Karadeniz Pet

Kışın ısı problemi hakkında !

• Konbuyu başlatan Üye silindi 6907
  • Başlangıç tarihi
Uğur Bey video için teşekkür ederim. Ben bu videoyu izlemiştim, bu konu için aramıştım burda paylaşayım diye bulamamıştım. Tekrar teşekkür ederim. Tam yerinde bir video oldu :)

Umarım yardımcı olup bir fikir vermiştir. Bildiğim kadarıyla muhabbetler sıcak ve soğuk havalara dayanıklıdırlar. Yeterki hava akımı olmasın. Bu arada sizin paylaştığınız elektrikli ısı kabloları kullanımı nasıl acaba. Fişe takıp çalıştırılabiliyor mu yoksa ara bir aparat vs gerekli mi. Kullanmak isteyenler için açıklamalar faydalı olacaktır.

Isı kabloları çok kullanışlı, kuşlar üstüne dahi konsa hiçbir problem yok, kablo yardımı ile priz ekliyorsunuz, prize tak ısınsın. Termostat bağlantısı da yaparsan ayarladığın sıcaklıkta otomatik kapatır. Termostat olmazsa içerisi hamam gibi olur :) Uygun bir zamanda video çeker buraya eklerim.

[MENTION=2149]Uğur GENÇ[/MENTION] [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] ustalar şu anda benim hobihane sabah 6 civarında baktığımda içeriye ait sıcaklık 15 nem ORANI 30 civarında seyrediyor,bu durum beni biraz düşündürüyor havalandırma ve Isınma sistemi kullanmıyorum,Levent abi ile konuşmuştum ama havalandırma sistemi yaparsam ısıtıcı kullanmak gerekecek mi?bu konu ile alakalı yeni bir başlık Altın'da bir Detaylı Paylaşım iyi olacak diye düşünüyorum [MENTION=6181]murat DEMİR11[/MENTION] abi yaz kış pencere açık diyor :) ısıtıcı da kullanmıyor bildiğim kadarıyla

Murat Demir'in kuşlar demir gibi. Bişey olmaz onlara.
Aralık pencere olsa hava açısından iyi olur. Çok soğuk havalarda kapatıp zaman zaman açarsın.
15°C iyi sıcaklık %30 da kabul edilebilir. Gerekirse 1 kova su koy yere, nemi artırır..

Salmanın etrafına dıştan strafor kaplasan büyük faydası olur.
Daha da az elektrik harcarsın Yunus..

Denedim önermiyorum dışarıdan strafor ile kaplamayı, kemiriyorlar yeyip yemediklerini bilmiyorum ama her taraf strafor parçası oluyor.

Son düzenleme:
2. sayfada paylaştığım videoda sıfır derecelerde üretim yapılıyor. Bunun yanında hiç ısıtma sistemi kullanmadan üretim yapan üreticilerin olduğunu duymuştum. Kuşlar hava şartlarına kendilerini adapte edebiliyorlar. Yeterki bu derece farkı ani olarak değişmesin.

Belki yardımı dokunur ısıtıcının elektrik faturasına maliyetinin hesaplanması.
(150 tl üzeri faturalarda birim fiyat değişmektedir indirim uyguluyorlar, ayrıca birim fiyatlar bölgelere göre de ufak tefek değişiklik sağlaya bilir.)

İlk önce normal sayaç ile hesaplama yapalım.

Normal sayaç KW birim fiyatı Eylül 2015 itibari ile : 1 Kw=0,3903 Kr

Cihazın harcayacağı elektrik cihazın üzerinde yazar. Örneğin benim ufak ısıtıcı m 1000 w ve 2000 w olmak üzere iki kademeli. 1000 w olarak kullanıyorum. Sizin ısıtıcı cihazlarınızda da mutlaka yazıyordur. Isıtıcınızın yada diğer elektrikli cihazların 1 saatte kullanacağı elektrik 1000 w dır.

1000 w = 1 KW Benim cihazım 1 saatte 1 kw elektrik harcıyor. bir saat ısıtıcıyı çalıştırırsam normal sayaçlarda 0,3903 KR ısıtıcıyı hiç kapamadan çalıştırırsak bir ay sonra

24*30*0,3903 = 281 tl gibi bir fatura gelecektir.

akıllı sayaçlarda ise ;

06:00-17:00 arası gündüz tarifesi : 0,3680 Kr
17:00-22:00 arası puant tarifesi : 0,5740 Kr
22:00-06:00 arası gece tarifesi : 0,2200 Kr

yine cihazımızı hiç durmadan 24 saat çalıştırırsak

gündüz 11 saat çalışacak 11*30*0,3680 = 121,44 TL
puant 5 saat çalışacak 5*30*0,5740 = 86,10 TL
gece 8 saat çalışacak 8*30*0,2200 = 52,80 TL
toplamda O ay ki faturanıza 260,34 tl gibi bir fatura gelecektir.

Not: Birim fiyatları İnternet de buldum KDV ve vergiler dahildir fiyatlara. Daha sağlıklı hesaplama için eve gelen elektrik faturasını alın elinize oradaki birim fiyatları yazın.

Son düzenleme:
Termostatlı ısıtıcı alıp ortamı 15-16°C sabitlenirse daha ekonomik olacaktır.
Tabi yalıtım şart.. :)

Bence de ( gerçi hesaplarsan yalıtıma vereceğin parayı ısıtma masrafı olarak ödersen vadelere yaymış olursun) (Levent abinin işine taş koymuş oldum bu cümle ile :) )

Murat Demir'in kuşlar demir gibi. Bişey olmaz onlara.
Aralık pencere olsa hava açısından iyi olur. Çok soğuk havalarda kapatıp zaman zaman açarsın.
15°C iyi sıcaklık %30 da kabul edilebilir. Gerekirse 1 kova su koy yere, nemi artırır..

Öyledir Murat Abinin kuşları :) şu an sabah faslında 15 derece gördüm kar falan olursa pencere kapatıp ısıtıcı kullanmak gerekir mi?siz bu sene nasıl bir Yöntem uygulayacaksınız?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:56 -->-> Daha önceki mesaj 20:55 --

[MENTION=12662]Cihan UYĞUR[/MENTION] evet kullanmıyorum kullanmayıda düşünmüyorum :)

Anladım abi :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:59 -->-> Daha önceki mesaj 20:56 --

2. sayfada paylaştığım videoda sıfır derecelerde üretim yapılıyor. Bunun yanında hiç ısıtma sistemi kullanmadan üretim yapan üreticilerin olduğunu duymuştum. Kuşlar hava şartlarına kendilerini adapte edebiliyorlar. Yeterki bu derece farkı ani olarak değişmesin.

Anlıyorum Uğur usta benim mekanda mantolama var küçük pencere de ise sineklik var zaten camı açınca hava zaten zebra perdeden dolayı olduğu gibi içeri geldiğini düşünmüyorum şaşırdım kaldım pencere bu vaziyette açık kalıp sürekli çok soğuk ta ısıtıcı mı!kullansam bu sene havalandırma sistemi ile alakalı bir şey yapmadım camı kestirip aspiratör taktırmıştım ıstedım zaman olmadı,havalandırma işi yapan kişi içeri hava akımı girer ise içeride ısıtıcı kullanman Lazım dedi anlayacağız kafa Karışık Yağlı radyatör MÜ alayım diyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:00 -->-> Daha önceki mesaj 20:59 --

Belki yardımı dokunur ısıtıcının elektrik faturasına maliyetinin hesaplanması.
(150 tl üzeri faturalarda birim fiyat değişmektedir indirim uyguluyorlar, ayrıca birim fiyatlar bölgelere göre de ufak tefek değişiklik sağlaya bilir.)

İlk önce normal sayaç ile hesaplama yapalım.

Normal sayaç KW birim fiyatı Eylül 2015 itibari ile : 1 Kw=0,3903 Kr

Cihazın harcayacağı elektrik cihazın üzerinde yazar. Örneğin benim ufak ısıtıcı m 1000 w ve 2000 w olmak üzere iki kademeli. 1000 w olarak kullanıyorum. Sizin ısıtıcı cihazlarınızda da mutlaka yazıyordur. Isıtıcınızın yada diğer elektrikli cihazların 1 saatte kullanacağı elektrik 1000 w dır.

1000 w = 1 KW Benim cihazım 1 saatte 1 kw elektrik harcıyor. bir saat ısıtıcıyı çalıştırırsam normal sayaçlarda 0,3903 KR ısıtıcıyı hiç kapamadan çalıştırırsak bir ay sonra

24*30*0,3903 = 281 tl gibi bir fatura gelecektir.

akıllı sayaçlarda ise ;

06:00-17:00 arası gündüz tarifesi : 0,3680 Kr
17:00-22:00 arası puant tarifesi : 0,5740 Kr
22:00-06:00 arası gece tarifesi : 0,2200 Kr

yine cihazımızı hiç durmadan 24 saat çalıştırırsak

gündüz 11 saat çalışacak 11*30*0,3680 = 121,44 TL
puant 5 saat çalışacak 5*30*0,5740 = 86,10 TL
gece 8 saat çalışacak 8*30*0,2200 = 52,80 TL
toplamda O ay ki faturanıza 260,34 tl gibi bir fatura gelecektir.

Not: Birim fiyatları İnternet de buldum KDV ve vergiler dahildir fiyatlara. Daha sağlıklı hesaplama için eve gelen elektrik faturasını alın elinize oradaki birim fiyatları yazın.

Yağlı radyatör öneriyor musunuz?ali ismail bey bunlarda zaman ayarlı fiş mi kullanmak Lazım

Son düzenleme:
[MENTION=12662]Cihan UYĞUR[/MENTION] usta eğer ısıtmaya karar verirseniz Infrared Isıtıcılar yerine yağlı radyatör daha verimli olur. Yağlı radyatörler termostatları attığı zaman bile yine bir müddet ortamı ısıtmaya devam ederler. Infrared Isıtıcılar ise kapandığında hemen ortam soğumaya başlayacaktır.

[MENTION=12662]Cihan UYĞUR[/MENTION] usta eğer ısıtmaya karar verirseniz Infrared Isıtıcılar yerine yağlı radyatör daha verimli olur. Yağlı radyatörler termostatları attığı zaman bile yine bir müddet ortamı ısıtmaya devam ederler. Infrared Isıtıcılar ise kapandığında hemen ortam soğumaya başlayacaktır.

Yağlı radyatör sisteminde ortam içerisine nemlendirme meydana getiriyor mu?yavru ölümlerinin en büyük sebebi ortam Havası ve nem bir kaç yazı okudum kesin aspiratör yaptıracağım Uğur usta

Son düzenleme:
Yağlı radyatör sisteminde ortam içerisine nemlendirme meydana getiriyor mu?yavru ölümlerinin en büyük sebebi ortam Havası ve nem bir kaç yazı okudum kesin aspiratör yaptıracağım Uğur usta

Bildiğim kadarıyla Infrared Isıtıcılar ortamı daha çok kurutuyor. Yağlı radyatörler bir nebze daha uygun nem konusunda. Aspiratör her halukarda faydalı olacaktır.

Ben fanlı ısıtıcı kullanacam, termostatlı. Saat ayarına gerek yok. 15°C tutturayım yeter.

IXN059_2.jpg

kışın üretim açısından daha verimli bir dönem. yazın havalar sıcak olduğu için çoğu arkadaşım ve ben genellikle kuşları dinlendirirz.beslediğiniz yer 16 dereceden aşağı ise ısıtıcıyla 23 dereceyi geçmemek kaydı ile bi nebze sağlıklı üretim yapabilirsin..

Levent abinin gösterdiği resimde ki ısıtıcıdan kullanıyorum 25 tl 30 tl ne almıştım fazlası ile yetiyor. birde zaman ayarlı priz aldım. belli saatlerde 15 dk çalışıyor. kapanıyor. önünede bir su bidonu nem için yeterli geliyor ama kümesinizin büyüklüğü ne kadar bilemiyorum yeter mi yetmez mi

Geri