Karadeniz Pet

Kavga mı yoksa Çiftleşme belirtisi mi ?

PADISAH

Meraklı Üye
Arkadaşlar merhabalar.
Ben gök mavisi ( erkek ) olan kuşu yaklaşık 3 hafta önce aldım ve bizim ( sarı ) olan dişinin kafesine attım fakat didiştiler ve ayrı kafeslere koydum dedim kızışsınlar diye.
Fakat yaradımı bılmıyorum Dişi çok agresif kimseyi istemiyor mu bilmiyorum elime aldığımda parçalayacak neredeyse. Bayağıdır yalnızdı kuş 1 seneyi geçti. Erkek alayım canı sıkılmasın hemde çiftleşirler düşüncesındeydım.Size göstermek için erkeği dişinin kafesinin içine attım.
Erkek bayağı iri maşallah ama dişiye söz geçiremıyor dişi olan erkeğe vuruyor mu yoksa öpüşüyorlar mı bilmiyorum ,sürekli böyleler.
2 kere erkeğin kafa salladığını gördüm dişiye doğru halbuki dişi gagalıyor mu onu da bilmiyorum kafa karıştırıyor.
Yorumu size bırakmak istiyorum yardım almak için bir video çektim yardımlarınızı bekliyorum dostlar :)

İlk olarak hemen aynayı çıkarmalısın hareketlere bakıcak olursak henüz birbirlerini benimsememiş gibi gözüküyorlar ikisini 1 hafta ayrı kafeslerde tut birbirlerini görsünler 1 hafta sonra dişiyi erkeğin kafesine at ve uzaktan gözlemle kuşlarla temizlik su ve yem değişimi dışında ilgilenme benim şahsi görüşlerim bildiğim kadarıyla bukadar

İlk olarak hemen aynayı çıkarmalısın hareketlere bakıcak olursak henüz birbirlerini benimsememiş gibi gözüküyorlar ikisini 1 hafta ayrı kafeslerde tut birbirlerini görsünler 1 hafta sonra dişiyi erkeğin kafesine at ve uzaktan gözlemle kuşlarla temizlik su ve yem değişimi dışında ilgilenme benim şahsi görüşlerim bildiğim kadarıyla bukadar
Dediğini yaptım kardeşim 2 hafta kadar kaldılar ayrı bir şekilde , ayrı durduklarında dişi olan erkeğin kafesine gıtmek için can atıyordu ama içine atınca gagalıyor yinede öpüyor mu onuda bilemedım ki.

Ustalar izleyip yorum yaparlar ama aynalığı kesinlikle kaldırman lazım ve ayrı durdukları sıra herangi birinin kafesinde ayna takılımıydı halen eğer takılıysa onun etkiside olur

A
Ustalar izleyip yorum yaparlar ama aynalığı kesinlikle kaldırman lazım ve ayrı durdukları sıra herangi birinin kafesinde ayna takılımıydı halen eğer takılıysa onun etkiside olur
Aynalığı kaldırırım fakat bu sefer dişi kuş kafayı yer ayna olmadan uyuyamıyor 1 kere çıkardım dört döndü kafesin içinde acıdım yaa :)
Ustalardan yorum bekleyeyim o zaman teşekkür ederim dostum

Öncelikle kafesin içinde sadece bir tane tünek kalacak şekilde diğer tünek oyuncak ne var ne yok çıkarmalısın. Sonrasında gözlemlemek daha doğru olur. Kafesin içi çok kalabalık.

Öncelikle kafesin içinde sadece bir tane tünek kalacak şekilde diğer tünek oyuncak ne var ne yok çıkarmalısın. Sonrasında gözlemlemek daha doğru olur. Kafesin içi çok kalabalık.
Dediğinizi deneyeceğim umarım işe yarar , teşekkürler

Başka yorumlarınızı bekliyorum dostlar.

Saygilar kardeşim arkadaşlar belirtmiş bende söyleyeyim cift kuşlara ayna konulmaması gerekir kuşların ciddi bir kavgasını görmedim hemende bir birlerini benimsemeleri mümkün değil arkadaşın dediği gibi kafeste yemelik suluk Gaga taşı kalamar kemiği kum kısaca yeme ve içme haricinde birsey kalmasın tek bir tünek kullanın tünek boydan boya olsun yani bir uçtan diğer uca öyle bırakın ve onlara zaman taniyin bu en az üç dört gün olmalı tuneginiz tahta olmalı plastik kullanmayın birbirlerine alisirlarsa birbirlerine yem kusar birbirlerini kasırlar ama yine de arada bir birlerne vururlar bu çok normaldir alismaya başlar başlamaz mama yapmaya başlayın mamasiz kuşlar şekilden ibarettir.

Son düzenleme:
Saygilar kardeşim arkadaşlar belirtmiş bende söyleyeyim cift kuşlara ayna konulmaması gerekir kuşların ciddi bir kavgasını görmedim hemende bir birlerini benimsemeleri mümkün değil arkadaşın dediği gibi kafeste yemelik suluk Gaga taşı kalamar kemiği kum kısaca yeme ve içme haricinde birsey kalmasın tek bir tünek kullanın tünek boydan boya olsun yani bir uçtan diğer uca öyle bırakın ve onlara zaman taniyin bu en az üç dört gün olmalı tuneginiz tahta olmalı plastik kullanmayın birbirlerine alisirlarsa birbirlerine yem kusar birbirlerini kasırlar ama yine de arada bir birlerne vururlar bu çok normaldir alismaya başlar başlamaz mama yapmaya başlayın mamasiz kuşlar şekilden ibarettir.
Selamlar.
Denileni sabahtan itibaren yapmaya başladım tek bir tünek kendi yapmış olduğum tahta tünek bıraktım
Fakat dişi kuş gelme diyor ya resmen gagalıyor oraya gelince kovuyor erkeği
Dişi kuşa nerdeyse varya hayvana vurduğu için çıldıracak dereceye geldım.
Erkek olan da arada vuruyor da bu çok agresif bıldıgıınız gıbı degıl napacağım bilemedim başka onerınız var mıdır acaba
Geri ayrı kafeslere koydum şu anda yoksa hayvanı durdurmuyor tüneğe gagasında soyulma gibi bi şey oluşmuş kuşların bırbırlerıne gaga attıklarından mıdır bılmıyorum

Sizce ne yapmalıyım arkadaşlar ?_

Başka yorum yapacak dostlar var mı :)

s.a benim dişinin 1 hafta önce ceresi kahverengiydi git gide beyazlasti simdi acık mavi erkeğide yaklastirmiyo sebebi ne sizce

Aleykum selam.
Bir fikrim yok kızışkınlık donemı bitmiş olabilir diyeceğim de yanlış olabilir emin değilim ayrı bir konu açmanı tavsiye ederim :)

s.a benim dişinin 1 hafta önce ceresi kahverengiydi git gide beyazlasti simdi acık mavi erkeğide yaklastirmiyo sebebi ne sizce
kardeş aynı durum benim kuştada oldu rahatsızlık geçirmiş muhtemelen 2 hafta içinde cere rengi kahve rendigden aynısı beyaz ve mavimsi oldu sonra tekrar rengine geri döndü yemlerine dikkat et ağır yem verme isaline bak dışkısına avivit vitamin ver ara bir iyi gelir

her çift arasında ilk başlarda böyle ufak atışmalar olabilir. dişi genellikle erkeğe vurabilir yani iş burda erkeğe düşüyo dişiye kendisini kabul ettirmeli ve şunuda eklemeliyim bu birbirine vurmalar zarar verecek kadar büyük ve şiddetli değilse kuşlarınızı ayırmayınız

her çift arasında ilk başlarda böyle ufak atışmalar olabilir. dişi genellikle erkeğe vurabilir yani iş burda erkeğe düşüyo dişiye kendisini kabul ettirmeli ve şunuda eklemeliyim bu birbirine vurmalar zarar verecek kadar büyük ve şiddetli değilse kuşlarınızı ayırmayınız
Ustam zarar verecek kadar değil de birbirlerinin gagalarına gaga atıyorlar.
Sanki gagalarında soyulma var gibime de geldi elham mı yapıyorum bilmiyorum da
Tek tünek bıraktığım zaman da dişi kuş tüneğe erkeği çıkarmıyor inadından olecek :)

Ustam zarar verecek kadar değil de birbirlerinin gagalarına gaga atıyorlar.
Sanki gagalarında soyulma var gibime de geldi elham mı yapıyorum bilmiyorum da
Tek tünek bıraktığım zaman da dişi kuş tüneğe erkeği çıkarmıyor inadından olecek :)
dediğim gibi birbirlerine zarar verecek derecede şiddetli değilse ayırmanı tavsiye etmem eğer birbirlerine zarar verecek düzeyde ise o zamanda erkeği veya dişiyi değiştirmen gerekecektir

dediğim gibi birbirlerine zarar verecek derecede şiddetli değilse ayırmanı tavsiye etmem eğer birbirlerine zarar verecek düzeyde ise o zamanda erkeği veya dişiyi değiştirmen gerekecektir
Anladım teşekkür ederım yorumunuz için

Geri