Karadeniz Pet

Kırılan yumurta

mert779

Meraklı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Kafesin yuvalığı yere düştü ve içindeki 2 yumurta da kırıldı. Teki paramparça oldu ve diğeri ufak kırıldı. Çok kırılanı attım ama diğerini bıraktım ki aldığımı anlamasın diye. Kuş uçtu birde Tüle kondu hemen. Anında yakaladım. Bir sorun olur mu . Yuvadan ilgisini keser mi yada yumurtadan kesilir mi . Olabilecek sorunlar nelerdir

Herkesin bir fikrini almak isterim

Kırık dediğiniz ufak bir çatlaksa tutkalla sıvayın. Nem kaybını önler ayrıca yumurta akının diğer yumurtalara bulaşmasını önler. Kuş korkmuştur belli bir süre yatmayabilir ama eninde sonunda yatar. Kırık yumurta içindeki sıvı akacak gibiyse altına koymayın. Kuşlar sayı sayamaz altında kaç yumurta olduğunu bilmez bir yumurta ve 10 yumurta aynıdır onlar için.

Kırık dediğiniz ufak bir çatlaksa tutkalla sıvayın. Nem kaybını önler ayrıca yumurta akının diğer yumurtalara bulaşmasını önler. Kuş korkmuştur belli bir süre yatmayabilir ama eninde sonunda yatar. Kırık yumurta içindeki sıvı akacak gibiyse altına koymayın. Kuşlar sayı sayamaz altında kaç yumurta olduğunu bilmez bir yumurta ve 10 yumurta aynıdır onlar için.
Hocam TEK’i paramparça olmuştu aldım diğeride kırılmış içi akmıştır muhtemelen. Onu yuvada bıraktım aldığımı anlamasın diye. O yumurtayıda alayım mı bir sorun olmaz dimi. Yumurtayı aldım diye yatmama gibi

Onu da alın hemen diğer yumurtalara bulaşırsa embrioları boğar.
Başka yumurta Yok hocam. 2 yumurta vardı toplamda o yüzden dedim. Yine de alayım mı onuda hiç kalmasın mı Yuvalıkta. Yoksa diğer yumurta gelince mi alayım onu

Sahte yumurta varsa altına onu sürün. Yoksa bile alın altından kitletmesin folluğu.

Folluğu ve dişinin tüylerini kirletmiyorsa kalsın. Yatıyor mu üstüne ?
Bi yatıyor bazen çıkıyor. Yuvalıkla birlikte düştüğü için tereddüt ediyor içeri bakıyor kafasını uzatıp. Giriyor çıkıyor Normalde yuvada uyurdu bu gece dışarda telde uyuyor erkekle birlikte . Rahatsız etmiyorum hiç kendi haline bırakıyorum . Elimde sahte yumurta yok. Ondan mı koyayım. Yoksa diğer yumurta gelene kadar bekleyip o geldiğinde kırık olanı alayım mı hocam

Diğer yumurta gelene kadar kalsın altında ama zarı sağlamsa tabi. Akı akmıyorsa...

Geri