Kimse hastalığını anlamıyor lütfen yardım

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve esividii tarafından 3 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. esividii
  Gizli

  esividii Guest

  [YOUTUBE]jTPkpcTeKBM[/YOUTUBE][​IMG][​IMG][​IMG]Kuşumu ne kadar veterinerlere kuşçulara fakülteye götürdüysem de kimse hastalığının ne olduğunu çözemedi. Yardım edin lütfen elimden bir şey gelmiyor. Her ayrıntıyı anlatmak durumundayım kusura bakmayın şimdiden.

  Kuşum 6 yaşında dişi bir muhabbet kuşu. İlk yıllarından beri yem yerken sanırsam zorlandığı için ses çıkarıyor. 2 yaşındayken elimize poposunu sürtüyordu ve yakın zamanda yumurtladı. Yumurtalar haliyle boş çıkınca bunalıma girdi ölmek üzereydi, yanına erkek bir kuş aldım ve hayata döndü. Fakat o kuş bir yıl olmadan kuşumun hastalığının ileri düzeyine yakalandı. Üniversiteye götürdüm ve verdiği insan ilacıyla bir hafta geçmeden öldü.(Nefes alırken ses çıkarıyor ve kuyruğu sallanıyordu, halsizdi)

  Kuşum kızgın olduğu için yanına bir sene sonra kızgın bir kuş aldım fakat o da aynı şekilde öldü. Kuşumun kanadında ben benzeri bir şey var (Fakülte kanadının kırıldığını ve yanlış kaynadığını söyledi). Kuşum zaten uçamıyor, uçarken solurken ses çıkarıyor ve yere düşüyor. Yine fakültede film çekildi ve bronşit başlangıcı olduğu söylendi.

  Şu an son üç aydır kuşum da aynı halde. Yanına kızgın bir kuş aldım fakat çare olmadı. Yine fakültede parazit ilacı verildi(insan ilacı). kullandım fakat kuşun heryeri kızardı ve kaşıntıdan daha fena oldu. Hemen ilacı kestimve kuşçuya götürdüm. Ordan parazit ilacı aldım fakat daha kullanamadan ölüyordu. ASPİRİN kullandım ve ölmedi... bir hafta içinde toparladı, fakat iki hafta sonra yine eski haline döndü.

  Gagası (burnu değil) gittikçe koyulaşıyor
  Solurken ses çıkarıyor ve kuyruğu sallanıyor
  Bağrını kaşıma ihtiyacı hissediyor
  Tüylerini şişirmiş hasta bir vaziyette
  Ve son iki haftadır kursağında acayip bir şişlik var
  Kaloriferin üstünde durmak istiyor

  Resim video için bana mesaj atın. whatsapptan atabilirim. Şimdiden teşekkürler :(
   
  #1 esividii, 3 Ocak 2015
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Ocak 2015
 2. AliismailERTAŞ
  Çevrimdışı

  AliismailERTAŞ Profesyonel

  Katılım:
  1 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1.186
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Ankara
  öncelikle yeni üyesiniz sanırım foruma hoşgeldiniz,
  resim yada video eklerseniz arkadaşlarımız daha iyi yardımcı olacaktır,
  Buradan foruma nasıl resim ekleneceği anlatılıyor basit bir işlem
  yada video eklemek istiyorsanız bu konu size yardımcı olacaktır

  kuşunuzun sorunlarına gelince
  1) gagası ne kadar karardı bilmiyorum ama grimsi bir renk alıyorsa yaşlılıktan dolayı olma ihtimali var kuşlar yaşlandıkca gaga sertleşiyor ve koyu bir renk almaya başlıyor,
  2)solunum yolu ile ilgili yaşlılıkktanda olabilir, veterinerin dediği gibi astım başlangıcı da olabilir,üşütmüşte olabilir, (video eklerseniz daha net konuşabilir üstatlar)
  3)Kaşınması ise parazit kapmışta olabilir, kuşcunun verdiği ilaç nedir bilmiyorum ama solunum yolu rahatsız olduğundan etkilenmiş olabilir.
  4) şişkinliği görmeden yorum yapmak fal bakmak gibi birşey,

  Siz kuşunuzun solunum videosunu ve kanadındaki ben diye tabir ettiğiniz yer ile göğsündeki şişin resmini konuya ekleyin tekrar bir yorum yapalım
   
  #2 AliismailERTAŞ, 3 Ocak 2015
  Son düzenleme: 3 Ocak 2015
 3. Celil ALPAY
  Çevrimdışı

  Celil ALPAY Profesyonel

  Katılım:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  462
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  istanbul
  resim ve video yüklerseniz ustalar yardımcı olacaktır
   
 4. esividii
  Gizli

  esividii Guest

  Resim ve video ekledim. Ama videoyu çekerken ses çıkarmıyordu sıpa. Şimdiden teşekkür ederim umarım yardımcı olabilirsiniz:(
   
 5. Kadir GÖY
  Çevrimdışı

  Kadir GÖY Profesyonel

  Katılım:
  3 Ocak 2015
  Mesajlar:
  212
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  samsun
  Kronik bronşit var kuşunda aynı zamanda kuş üşütmüş Tüylerini sık sık kabartması da bundan kaynaklı.Kuşunuzun ceresinin altında üst solunum yolları başlıyor , gagadaki üst kısımdan doğru olan kararma bronşit ile alakalı bir kısım eksudat birikiyor orda ve solunumu zorlaştırıp hırıltılı bir ses çıkıyor.
  Kemik hakkında doğru söylemişler kırılıp , yanlış kaynamış. HAsta olduğu içinde titreme ve kuyruk hareketini yapıyor. İçten içe bi üşüme geldiği için sıcak ortam arayıp kaorifere yanaşması normaldir.
   
 6. Cihan AYTAN
  Çevrimdışı

  Cihan AYTAN Profesyonel

  Katılım:
  20 Ocak 2013
  Mesajlar:
  781
  Beğenileri:
  42
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul / pendik
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Sultan P., Kanarya, Akvaryum
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  TYLAN, Oral Toz (ELANCO)

  Formülasyonu : Ürün, arı tylosin tartrate esasına göre hazırlanmıştır.

  Tylan toz tavuk, piliç ve civcivlerde kronik solunum yolu hastalığının (CRD) klinik ve koruyucu sağaltımı amacıyla tylosin esasına göre hazırlanmış olan bir toz formülasyondur.

  Farmakolojisi ve özellikleri : Bu ürünün etken maddesini oluşturan tylosin, Streptomyces fradiae kültür ortamından biyosentez yoluyla elde edilen makrolit yapılı bir antibiyotiktir. Ağızdan ve parenteral uygulama yerlerinden kolayca ve hızla emilir. Kas içi yola verildiğinde plazma yarı-ömrü 4-5 saat arasında değişir. İlaç bütün vücuda geniş ölçekte dağılır. Plazma derişiminin birkaç katı daha yüksek boyutlarda solunum yollarına geçer. Bu antibiyotik, temelde gram (+) bakterilere yönelik güçlü etkinliğiyle dikkati çeker. Özellikle Mikoplazma, Leptospira, Sproket, Streptokok ve Korine bakteriler ile N.pertussi, erisipel etkenleri, Morexella bovis ve Borrelia anserina üzerindeki güçlü etkinliğiyle seçkinleşir.

  Kullanılma yerleri : Tylan toz tavuk, piliç ve civcivlerde kronik solunum yolu hastalığı (CRD) ve hindilerde bulaşıcı sinüzit hastalıklarının koruyucu ve klinik sağaltımı amacıyla kullanılır.

  Kullanılma şekli ve dozları : Sağaltıcı olarak 1 gram Tylan/2 litre su hesabıyla hazırlanan içme suyu 2 gün süreyle hatsal hayvanlara verilir. Ağır hastalık olgularında ilaç uygulama süresi 5 güne kadar uzatılabilir. Koruyucu amaçlı kullanımda ise doz yarıya düşürülerek 3 gün süreyle uygulama yapılır.
   
 7. esividii
  Gizli

  esividii Guest

  Üniversitede de öyle demişti. Ilaci en yakın zamanda temin etmeye çalışacağım teşekkürler. Ama bu karnındaki şişlik tüylerini kabartmasından dolayı değil. Orası elleyince falan da şiş olduğu belli oluyor. Muhtemelen kullandığım ilaçlardan birinin yan etkisi olabilir. Bu konuda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim. Kullandığım ilaçlar:
  Aviastım
  VITAFORM
  Avimec
  Flagyl
  deep fix multisol multivitamin (yakın zamandan beri sadece bunu kullanıyorum)

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:39 -->-> Daha önceki mesaj 14:19 --

  Ve bu hastalık bulaşıcı mı? Çünkü yanına aldığım kuş duruyor hala
   

Sayfayı Paylaş