Karadeniz Pet

Kitaplıktan bozma box kafes yapımı (tasarım ve siparişler)

deniz kom

Paylaşımcı Üye
Merhaba arkadaşlar,
birkaç gün önce box kafes yapımı ile ilgili sorular soran bir konu açmıştım. [MENTION=17509]Seyit SUNGUR[/MENTION] un da iletisinden yola çıkarak kitaplığımı bozmaya karar verdim. acele etmeyecektim ancak bugün elime gelen yumurtlama hazırlığındaki çift bu süreci hızlandırma zorunluluğu doğurdu.

Elimde bazı malzemeler mevcuttu, eksik olanları da kordon kafesten tamamladım.

2 adet 46x36 ön tel 2 kapılı.
4 adet tünek
2 adet akıllı yemlik
2 adet yedek suluk
2 adet 45*35 tava

yuvalık vs belçika tipi ve plastik folluklu olarak elimde mevcut olduğundan ve onu kullanmayı şiddetle istediğimden tasarımı ona göre şekillendirdim.

tabi henüz eksikleri var, öncelikle malzemeler gelmedi, salı günü gelecekler ve ışıklandırma sistemi bir hafta sonra kurulacak. onun haricinde bir terslik olmazsa bizim kuşlar salı akşamı yeni yerlerine girecekler.

tasarım genel olarak böyle, ben yuvalığı rafa koymayı tercih ettim. böylece üzerinde malzemeleri için yer de kalacak.

20151206_172519.jpg

2 rafı da çiftler için ayıracağım. ilerleyen aylarda bir çiftim daha hazır hale gelecek. toplamda 2 çift ile hobime yıllar sonra dönüş yapmak niyetindeyim .

Bunlar da yeni gelen çiftim. yuvalığı taktığımdan beri dişi kuş yeni koyduğum gaga taşının yarısını bitirdi , yuvalığı kemirmeye başladı. erkek de sürekli olarak dişimizi dürtmekte ve kurlaşmaktalar. beni aceleye getiren de bu vatandaşların acelesi oldu aslında :)

20151206_172433.jpg

malzemeler geldikçe aşama aşama görselleri atmaya çalışacağım :)

Son düzenleme:
kolay gelsin çiftiniz çok güzel maaşallah.kafes projenizde güzel olacak gibi :) bitirince paylaşın bizimlede yapım aşamalarını.

Merhaba arkadaşlar,
birkaç gün önce box kafes yapımı ile ilgili sorular soran bir konu açmıştım. [MENTION=17509]Seyit SUNGUR[/MENTION] un da iletisinden yola çıkarak kitaplığımı bozmaya karar verdim. acele etmeyecektim ancak bugün elime gelen yumurtlama hazırlığındaki çift bu süreci hızlandırma zorunluluğu doğurdu.

Elimde bazı malzemeler mevcuttu, eksik olanları da kordon kafesten tamamladım.

2 adet 46x36 ön tel 2 kapılı.
4 adet tünek
2 adet akıllı yemlik
2 adet yedek suluk
2 adet 45*35 tava

yuvalık vs belçika tipi ve plastik folluklu olarak elimde mevcut olduğundan ve onu kullanmayı şiddetle istediğimden tasarımı ona göre şekillendirdim.

tabi henüz eksikleri var, öncelikle malzemeler gelmedi, salı günü gelecekler ve ışıklandırma sistemi bir hafta sonra kurulacak. onun haricinde bir terslik olmazsa bizim kuşlar salı akşamı yeni yerlerine girecekler.

tasarım genel olarak böyle, ben yuvalığı rafa koymayı tercih ettim. böylece üzerinde malzemeleri için yer de kalacak.

20151206_172519.jpg

2 rafı da çiftler için ayıracağım. ilerleyen aylarda bir çiftim daha hazır hale gelecek. toplamda 2 çift ile hobime yıllar sonra dönüş yapmak niyetindeyim .

Bunlar da yeni gelen çiftim. yuvalığı taktığımdan beri dişi kuş yeni koyduğum gaga taşının yarısını bitirdi , yuvalığı kemirmeye başladı. erkek de sürekli olarak dişimizi dürtmekte ve kurlaşmaktalar. beni aceleye getiren de bu vatandaşların acelesi oldu aslında :)

20151206_172433.jpg

malzemeler geldikçe aşama aşama görselleri atmaya çalışacağım :)
Allah utandırmasın , Kolay Gelsin şimdiden , Sadece bir tavsiyede bulunmak istiyorum , yuvaligi yapacagin taraf yuksekte olsun ... Malzeme koymak icin ayiracagin yer ustte degil altta kalsin ustalarimizin tavsiyesi bu şekilde olucaktir , yuvadan atlamaya kalkan zamani gelmemis yavrular anaclar tarafindan dovulebilir

.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok teşekkürler arkadaşlar. tüm süreci paylaşmaya çalışacağım. malzemeler bir gelsin, hemen kuruluma başlamak istiyorum :)

Çok teşekkürler arkadaşlar. tüm süreci paylaşmaya çalışacağım. malzemeler bir gelsin, hemen kuruluma başlamak istiyorum :)

kuşlarin acelesi var ama sen acele etme planli ve sistematik git yanlis yapmaya cok musait bir durum montaj isi en temiz ve pratik yolu montaja baslamadan planla sonrasinda montaja baslarsin hayirli olsun simdiden

Son düzenleme:
.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet arkadaşlar dün akşam inşaata ufaktan başladım. Bugün eksik malzemelerim gelecek, eğer Ankara'da görüştüğüm yer hikaye anlatmadıysa modül led onlarda mevcut, eğer yok ise ışıklandırmanın çalışması istanbul dönüşüne kalıyor ama kablolamayı hazır hale getirdiğim için o de sorun olmayacak.

kablolama tamamlandı, her bir bölmeye ayrı anahtar koyacağım. şu anda alt bölmeye kuş girmeyeceği için onu çalıştırmaya gerek yok :)

20151207_215732.jpg

ana parçalar yavaştan oturuyor. bugün eksik parçalar tamamlanacak ama sanırım tepsi sorun çıkartacak. şimdilik gelen tepsilerden birisini kırparak kullanacak olsam da dönüşte yenisini almam lazım. tepsiyi yanlış hesaplamışım.

20151208_081146.jpg

bunlar da yerlerini beklerken sonunda mamaya alıştırabildiğim kuşçuklarım :)
[MENTION=2]Serkan ERKAN[/MENTION] ın tarifini birazcık modifiye ettim. çiftim mamayı hiç affetmedi, bebe de onlardan görünce gaza gelip yemeye başladı :)

20151207_073705.jpg

20151207_073734.jpg

Tava %100 problem çıkaracaktır.Bağlantıyı silikon gibi bir malzeme ile yapabilirsiniz.Tava oturmazsa çok pislik çıkar.Dengesiz olur.

merhaba, şu anda elimde mevcut olan tavayı dremel ile keserek ölçülere uydurdum ama en kısa zamanda yeni bir tava alacağım. bir de ön telin alt kısmına pleksiden bariyer yaparak uçuşmaları azaltmak istiyorum.

Tava %100 problem çıkaracaktır.Bağlantıyı silikon gibi bir malzeme ile yapabilirsiniz.Tava oturmazsa çok pislik çıkar.Dengesiz olur.

Bu arada kafeslerin inşaatı sürse de çiftim kendilerine ayrılan göz geçti. tek eksik aydınlatma kaldı. bir de tavayı yenisi ile değiştireceğim. aydınlatmayı bugün çözmeyi çok istedim ama modül led sorduğum elektrikçiler "modül ney?" ile yanıt verince anladım ki Ankara/Aydınlıkevler'de bulmak imkansız. İstanbul seyahatim sonrası halledeceğim o da 1-2 gün kadar sürecek zaten.

yuvalık ile ilgili [MENTION=17509]Seyit SUNGUR[/MENTION] un önerisini dikkate almış olsam da parçaları ona göre kestirdiğim için uygulayamadım. ama yuvalık girişi yüksek, derin bir yuvalık var. yavruların vaktinden önce çıkabileceğine inanmıyorum :)

20151208_172452.jpg

Son düzenleme:
kolay gelsin en kaliteli kafes kendi el emeğinle yapılan kafestir hayırllı olsun.folluk kısmındaki boşluk altta olsun siz galiba üstü boş bırakıcaksınız.. yuva deliği sağ üst köşede olursa daha sağlıklı olur.yuva içi derinliğide plastik folluk alıp yuvayı yapmadan ayarlamanız lazım ki ,yavru hem yeme kolay düşssün hemde erken atlamasın ayarlamak çok önemli..kolay gelsin

Merhaba,
yorumunuz için teşekkürler. plastik folluk kullanıyorum. oyuk kısmı girişe uzak, içeri girip çıkarken ezmesin yavruları diye öyle koydum, sıkıntı yaratmadı, orayı benimsedi ve talaşları taşıdı kuş. yuvalık girişi, folluktan 10 cm'den biraz daha yüksekte. giriş de kafes tabanından 15 cm yüksekte. folluklar yedekli olarak elimde mevcut. sanırım sorun olmayacak. eski üretim kafeslerimde çok yüksek yavruluklar sıkıntı yaratıyordu, 17 cm' derinlikteki giriş de yavruların atlamasını engelliyordu, 1-2 defa annesinin elinden almışlığım vardır.
umarım sorun olmadan kullanacak bizimkiler.

20151208_233324.jpg

kolay gelsin en kaliteli kafes kendi el emeğinle yapılan kafestir hayırllı olsun.folluk kısmındaki boşluk altta olsun siz galiba üstü boş bırakıcaksınız.. yuva deliği sağ üst köşede olursa daha sağlıklı olur.yuva içi derinliğide plastik folluk alıp yuvayı yapmadan ayarlamanız lazım ki ,yavru hem yeme kolay düşssün hemde erken atlamasın ayarlamak çok önemli..kolay gelsin

Maşallah çok güzel olmuş ama alt ızgara kullanmanızı tavsiye ederim

Maşallah çok güzel olmuş ama alt ızgara kullanmanızı tavsiye ederim

naturbird tam olarak ihtiyacım olan boyutta tava ve ızgara satıyormuş ama minimum 5 adet olayı var. bana net olarak 2 adet lazım. kendileriyle iletişime geçip şansımı deneyeceğim.

merhaba, şu anda elimde mevcut olan tavayı dremel ile keserek ölçülere uydurdum ama en kısa zamanda yeni bir tava alacağım. bir de ön telin alt kısmına pleksiden bariyer yaparak uçuşmaları azaltmak istiyorum.

Bu arada kafeslerin inşaatı sürse de çiftim kendilerine ayrılan göz geçti. tek eksik aydınlatma kaldı. bir de tavayı yenisi ile değiştireceğim. aydınlatmayı bugün çözmeyi çok istedim ama modül led sorduğum elektrikçiler "modül ney?" ile yanıt verince anladım ki Ankara/Aydınlıkevler'de bulmak imkansız. İstanbul seyahatim sonrası halledeceğim o da 1-2 gün kadar sürecek zaten.

yuvalık ile ilgili [MENTION=17509]Seyit SUNGUR[/MENTION] un önerisini dikkate almış olsam da parçaları ona göre kestirdiğim için uygulayamadım. ama yuvalık girişi yüksek, derin bir yuvalık var. yavruların vaktinden önce çıkabileceğine inanmıyorum :)

20151208_172452.jpg
Deniz maşallah eldeki imkanlarla çok güzel seyler yapiyorsun Takdir ediyorum

SM-G850FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi