Kiraz ispinozu (aıdemosyne modesta, neochmıa modesta)

Konusu 'Egzotik İspinozlar Hakkında Genel Bilgiler' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  Yaklaşık 11 cm boya sahip kiraz ispinozları, tüm dünyada yaklaşık aynı isimle bilinirler. Bu ismi Amerikalılar tarafından almışlardır. Erik-başlı ispinoz veya mor -başlı ispinoz (plum- headed finch) ismi ise Avustralya’dan gelmektedir. Bu isimlerin nedeni kafalarının üstündeki mor desenlerdir. Doğu Avusturalya kökenli kuşlardır ve kurak alanlarda yaşarlar. İngiltere’ ye getirilmeleri ile dünyaya yayılmışlardır. Avustralya dışında ev hayvanı olarak beslenen ciddi bir popülasyonu vardır.

  Oldukça sakin ve barışçı kuşlardır, diğer ispinozların bütün türleriyle beraber tutulabilirler. Beslenmesi ve bakılması kolaydır. Fakat bazı saldırgan türler onlara agresif davranabilir. Buna dikkat etmek gerekir. Zebra ispinozları gibi aktif ve sosyaldirler. Ev bakıcıları tarafından tutulan kuşlardır, kafeste sakindirler ve kolay beslenirler.


  Cinsiyet ayrımı, dişilerin daha açık bir renge sahip olması ile yapılır. Dişinin bir ayrı karakteristiği, gözün arkasında beyaz bir çizgi olmasıdır. Normal renktekilerin yanı sıra kahverengi (fawn) renkte kiraz ispinozları da vardır.

  BAKIM
  Geniş kafeslerde bakılabilirler. En iyisi salmalarda bakmaktır. Banyo için temiz suya ihtiyaç duyarlar. Yavrular yuvadan uçtukları ilk gün genelde banyo yaparlar. Havaların sıcak olduğu dönemlerde banyo verilmelidir. Tırnak bakımlarını yapabilmeleri için salmalara küçük kayalar konabilir. Kafesleri direkt güneş ışığına koymayın.


  BESLENME
  Tohum karışımları ile beslenirler. Kırmızı darı, akdarı ve nijer de bulunan kanarya yemlerini de kabul ederler. Ispanak, brokoli gibi yeşillik ve taze mısır verebilirsiniz. Doğal bir şekilde beslenmesi tavsiye edilir. Üreme döneminde yumurta maması ve canlı yeme ihtiyaç duyarlar. Kafeslerde her zaman kalamar kemiği asılı bulunmalıdır.


  ÜREME
  Kolay yuva yaparlar ve kolay ürerler. Üreme döneminde erkekler gagalarında bir otla dans ederler. Yavrular 14 gün sonra yumurtadan çıkar, 23 gün sonra yuvadan uçar. Genç yavrular açık kahverengidirler.
  Zebra ispinozu, maskeli çim ispinozu (masked grassfinch), baykuş ispinozu, Hindistan gümüşgagası, bengal ispinozu ve uzun kuyruklu çim ispinozu (long-tailed grassfinch) ile melezlenebilir, fakat bu yavruların üretilmesi hakkında kesin bilgiler yoktur. Melez yavrular üretilemeyebilir. !!Üretim sezonu güney bölgelerde Eylül-Ocak arası, kuzeyde ise Ağustos-Mart ayları arasıdır. Yuva kalın çalılıklarda yeşil otların sıkıştırlması ile inşa edilmesi ile oluşturulur. Dişiler 4-6 beyaz yumurta bırakırlar. Bu yumurtalardan 3-5 tane arası yavru çıkar.  Bilinen adları: aidemosyne modesta, neochmia modesta, kiraz ispinozu, cherry finch, plum headed Finch, modest grassfinch, plain coloured finch, zeresamadine, diamant modeste, ceresamadine
   

Sayfayı Paylaş