Karadeniz Pet

Kızıma eş aldım uyumu ve yaşları hakkında bilgi

PADISAH

Meraklı Üye
Selamun aleykum oncelıkle arkadaşlar .
Ben dişi kuşuma eş aldım ama bilmiyorum iyi mi ettim kötü mü ettim .
Fotoğraflarını size atayım hangisi kaç yaşında ve uyum sağlarlar mı erkek kuş yaşı biraz ufak gibime geldi pek anlamam böyle şeylerden ama sizlere sormak istedim bilginiz olduğu için.
Yaş uyumu olmazsa çiftleşmezler mi vs. bu tür sorularıma cevap aramak istiyorum kızım onun yanında biraz iri duruyor çünkü ?
Şimdiden teşekkürler.

EJOVVq.jpg
MJ16E7.jpg
L3vp4J.jpg
5VN8mM.jpg
L3vpYb.jpg

Merhabalar @PADISAH bey;
Öncelikle o kafes 2 çift için hem ufak hemde aşırı sağlıksız... Telleri olduğu gibi kimyasal boya zamanla boyası kalkan yerler pas a dönüşüyor ve bu durum kemirdikçe hastalıkla davetiye çıkartıyor resmen... Ayrıca yeni bir kafes le beraber plastik tüneklerden de kurtulun ahşap tünek tedarik edin veya kendiniz yapın (dut veya incir ağacı dalı parmak kalınlığı). Plastik tünek de hem çiftleşirken sallandı için sorun çıkartır hemde mantar ın baslıca davetiyesidir... Herşeyin başı sağlık...

Evet, kesinlikle iki kuş için dar bir kafes bence de.
Aldlığınız erkek kuş da erişkin bir kuş. Eş tutması açısından bir sorun olacağını sanmıyorum.

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum arkadaşlar kafesi değiştireceğim en kısa zamanda , tünekleri de değiştireceğim . @aztec @kahramankoroglu

@aztec ; mavi olanı yeni aldım anlamışssınızdır gerçi erkek oldugunu da yinede belirtmek ıstedım emın olamıyorum cunku ufak duruyor gıbıme geldi bizim kızın yanında :)

Son düzenleme:
Yaşça dişiden daha küçük görünüyor ama sonuçta erişkin bir kuş. Her ne kadar tecrübem olmasa da iriliğin çiftleşme açısından bir problem olmadığını okumuştum bir çok yerde. Sonuçta iri ırklarla bile diğerleri çiftleşebiliyorlar ki kırıklar oluşuyor:)

8 aylık ve üstü kuşlarda yaş önemli değildir 1 yaş fark olsa bile problem olmaz. En önemlisi erkeğin baskınlık kurması için daha iri ve baskın karakterli olması lazım ki istedi gibi dişiyi yönlendirebilsin çiftleşmede kolay etkilesin pasif kalırsa işi zor

Yaşça dişiden daha küçük görünüyor ama sonuçta erişkin bir kuş. Her ne kadar tecrübem olmasa da iriliğin çiftleşme açısından bir problem olmadığını okumuştum bir çok yerde. Sonuçta iri ırklarla bile diğerleri çiftleşebiliyorlar ki kırıklar oluşuyor:)
Anladım ustam güzel yorumun için teşekkür ediyorum , umarım dediğiniz gibi olur pısırık duruyor şu anda dişinin yanında :) @aztec

Son düzenleme:
8 aylık ve üstü kuşlarda yaş önemli değildir 1 yaş fark olsa bile problem olmaz. En önemlisi erkeğin baskınlık kurması için daha iri ve baskın karakterli olması lazım ki istedi gibi dişiyi yönlendirebilsin çiftleşmede kolay etkilesin pasif kalırsa işi zor
Hadi ya bilmiyordum gerçekten öğrendiğim güzel oldu bunu , bir de yeni aldıgımız erkek kuşun poposunda dışkılar biraz yapışmış ve ordaki tüyler hafif yok olmuş gibi bir hastalık belirtisi midir acaba . Forumu biraz takip ettim de her konuda cevaplarınız var bilgili gördüğüm için sormak istedim. @kahramankoroglu

Son düzenleme:
Erkegi baskin hale getirmek icin; erkegi kafeste tek basina 2 hafta kadar tutun, haftada iki kere mama verin.Yuvalik takili olsun. Daha sonra disiyi erkegin kafesine koyarsiniz

Erkegi baskin hale getirmek icin; erkegi kafeste tek basina 2 hafta kadar tutun, haftada iki kere mama verin.Yuvalik takili olsun. Daha sonra disiyi erkegin kafesine koyarsiniz
Yuvalık koyabilirim ama 2.kafes alma imkanım şuanlık yol fakat alacağım teşekkür ederim

Yeni aldığım erkek kuşun dışkısı bu şekilde kafese alışamadığından mı bilmiyorum hastamı ishal gibime de geldi bileniniz vardır inşallah
EJO8Yz.jpg

Dişide mantar var gözlemlediğim kadarıyla.Tedaviye başlarsan iyi olur.Üreme mevsimi için artık vakit geçti.Eğer kuluçkada kuş yoksa eşlemiyoruz.
Eşlerde kuluçkası biten ayrılıyor.Eylül gibi eşe atarsın bu arada birbirlerine alışsınlar.

Dişide mantar var gözlemlediğim kadarıyla.Tedaviye başlarsan iyi olur.Üreme mevsimi için artık vakit geçti.Eğer kuluçkada kuş yoksa eşlemiyoruz.
Eşlerde kuluçkası biten ayrılıyor.Eylül gibi eşe atarsın bu arada birbirlerine alışsınlar.
Dişi de mantar olduğunu nasıl gözlemlediniz hocam.
Söylerseniz bende tedbirimi nasıl alabilirim neler yapabilirim.
Bide ilave olarak sizce erkek olanı yeni aldğımı değiştirmem gerek mi sizce kalsın mı bana küçük gibi geliyor dişi ona pek rahat vermiyor gerçi bugun daha ilk günü kararsız kaldım erkeğin gözleri daha siyah yavru mu ona göre yarın gidip değiştirebilirim anlayan sizlersiniz biraz kafanızı şişiriyorum ama kusura bakmayın yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkür ederim :) @Hüseyin Can

Geri