Kırmızı renk boğaları neden kızdırır ?

Konusu 'Doğada Yaşayan Diğer Hayvanlar' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 25 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  Boğaları her insan bilmektedir. Televizyonlardan izlediğimiz gibi kırmızı renk boğaları kızdırmaktadır. Bunun nedenini bir çok insan bilmemektedir. Onun için bu makalemizde sizlere kırmızı rengin boğaları neden kızdırdığını açıklayacağız.

  [​IMG]

  İnsanlar kırmızı rengin boğaları gerçekten kızdırdığını düşünmektedir. Aslında kırmızı renk boğaları kızdırmamaktadır. Çünkü boğalar renk körüdür ve hiçbir rengi seçemezler. Peki boğalar neden kırmızıyı görünce delirmiş gibi matadorun üzerine atlar diye düşünenler elbette bulunmaktadır. Aslında burada kırmızı rengi gördüğü için değil, matador eline aldığı şalı ile boğayı kızdırmaktadır. Şalını sallıyor ve boğaya bağırıyor buda onun kesinlikle sinirlenmesine neden oluyor. Kısacası kırmızı şala boğaların saldırdığı inancı kesinlikle yanlıştır.

  Kırmızı rengin boğayı kızgınlaştırdığı ispanyada yaygınlaşmıştır. Matadorlar kırmızı şapka ve kırmızı şalı güzel göründüğü için kullanmaktadır. İlk boğa yarışı yapıldığında, matador kırmızı hoş bir renk olduğundan ötürü kafasına kırmızı şapka ve eline kırmızı şalını alarak çıkmıştır insanlar önüne. Zaman içerisinde insanların içerisine kırmızı rengin boğayı kızdırdığı yerleşmiştir. Daha sonra matadorlar tarafından kırmızı şal ve şapka bir gelenek haline gelerek bu şekilde devam edip gitmiştir. Zamanla insanlarında içine yerleşen bu olay, kırmızı şal ve şapkanın boğayı kızdırdığına neden olduğunu düşündürtmüştür.

  Kırmızı renk aslında insanlar açısından önemli bir renktir. Çünkü kırmızı insanları kesinlikle etkileyen bir renktir. Uzmanlar tarafından kırmızı rengin insanlara neden hoş geldiği deneyi yapılmıştır. Kırmızı kan basıncını yükseltmekte ve kalp atış hızını hızlandırmaktadır. Bunun en büyük nedeniyse, kırmızının kan renginde olması saptanmıştır.

  Boğalar kesinlikle kırmızı rengi görünce asabileşmezler. Zaten boğaların renk körü olması kırmızıyı seçmesini engellemektedir. Aslında boğanın kızdığı nokta tamamen bizleriz. Kendinizi boğanın önüne koyduğunuzu düşünsenize, etrafınızda çılgınca bağıran binlerce insan ve çok sıcak bir ortamda olmak. Üstüne üstelik birde ortada bir şal sallayan bir insan bulunması. Elbette bu durum boğayı kızdırmaktadır. Onun için en yakınındaki onla dalga geçmeye çalışan insanı üstüne delicesine koşuyor. İşte bu durum boğayı kızdırmaktadır.
   
 2. Mehmet GÜNEY
  Çevrimdışı

  degerli bilgiler için tşkler ...
   
 3. Serkan ERKAN
  Çevrimdışı

  Serkan ERKAN Profesyonel

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.802
  Beğenileri:
  7
  yazık şu hayvanlara çektirdikleri çileye..şuna bak hayvanın azından burnundan kan geliyor..
   
 4. Ali KOÇAK
  Çevrimdışı

  muhammet paylaşım için saol.
   
 5. GÖKHAN GENÇ
  Çevrimdışı

  GÖKHAN GENÇ Profesyonel

  Katılım:
  17 Ocak 2013
  Mesajlar:
  576
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  ANKARA
  muhammet tam ilgi alanım konuya değindiğin iyi olmuş.bu şekilde öldürülmeleri hiç hoş değil.buradan sucuk salam yapılmak üzere götürüyolarmış bildiğim kadarıyla
   

Sayfayı Paylaş