrular yumurtadan çıkmak üzere yavruları dişinin olduğu kafese alıyordum.Dişi düzelir mi kimi arkadaşım değiştir dedi ama aklım kesmiyor üretken dişiyi satmak veya değiştirmek son aldığım erkek kuşta baya iyi yani kuşçudan da utanır oldum değiştir değiştir napmalıyım bana bir yol gösterin lütfen

Bu arada dişi çok yuvacı aklı fikri yuvada hamile olmasa bile gidip yatıyor erkeği yaklaştırmıyor yuvaya ama ben anlamadım bu işten bir şey belki yuvadandır deyip yuvayı çıkardım kafesten öyle koydum yine kavga yine kavga devam ediyor :(

Yardımlarınızı bekliyorum lütfen

Kanlı bir kavga yoksa endişelenecek bir durumda yoktur.Dişiler genelde agresif oluyor..Bence dişiyi değiştirmeyin çünkü yuvaya ilgisi var yani yumurta verme olasılığı yüksek.Eee ne yapacam derseniz usta yorumcular daha iyi bilir fakat bence kanlı bir kavga yoksa ilişmeyin anlaşırlar...

Yaptığın en büyük hata bir kuştan 4 party yavru almak.Kuşun hem fiziksel hem psikolojik olarak bitirmişsin.Sonra 1.5 ay gibi çok kısa bir süre dinlendiğini sanıp geri atmışsın.
Buraya kadar komple hata yapmışsın.
Yapman gereken 2 party yavru alıp kuşu 3 ay dinlendirmekti.Sen bu sürenin 2 katına ulaşmışsın bu kuş 6 aydan önce adam olmaz.Kuş erkekle anlaşsa bile kuluçka veya yavru döneminde davranış bozuklukları gösterir.

Yaptığın en büyük hata bir kuştan 4 party yavru almak.Kuşun hem fiziksel hem psikolojik olarak bitirmişsin.Sonra 1.5 ay gibi çok kısa bir süre dinlendiğini sanıp geri atmışsın.
Buraya kadar komple hata yapmışsın.
Yapman gereken 2 party yavru alıp kuşu 3 ay dinlendirmekti.Sen bu sürenin 2 katına ulaşmışsın bu kuş 6 aydan önce adam olmaz.Kuş erkekle anlaşsa bile kuluçka veya yavru döneminde davranış bozuklukları gösterir.

Kuşların en fazla 3 kere üst üste kuluçka geçirmelerinin sonra dinlenmelerinin gerektiğini biliyorum.Ancak benim yapabileceğim birşey yok çünkü daha yavrular yuvadayken çiftleştiler 4.kuluçkası bu şekilde oldu.Dişinin vitaminlerini mamasını eksik etmedim bu 1,5 ay içinde gayet sağlıklı ve yeni erkekle anlaşana kadar zaten bir iki ay geçeceğini düşünerek erkeğin yanına attım ve zaten geçti 3 ay kuş dinlenmiş durumda

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yapacağın şey 4. kez yumurtladığında yumurtalara can gelmeden almaktı.

İyi bir bakımla üst üste 4 kuluçka geçirebilir kuşlar, 1.5 aylık ayırma süresi de yeterli, kuşu uzun süre üretimde tutmak kuşu yıpratır, ancak dişinin agresif olması uzun süreli kuluçkadan kaynaklandığını zannetmiyorum, dişi kuşu başka kafese alın, 2 hafta ayrı kalsınlar, dişiyi erkeğin kafesine atıp tekrar deneyin, eğer yeni aldığınız erkeği dişinin kafesine atıyorsanız dişi kafesi kıskanıyor olabilir.

O da değil kardeş erkeğin kafesine atıyorum dişiyi napalım biraz daha ayrı tutayım inş alışırlar birbirlerine

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:54 -->-> Daha önceki mesaj 22:52 --

Yapacağın şey 4. kez yumurtladığında yumurtalara can gelmeden almaktı.

Bunu zamanında forumda sordum böyle bir fikir sunan olmadı bana da mantıklı gelmedi sağolun iyi akşamlar

Erkeği kovalarken tüylerini yolmuyorsa, kanlı yaralar açmıyorsa sorun etmeyin. Bırakın aynı kafeste kalsınlar.

Geri