1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
  Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
  Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

  Notu Gizle

Kediler neden dört ayak üstüne düşerler ?

Konusu 'Kediler' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 25 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Administrator
  Yönetici Administrator

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.135
  Beğenileri:
  6
  Kedilerin neden dört ayak üstüne düştüğünü bilimsel olarak açıklamak biraz zordur. Bilime göre bir yerden düşen cisme dışarıdan bir kuvvet uygulamazsanız, ona açısal bir dönme hareketi kazandırmanız mümkün değildir. Tramplen üzerinden atlayan yüzücüler nasıl havada hareketler yapıyor diye düşünebilirsiniz. Bu durum tamamen atlarken vücutlarına verdikleri kuvvetle sağlanmaktadır. Ayaklarıyla vücutlarına güç vererek havaya atlıyorlar ve bu güç sayesinde havada birkaç takla atarak suya düşüyorlar.

  [​IMG]

  Bir kedinin bir yerden atlarken havada neler yaptığını anlatalım. Bir kedi bir yerden aşağı sırt üstü düşerken bacaklarını ve kuyruğunu iyice kendisine çeker. Daha sonra başını yere bakaca şekilde döndürür. Belirli bir noktada bacakları ve kuyruğunu bir anda açarak bir paraşüt etkisi yaratarak yere iner. Bu şekilde hem ayakları üstüne dönmüş olur, hem de ayakları üstüne düşmüş olur. Kedilerin ayakları üstüne düşme meselesi tamamen rüzgarın etkisinden yararlanarak vücudunu kullanması sayesindedir.

  Uzmanlar tarafından yapılmış deneylere göre kedilerin alçak yerden düşmesi ile yüksek yerden düşmesi arasında çok fazla fark bulunmaktadır. 32 katlı bir binanın en tepesinden atılan bir kediye bir şey olmazken, 7 katlı binanın tepesinden atılan kedinin bacakları veya herhangi bir yerinin kırılmasına neden olmaktadır. Uzmanlar bunu “limit hız” olarak izah ediyorlar.

  Bu durumu sizlere şu şekilde açıklayalım. Uçaktan atılan bir para ile 5 katlı bir binanın üstünden atılan paranın yere düşme hızı aynıdır aslında. Ama aradaki fark şudur. Her cismin ağırlığına göre yere düşme hızı bellidir. Uçaktan bir parayı ilk attığınızda hızlanır ve sabit hızına geldikten sonra sürekli o hızla aşağı inmeye başlar. Ama 5 katlı bir binadan atılan para sabit hızına ulaşamadan yere düştüğü için çok daha hızlı yere düşmüş gibi sayılır. Bu durumda kedilerde geçerlidir işte.

  100 katlı binanın üstünden bir kedi atıldığında, 80. Kata geldiğinde sabit hızına ulaşmış olur ve o şekilde düşer. Yalnız 7. Kattan atılan bir kedi sabit hızına daha ulaşamadan yere düştüğü için daha çok hasar görmektedir. Limit hız konusu gerçekten insanın kafasını karıştıran bir durumdur. Yalnız mantıklı bir şekilde düşündüğünüzde olayı kavrayacaksınız. Sonuçta limit hız kanunu olmasaydı, bir parayı uçaktan attığınız zaman durmadan hızlanacaktı ve düştüğü yeri delerek kim bilir yerin kaç metre altına giderdi. Ama uçaktan parayı attığınızda yere çarpacaktır ve orada kalacaktır. Limit hızın olması kesinlikle çok iyi bir şeydir.

  Bu teoriye göre kedilerin 100. Kattan aşağı düşüşünü tekrardan inceleyelim. Kediler atıldığı taktirde 100 km limit hızlarına ulaşırlar ve kendisine gelirler. Bulundukları durumun stresini atlatıp, gevşerler ve bu şekilde daha mantıklı düşünerek rahat hareket ederler. Bu sayede 7. Kattan atıldıklarından daha az zarar görürler.
   
 2. H. Mehmet YILDIZ
  Çevrimdışı

  100 katlı binanın üstünden bir kedi atıldığında, 80. Kata geldiğinde sabit hızına ulaşmış olur ve o şekilde düşer.
   
 3. H. Mehmet YILDIZ
  Çevrimdışı

  Bu teoriye göre kedilerin 100. Kattan aşağı düşüşünü tekrardan inceleyelim. Kediler atıldığı taktirde 100 km limit hızlarına ulaşırlar ve kendisine gelirler. Bulundukları durumun stresini atlatıp, gevşerler ve bu şekilde daha mantıklı düşünerek rahat hareket ederler. Bu sayede 7. Kattan atıldıklarından daha az zarar görürler. ilginçç
   

Sayfayı Paylaş