Karadeniz Pet

Kedinin elinden kurtardığım yavru muhabbet kuşu

maxjan

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, öncelikle herkese selamlar.

Bugün işe giderken minik bir muhabbet kuşunu bir kedinin önünden aldım.
Mavi minik, siyah kedinin iki bacağı arasındaydı... Hani belgesellerde vardır ya Çita yavru bir geyik yakalar, bezen yemeden önce bir soluklanır yalanır falan... İşte o sahnenin bi benzerini yaşadım.

Kedi muhtemelen muhabbet kuşun ağzına almıştır ya da yalamıştır ki bu durum bildiğim kadarıyla kuşlar için iyi değil. Zira kedilerin salyasındaki bazı bakteriler kuşların bir süre sonra ölmesine neden oluyormuş.

Bu arada kuşu kedinin önünden aldığımda donuk gibiydi ama kucağıma aldığım andan itibaren aktifleşti, hatta üşümüş yavrucak elime falan sokuldu.

Kuşun açık yarası falan yok. sadece kanatlarının üst tarafı tüysüz, o da yavru olduğundan olabilir sanırım.

Özetle siz muhabbet kuşu seven dostlar ne önerirler? Yemesi, içmesi bakımı nasıl olmalı?

iş yerinde bi Cako'muz var ama daha önce muhabbet kuşu beslemedim. Bundan sonra burada daha çok zaman geçirip sizlerden daha çok şey öğreneceğiz artık eğer bu yavruyu hayatta tutabilirsek.

Herkese şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2016-10-05 at 09.13.02 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2016-10-05 at 09.13.02 (1).jpeg
    130.4 KB · Görüntüleme: 431
  • WhatsApp Image 2016-10-05 at 09.13.02.jpeg
    WhatsApp Image 2016-10-05 at 09.13.02.jpeg
    114 KB · Görüntüleme: 396
  • WhatsApp Image 2016-10-05 at 09.13.03.jpeg
    WhatsApp Image 2016-10-05 at 09.13.03.jpeg
    127.7 KB · Görüntüleme: 362
  • WhatsApp Image 2016-10-05 at 09.13.04.jpeg
    WhatsApp Image 2016-10-05 at 09.13.04.jpeg
    122.1 KB · Görüntüleme: 358
  • WhatsApp Image 2016-10-05 at 09.13.06.jpeg
    WhatsApp Image 2016-10-05 at 09.13.06.jpeg
    141 KB · Görüntüleme: 376
Son düzenleme:
geçmiş olsun. yalnız kuşunuzun durumu bir hali ağır gibi ciddi bir rahatsızlığı var ve büyük ihtimal kedi dende darbe yemiş olayında şokuna girmiş. İshali var mı bu yavru erkeğin

Merhaba, yanıtınız için teşekkürler.

Sanırım yok. Daha doğrusu bilmiyorum ama daha dışkısını yapmadı. hiç. İshal olsa sanırım sürekli yapardı?
Bu arada getirdiğimde bu haldeydi. Şimdi eşime bırakıp işe gitmek durumunda kaldım ama eşimle konuştuğumda artık hareketlenmiş. Hatta eşimin üzerine tırmanmaya falan başlamış.

Merhaba, yanıtınız için teşekkürler.

Sanırım yok. Daha doğrusu bilmiyorum ama daha dışkısını yapmadı. hiç. İshal olsa sanırım sürekli yapardı?
Bu arada getirdiğimde bu haldeydi. Şimdi eşime bırakıp işe gitmek durumunda kaldım ama eşimle konuştuğumda artık hareketlenmiş. Hatta eşimin üzerine tırmanmaya falan başlamış.
müsait vakit yanına gittiniz de tekrar son halinin fotoğraflarını paylaşırsanız sevinirim, çünkü ciddi hastalığı var gibi gözüküyor fotoğraf ta ama olayın etkisi ile şoktan da böyle çıkmış olabilir. kuşunuz henüz yavru o yüzden yemini aspur ağırlıklı olarak vermenizi tavsiye ederim beslenmesi daha kolay olur ve vitamin takviyesi yaparsanız 2-3 gün aralıklar ile kuşunuzun stres den daha kolay çıkmasını sağlarsınız

Daha Önce bole bi durumla Karşılaşmadım ama veterinere Gitmekte fayda var imkanınız yoksa Kuşun suyuna 1-2 damla limon katın veya sirke

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.
Şuan için veterinere götüremiyorum ama akşama bakacağım.
Ama onun dışında Veteriner ile telefonda bir görüşmem oldu. Ağzına süt damlatın ve ekmeğine biraz bal karıştırın diye tavsiyeleri oldu.

Ama sizin tavsiyelerini de dinleyeceğim.
Umarım yavrucak bu sıkıntıyı atlatır ve yaşar.

Bu arada kafes, veya diğer malzemelerim de yok akşam giderken yol üstü bi yerden temin etmeye çalışacağım artık.

Merhaba, Kuş muhtemelen kedi saldırından çok korkmuştur. Durgun görünmesinin sebebi bu açık yaraşı yoksa ve stresi çabuk atlatırsa düzeleceğini düşünüyorum. Yem yerse düzelir bence ama çok hırpalanmış yavrucak inşallah düzelir

İnşallah en kısa zamanda yardımlarınızla sağlığına kavuşur. Çabanız için ayrıca tebrik ederim.

Açık yarası yok, en sevindiğim konu bu. Sadece fotoğraflardaki gibi kanat kısımlarında tüy yok
Bir de çok donuk da değil açıkçası elime aldığımda hemen sokulmaya başlamıştı, şuan tırmanmaya da başlamış zaten.
Ama işte içten bir şeyi ya da bilemediğimiz göremediğimiz bir sıkıntısı yoktur umarım.

Bu arada @kahramankoroglu bu kuş yavru ve erkek sanırım yukarı da belirtmişsiniz. Çok merak ettim nasıl anladınız? hangi özelliği erkek olduğunu belirtiyor?

Yanıtlar için teşekkürler.

Gagasinin üstündeki mor bölüm cere deniyor orası yavruyken komple mor veya pempemsi ise erkek

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Daha yavruda hali pek iyi değil durumuda vahim gözüküyor bir gözü toprağa bakıyor derler ya o misal ama yavrular çok çabuk toparlar umarım en iyi şekilde bakıp sıhhatina kavuşturursunuz güzel bir kuş benziyor,sol kanadında sanırım bir açık yara var öyle gördüm terramycin merhemi sürerseniz iyi gelir yara yoksa sürmenize gerek yok birde hayvan çok kirli. burada alan kişilerde çok büyük suç var,ufacık hayvan ne diye salarsın kapı pencere açıkken az dikkat edilmezmi doğa ana çağırıyor o hayvan karşı koyabilir mi

ayrıca şu vitaminide tavsiye ederim papağanınız varsa ondada kullanabilirsiniz etkili bir vitamindir.

https://www.mybestpetshop.com/sera-vitamin-plus-v-kus-vitamin-takviyesi-15ml-p-18391.html

@Yavuz OYMAK verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

açık yarası yok, o görünenler tüyleri olmayan kısımlar. Gerçi eve gidince iyice bi inceleyeceğim ama eşimde bakmıştır olsa söylerdi.
Ama yine öyle bir durum olursa söylediğiniz merhemi bulunduracağım.

Her saat başı konuşuyoruz evdekilerle. Şuan yemek yemeye başlamış. Yalnız daha su içmemiş henüz.
Eşim yanına gittiğinde hemen zıplayıp, eline ve omzuna geliyormuş. Bu haberleri duydukça rahatlıyorum sanırım iyi olacak kısa zamanda.

Evet şuan bir kirlilik sorunu var. Ama o toprağın içinde , o kediyle olan macerasında kim bilir neler geldi yavrucağın başına. Bunun için neler yapabilirim? internetten baktım çeşitli spreyler varmış sanırım? Ne önerirsiniz?

Bir de dediğiniz gibi böyle bir kuş nasıl dışarıda olur anlamak mümkün değil. Öncelikle daha yavru, uçmayı bilmiyor nasıl bu zamansa kadar hayatta kaldı gerçekten büyük şans. Hele o büyük kara kedinin onu bu kadar az hırpalaması daha büyük şans.

Neyse bakalım umarım kendini kısa zamanda toparlar ve bende güzel fotoğraflarını buradan paylaşırım.

Muhtemelen alan kişi ya eve giderken yolda kaçırdı ya da evden kaçırdı kuşcağızı. Hayvan biraz uçup yorulmuştur, kediye kolay yem olmuştur o yüzden. Kanatta yara yok ama kedi saldırınca tüyleri yolunmuş. Ama diş geçirmediği için toparlanır inşallah. Bilgi sahibi arkadaşların yönlendirmesiyle sağlığına kavuşur ve çok tatlı bir evcil dost olur bence. :)

Umarım tez zamanda iyileşir.
Ve bizlerde buna şahit oluruz.

Çok şirin masallah bende geçen ardic kusu aldım kedinin ağzından.. kedi dişledi ise yaşamaz demistim de dislememis . insallah bu da yaşar.

Herkese çok teşekkür derim tekrar.

Minik dostumuz biraz kendine gelmiş. yemek yiyor su içiyor.
Ben de kafesini yemini vitaminini aldım.
Bu da son hali... Akşam da gidip kendim görürüm, yeni fotoğraflarını atarım.
Medya öğesini görüntüle 363

İnşallah yakın zamanda sağlığına kavuşur çokta güzel kuşmuş.

Herkese çok teşekkür derim tekrar.

Minik dostumuz biraz kendine gelmiş. yemek yiyor su içiyor.
Ben de kafesini yemini vitaminini aldım.
Bu da son hali... Akşam da gidip kendim görürüm, yeni fotoğraflarını atarım.
Medya öğesini görüntüle 363
özgür bey veteriner balı vicut ısını artırmak için söylemiştir fakat sütü ne amaçla söyledi hiç bir fikrim yok çünkü kanatgillere süt ve süt ürünleri kesinlikle ciddi anlamda zararlıdır ilk defa süt tavsiye edildiğini duydum umarım bi yanlışlık yoktur. 250ml suya çeyrek limonu sıkıp kabuğu ile atıp sabaha kadar bekletin ve sabah suluğu ile verin fakat akşamdan suluğunu alın. yeni attınız resim dede görüldü kadarıyla gözde küçülme ve kabarma var belliki biraz da üşütmüş yem olarak da ilk gün yemini aspur(sade kanarya yemi) ağırlık olarak vermenizi kesinlik ile tavsiye ederim. geçmiş olsun

Geri