Karadeniz Pet

Kepek sorunu

mhmtpkr

Yeni Üye
Merhabalar,

Daha önceden de benzer bir soru sordum ama şimdi resim ekleyerek sorayım. Kuşumun yeni tüyleri çıkıyor ve resimdeki gibi kepekler döküyor. Bir hastalık değildir umarım bu? Olumsuz bir durum ise herhangi bir sprey öneriniz var mı Avispray dışında?
wp_20130930_007.jpg

Bence ölü derilerini döküyor kuşunuz. Banyo yaptırın diyeceğim ama havalarda soğudu malum, hasta olması kaçınılmaz olabilir. Banyoluğuna ılık bir su koyabilirsiniz, tabii bu banyolardan sonra çok dikkatli olun kuşunuzu sıcak tutup hava akımında kalmasını engelleyin. Parazit spreyi kullanabilirsiniz.

Banyoluğu var ama hiç girmiyor yaramaz. Ev de soğudu, kaloriferler merkezi sistem olduğu için şu an yanmıyor. Yanınca tekrar bi deneyeceğim banyo işini.

tüy degistirirken kepek olmasi normal ..o kepekler deriden kaynaklanmiyor..yeni tüyler kilifin icinde cikiyor o kepekler tüylerin kilifi kus onlari kasinarak yada gagasiyla siyiriyor böylece tüy aciliyor silkenerekde etrafina dagitiyor o kepekleri sorub degil tüy dökümü bitince cok cok azalir...

Eğer kuşunuz tüye girdiyse böyle kepek dökebilir bir sorun yok

aynısını 1 hafta önce ben yaşadım bi problem yok rahat olun

Kepek gibi gelmedi bana

Az önce her akşam olduğu gibi namı değer Butik'i omzuma koydum, iki üç dakka geçtik sonra farkettim ki siyah tişörtümün üzerine kar yağmış.
"Muhabbet kuşu kepek döker mi ya" diye merak ederken, foruma baktım ve rahatladım.

Belki döktüğü şey kepek değildir ama ben de benzettiğim için "Kepek sorunu" diye açtım başlığı :D

bende İlkkez duydum sayenizde bunuda öğrenmiş oldum

Kepek olmayabilir

O dökülenler kepek olmayabilir. Orada bir tanede TÜY görüyorum. GÜÇSÜZ TÜY. Onu iki parmağınız arasına sıkıştırın ve tekrar parmakları açın. Yani TÜY'ün güçsüzlüğünü bir kontrol edin bakalım. Çekiştirin mesela PAMUK gibi yolmaya çalışın pamuk gibi yolunuyor mu?

Detayına sonra bakalım.

cevaplar için teşekkürler .. benim kuşumda da var böyle bi durum bugün farkettim.
demek ki tüy çıkarıyor :))

Hortalatmak gibi olacak ama, 5-6 aylık kuşum var. Neredeyse 2 aydır o küçük tüylerden döküyor. Neşesi vs bu güne kadar yerindeydi. Bu gün tüm gün uyudu ve çok halsizdi. Ama bu kepek gibi şeyler hep dökülüyor. Küçük tüyler 2 aydır belki dökülüyor ve tüyden çıkamadı. Aynı zamanda cok cok kaşınıyor. Birden bir şey batmış gibi deliriyor kaşınmadan. Neden geçmedi bir türlü anlamıyorum ve bugüne kadar da neşesi yemesi çok yerindeydi. kepek, resimdeki ortadaki gibi tüy dökme ve çok kaşınma bir türlü geçmedi. Tüylerini de üfledim bit pire gibi birşey de görünmüyor. Bi yardım da bana edin arkadaşlar...

Geri