Karadeniz Pet

Kimse hastalığını anlamıyor lütfen yardım

• Konbuyu başlatan esividii
  • Başlangıç tarihi
E

esividii

Guest
[YOUTUBE]jTPkpcTeKBM[/YOUTUBE]
pdHr9necj
exWEIkSwj
f0ffFXtnj
Kuşumu ne kadar veterinerlere kuşçulara fakülteye götürdüysem de kimse hastalığının ne olduğunu çözemedi. Yardım edin lütfen elimden bir şey gelmiyor. Her ayrıntıyı anlatmak durumundayım kusura bakmayın şimdiden.

Kuşum 6 yaşında dişi bir muhabbet kuşu. İlk yıllarından beri yem yerken sanırsam zorlandığı için ses çıkarıyor. 2 yaşındayken elimize poposunu sürtüyordu ve yakın zamanda yumurtladı. Yumurtalar haliyle boş çıkınca bunalıma girdi ölmek üzereydi, yanına erkek bir kuş aldım ve hayata döndü. Fakat o kuş bir yıl olmadan kuşumun hastalığının ileri düzeyine yakalandı. Üniversiteye götürdüm ve verdiği insan ilacıyla bir hafta geçmeden öldü.(Nefes alırken ses çıkarıyor ve kuyruğu sallanıyordu, halsizdi)

Kuşum kızgın olduğu için yanına bir sene sonra kızgın bir kuş aldım fakat o da aynı şekilde öldü. Kuşumun kanadında ben benzeri bir şey var (Fakülte kanadının kırıldığını ve yanlış kaynadığını söyledi). Kuşum zaten uçamıyor, uçarken solurken ses çıkarıyor ve yere düşüyor. Yine fakültede film çekildi ve bronşit başlangıcı olduğu söylendi.

Şu an son üç aydır kuşum da aynı halde. Yanına kızgın bir kuş aldım fakat çare olmadı. Yine fakültede parazit ilacı verildi(insan ilacı). kullandım fakat kuşun heryeri kızardı ve kaşıntıdan daha fena oldu. Hemen ilacı kestimve kuşçuya götürdüm. Ordan parazit ilacı aldım fakat daha kullanamadan ölüyordu. ASPİRİN kullandım ve ölmedi... bir hafta içinde toparladı, fakat iki hafta sonra yine eski haline döndü.

Gagası (burnu değil) gittikçe koyulaşıyor
Solurken ses çıkarıyor ve kuyruğu sallanıyor
Bağrını kaşıma ihtiyacı hissediyor
Tüylerini şişirmiş hasta bir vaziyette
Ve son iki haftadır kursağında acayip bir şişlik var
Kaloriferin üstünde durmak istiyor

Resim video için bana mesaj atın. whatsapptan atabilirim. Şimdiden teşekkürler :(

Moderatör tarafında düzenlendi:
öncelikle yeni üyesiniz sanırım foruma hoşgeldiniz,
resim yada video eklerseniz arkadaşlarımız daha iyi yardımcı olacaktır,
Buradan foruma nasıl resim ekleneceği anlatılıyor basit bir işlem
yada video eklemek istiyorsanız bu konu size yardımcı olacaktır

kuşunuzun sorunlarına gelince
1) gagası ne kadar karardı bilmiyorum ama grimsi bir renk alıyorsa yaşlılıktan dolayı olma ihtimali var kuşlar yaşlandıkca gaga sertleşiyor ve koyu bir renk almaya başlıyor,
2)solunum yolu ile ilgili yaşlılıkktanda olabilir, veterinerin dediği gibi astım başlangıcı da olabilir,üşütmüşte olabilir, (video eklerseniz daha net konuşabilir üstatlar)
3)Kaşınması ise parazit kapmışta olabilir, kuşcunun verdiği ilaç nedir bilmiyorum ama solunum yolu rahatsız olduğundan etkilenmiş olabilir.
4) şişkinliği görmeden yorum yapmak fal bakmak gibi birşey,

Siz kuşunuzun solunum videosunu ve kanadındaki ben diye tabir ettiğiniz yer ile göğsündeki şişin resmini konuya ekleyin tekrar bir yorum yapalım

Son düzenleme:
resim ve video yüklerseniz ustalar yardımcı olacaktır

Resim ve video ekledim. Ama videoyu çekerken ses çıkarmıyordu sıpa. Şimdiden teşekkür ederim umarım yardımcı olabilirsiniz:(

Kronik bronşit var kuşunda aynı zamanda kuş üşütmüş Tüylerini sık sık kabartması da bundan kaynaklı.Kuşunuzun ceresinin altında üst solunum yolları başlıyor , gagadaki üst kısımdan doğru olan kararma bronşit ile alakalı bir kısım eksudat birikiyor orda ve solunumu zorlaştırıp hırıltılı bir ses çıkıyor.
Kemik hakkında doğru söylemişler kırılıp , yanlış kaynamış. HAsta olduğu içinde titreme ve kuyruk hareketini yapıyor. İçten içe bi üşüme geldiği için sıcak ortam arayıp kaorifere yanaşması normaldir.

TYLAN, Oral Toz (ELANCO)

Formülasyonu : Ürün, arı tylosin tartrate esasına göre hazırlanmıştır.

Tylan toz tavuk, piliç ve civcivlerde kronik solunum yolu hastalığının (CRD) klinik ve koruyucu sağaltımı amacıyla tylosin esasına göre hazırlanmış olan bir toz formülasyondur.

Farmakolojisi ve özellikleri : Bu ürünün etken maddesini oluşturan tylosin, Streptomyces fradiae kültür ortamından biyosentez yoluyla elde edilen makrolit yapılı bir antibiyotiktir. Ağızdan ve parenteral uygulama yerlerinden kolayca ve hızla emilir. Kas içi yola verildiğinde plazma yarı-ömrü 4-5 saat arasında değişir. İlaç bütün vücuda geniş ölçekte dağılır. Plazma derişiminin birkaç katı daha yüksek boyutlarda solunum yollarına geçer. Bu antibiyotik, temelde gram (+) bakterilere yönelik güçlü etkinliğiyle dikkati çeker. Özellikle Mikoplazma, Leptospira, Sproket, Streptokok ve Korine bakteriler ile N.pertussi, erisipel etkenleri, Morexella bovis ve Borrelia anserina üzerindeki güçlü etkinliğiyle seçkinleşir.

Kullanılma yerleri : Tylan toz tavuk, piliç ve civcivlerde kronik solunum yolu hastalığı (CRD) ve hindilerde bulaşıcı sinüzit hastalıklarının koruyucu ve klinik sağaltımı amacıyla kullanılır.

Kullanılma şekli ve dozları : Sağaltıcı olarak 1 gram Tylan/2 litre su hesabıyla hazırlanan içme suyu 2 gün süreyle hatsal hayvanlara verilir. Ağır hastalık olgularında ilaç uygulama süresi 5 güne kadar uzatılabilir. Koruyucu amaçlı kullanımda ise doz yarıya düşürülerek 3 gün süreyle uygulama yapılır.

Üniversitede de öyle demişti. Ilaci en yakın zamanda temin etmeye çalışacağım teşekkürler. Ama bu karnındaki şişlik tüylerini kabartmasından dolayı değil. Orası elleyince falan da şiş olduğu belli oluyor. Muhtemelen kullandığım ilaçlardan birinin yan etkisi olabilir. Bu konuda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim. Kullandığım ilaçlar:
Aviastım
VITAFORM
Avimec
Flagyl
deep fix multisol multivitamin (yakın zamandan beri sadece bunu kullanıyorum)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:39 -->-> Daha önceki mesaj 14:19 --

Ve bu hastalık bulaşıcı mı? Çünkü yanına aldığım kuş duruyor hala

Geri