Karadeniz Pet

Kıskançlık..!!

Aytekin DOĞAN

Emektar Üye
Bir arkadaştan alıp 4-5 aydır baktığım insana gayet alışkın erkek kuşuma yaklaşık 1,5 ay kadar önce dişi kuş aldım.
Eş tuttular sanırım çünkü kavga etmiyorlar erkek kuş dişi kuşu kaşıyor yem veriyor kur yapıyor.
Ama bir sorun var erkek dişiye yem yedirmiyor ve benim elimle verdiğim yeşillik elma vs. yiyecekleri de yedirmiyor dişi yemeye çalışınca dişiye vuruyor dişi kuşta sürekli pısmış bir şekilde duruyor.
Dişi kuşu aldığım petshopa sordum erkek kuş seni veya dişiyi kıskanıyordur onun için böyle davranıyordur dedi.
Acaba ne derece doğru, doğru ise benim yapabileceğim birşey varmı?

hocam kuşlar kaç yaşnda ? öpmesi kasıması yem yedirmesi eş oldukları anlamına gelmez belki yakın belirtiler olabilir ama , çiftleşmiyorlarsa eş oldular dememek lazm :) birde kuşlar daha küçük olabilir ( sizi kıskanma ihtimali çok çok yüksek )

Erkek 1 yaş civarında dişide enaz 6-7 aylık çiftleşmek için ortamı yeni yeni yaratıyorum dişinin alışmasını bekliyordum.

Dişinin alışma evresini bende beklıyorum. :)

benimkilerdede tık yok kavga yok ama ne yuva nede çiftleşme yok bazen diyorum ben nerde yanlış yaptım :D

birtek kıskanç kuş bende mi var acaba?
Hiç yorum yapan olmadı.

insana alşkın kuşun çiftleşmesi yavru alımı zor oluyor o yüzdn kuşları bu dönemde uçurmayn kafeste kalsnlar mama vitamin ve nijer tohumuyla destekleyn mümkünse kafeside sakin el altnda olmayan bir yere koyun...

insana alşkın kuşun çiftleşmesi yavru alımı zor oluyor o yüzdn kuşları bu dönemde uçurmayn kafeste kalsnlar mama vitamin ve nijer tohumuyla destekleyn mümkünse kafeside sakin el altnda olmayan bir yere koyun...

Kafesi çok nadir kullandığımız salona koydum ve hiç dışarı çıkarmıyorum. Yemlerine nijer katıyorum. Vitamini sularına haftada 2-3 defa ekliyorum.

Yalnız bir sorum olacak henüz kafese yuvalık takmadım şimdi takayım mı yoksa kızışmalarını mı beklemem gerek.
Şimdiden taksam avantaj olurmu yani birde yuvalığa alışma süresi bakımından.

(Erkek kuş daha önceden hergün kafesten çıkmaya alışkın olduğu için odaya her girişimizde direk kafesin tellerine yapışıyor ve bağırıyor yani resmen beni çıkar diyor bende ona :rolleyes:

yumurta istiyorsan quik markasının kızıştırıcı yemini al faydalı olabilir :)

Kızıştırıcı yem almak yerine direk nijer alıp bunu yemliğine 1 çay kaşığı atıp,yumurta maması yaptığınızda havuç rendeleseniz(havuç doğal kızıştırıcıdır) çok daha etkili olur :)

:) aslında benim kuzenimin kuşları kendi kendine kızıştı ve yumurtaları oldu. zaten yavrusu benim şuanda.

Arkadaşlar yuvalığı taktım ama tereddütlü bir şekilde sizce kalsın mı çıkarayımmı? şimdilik aval aval bakıyorlar yuvalığa

benimkiler birbirlerini paralıcaklar nerdeyse..çok fena kavga ediyorlar..dün kızım girdi yuvaya erkek çık diye bağırdı deli gibi :D biz eşimle anlamadık arada romantik dakikaları oluyor..genelde kavga halindeler :D

Geri