Karadeniz Pet

kaybolan kuş

• Konbuyu başlatan HarrisonFord
  • Başlangıç tarihi
H

HarrisonFord

Guest
arkadaşlar öncelikle merhaba siteye yeni üye oldum.. şu an pamukkale üni. de okuyorum dün okul bitti evime geldim.. ailem yaklaşık 1 ay önce sapsarı erkek yaşı yerinde(yaklaşık olarak 2-3) bir kuş bulmuşlar merdiven boşluğunda, yakalamışlar ve kafese koymuşlar.. Sorun o ki kuş çok yabani daha önce muhabbet kuşlarına baktım belki onlar yavru olduğu için çabuk alıştılar ama bu kuş çok korkak ve sinsi... kafesinden çıkardığım zaman yaklaşmaya çalışıyorum çok korkuyor, kaçıyor.. az çok bu konularda tecrübem var fakat bu kuş kaçtığı yerde çok korkutulmuş ve ilgilenilmemiş, yaşı da ilerlemiş.. bu kuşu nasıl eğitebilirim, dışarıya çıktığında bizimkiler de kuşa yaklaşamıyolar bezle falan yakalayabiliyorlarmış.. ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum iyi günler

öncelikle hoşgeldiniz harrison...isim soyisim değişikliği yaparsanız size isminizle hitap edilir ve daha iyi olur :) o yaşta bir kuşu nasıl eğitebilirisiniz ? imkansız değildir ama çok zordur diye düşünüyorum...ALLAH kolaylık versin...

fazla bilgim yok ama bana kalırsa ilk önce kuş kafesteyken onun güvenini kazanmalısın işin çok zor Allah yardım etsin (sanada meraba:))

kafese yaklaştığımda korkuyor zaten elimi kafese sokunca kafesi yıkıyor :)

Bence zamanla size alışır korkusu geçer ama eğitmek çok zor.

Bence onun güvenini kazanın sevin konuşun onunla
diger kuşlarla önünde ilgilenin sizin ona zarar vermeyeceginizi anlasın

O kuş çok şey görmüş,kaçmış,bezle yakalanmış,kafese konmuş,yeni eller görmüş :) Kaldı ki yaşına girmiş kendine güveniyor güçlüdür o,yavru değilki sizi ebeveyn olarak sahiplensin :)
Bence mamayı havucu verin,bir eş alıp geçin :)

eş almayı düşündüm ama yaşını tam olarak bilmiyorum alacağım kuşu da sevecek mi o da var ?

Denemeden bilemezsiniz,bize bir resim atın :)
Kuşa bit spreyi sıkın,bakımını yapın banyoluk takın isterseniz mama havuç rendesi falan verin sonra kızışır iyice :) ona göre belediyenin orada amazon petshop var eş seçtiriyorlar orda

resmini bi ara atayım 2 gündür elime çıkmayı öğrendi kafesten salınca pek gelmiyor ama az da olsa gelişme var :) amazon petshop derken?

Kardeşim şimdi o kuşun yaşı geçmiş cidden ama sana "biraz"da olsa eğitmenin pratik yolunu söyleyeyim. Kuşa hiç karışma geceleri kafesin üstünde yada içinde uyursa eğer saati geldiğinde biraz sersem gibi oluyorlar. İşte tam o zamanlarda eline alabilirsin çünkü kafası yerinde olmuyor :) bu şekilde bi süre devam et sonra yavaştan yavaştan sana gelir anca dediğim gibi 2 aylıkken eğitilen bi kuş gibi olması çok zor :)

yok kuşu elime alıyorum biraz sevip bırakıyorum zarar vermeyeceğimi anlasın diye elime falan geliyor arada sırada boynunu kaşıyorum hiç ses etmiyor bi de yanındayken çok konuşursam ağzını oynatıyor sürekli biliyorum ağzından ötmüyo ama bu ağzını oynatması ses çıkarmasına mı işaret :) ?

yok kuşu elime alıyorum biraz sevip bırakıyorum zarar vermeyeceğimi anlasın diye elime falan geliyor arada sırada boynunu kaşıyorum hiç ses etmiyor bi de yanındayken çok konuşursam ağzını oynatıyor sürekli biliyorum ağzından ötmüyo ama bu ağzını oynatması ses çıkarmasına mı işaret :) ?

Bak şuan yaz ayındayız olası sebeplerin başında sıcak hava geliyor. Aynı zamanda eğer hem ağzını açıp kapıyorsa hemde kuyruğu titriyorsa solunum yolunda sorun olabilir. Yani konuşma denemeleri olduğunu söyleyemem oda olabilir ancak konuşma denemeleri genellikle belli belirsiz sesler çıkardığında oluyor :)

arkadaşlar kuş 1-2 haftaya konuşacak ama ne zaman elime gelse çok durmuyo hemen kaçıyo elime alışkın ama sürekli kaçıyor başka yerlere ne yapmam lazım çok yabani :)

Yaşı büyük kusların egitilmesi imkansız degil ama epey zor. Yanına bir eş alın olacak yavruları ele alıstırın derim ben :D

kardeşim resmini atayım fazla bi yaşı yok gibi :)

Geri