Kızımızın Göz Sorunu ve Eş Durumu

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve sevdekaya tarafından 24 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. sevdekaya
  Çevrimdışı

  sevdekaya Bakıp Çıkıcam

  Katılım:
  23 Mart 2015
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  kocaeli
  Yeni üyeliğimden ötürü ilk yazım, ilk sorularım ve haliyle hikayeyi baştan anlatmak uzun cümleleri görmenize sebep. Gözünüz korkmasın, üşenmeyip okuyun lütfen:rolleyes:

  Öncelikli olarak kızımın göz çevresinde henüz farkettiğim bu kızarıklık ve tüy dökülmesiyle başlayacağım.
  [​IMG]

  Kızarıklık fotoğraf ışığından dolayı pek belli olmuyor ama üst göz kapağında uca doğru kızarıklık var. Bu bir hastalık belirtisi ise ilerlememesi için ne yapmam gerek? Şayet değilse de sebebi ne olabilir? Fazla kaşınması ya da anlaşamadığı erkek gagalamış olabilir mi diye düşündüm.


  Bir diğer konu ise:
  [​IMG]

  Bu güzeller aslında iyi anlaşıyorlardı. Kız 6 aylıkken geldi bana. Erkek ondan 4 ay sonra geldi ve geldiğinde 5 aylıktı. Yarı yarıya yaşları olmasına rağmen iyi anlaşmış gibilerdi. Başta ayrı kafeslerde tutarak birbirlerinden haberleri olmadan erkeği kendime alıştırdım. Sonra onları tanıştırıp kızı erkeğin kafesine aktardım. Çok iyi başlamışlardı. İşvelerinden geçilmiyordu kaldı ki erkeğin dönemi değildi ve henüz çiftleşme için çok küçüktü. Gözlemlediğim kadarı ile kız erkeğe ilgiliydi ama erkek yüz vermiyordu.

  Birlikte yaşamaya başlayalı 2 ay oldu ve şu aralar aşırı kavga ediyorlar. Yine yem kusma var, tüy temizleme,işve yapma var ama birbirilerini öyle gagalıyorlar ki. Sürekli "şşş"leyerek dikkatlerini dağıtıp ayırma çabası içerisinde oluyorum. Kafeslerini ayırmayı denedim. Kızda biraz şişlik farketmiş gibiydim. Eski eşiyle 1 haftalık süreçte çiftleşmişlerdi. Belki yumurtlayabilir düşüncesi ile onu kendi kafesine götürüp yuvalığını taktım. Bu sefer de günlük uçma saatlerinde kendi kafesine değil eski kafese erkeğin yanına dönüyordu. Tünekten erkeği atmaya çalışıp duruyor. Ballı yem taktığımda ona yedirtmiyor hatta yemlik tüneğindeyken yukardan gidip gagalıyor.

  Kafesi benimsemiş diye düşünüp kızı orda bırakıp erkeği diğer kafese geçirdim. Bu sefer de düz duvara tırmanmak deyiminin karşılığını veriyorlar resmen. Ayrı odalara koyuyorum bu sefer de boyunlarını eğip, yemlikten yemleri döküp yiyip içmiyorlar. İkisinden de vazgeçemiyorum.

  Kızı kuşçuda seçiş sebebim de onca kuşun arasında köşeye sinip boş boş bakınması hiç oynamamasıydı. Kimse seçmek istememiş onu. Erkek ise sonradan hediye geldi.

  Velhasıl kelam durumlar böyle.ne yapmam gerekir?
   
 2. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.527
  Beğenileri:
  295
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Öncelikle geçmiş olsun, göz kenarındaki kızarıklık mantar olması kuvvetle muhtemeli fotoğraftan anlayamadım. Trosyd krem alırsan eczaneden iyi gecektir. Pamuklu çubuk ile her gün bir öncekini temizlemek koşulu ile 1 hafta 10 güne bişeyi kalmaz. Tüyler de tamamlanır sonra.

  Çok kavga ediyorlarsa ayno odada br süre ayyı sonra kafesleri yakın koyun, daha sonrada yanyana alın kuşları. Kavga da olsa sonrasında anlaşıp barışırlar.

  Hayırlı üretimler olsuni vicdan sahibi iyi insan..
   
 3. iss
  Çevrimdışı

  iss Profesyonel

  Katılım:
  30 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.234
  Beğenileri:
  4
  Dişi baskın bayağı. Dişi kendi kafesinde dursun birbirlerini görsünler. Ayrı zamanlarda uçurun. Birbirlerinin kafeslerine yaklaşsınlar hiç ellemeyin. Gagalamaları ne boyutta kestiremiyorum ama eş tutmuşlarsa birbirelerine zarar da vermezler. Bi video atın isterseniz. Benim dişim de kendi yiyeceği zaman erkeği yaklaştırmıyor ama sonrasında da ellemiyor yediğine. Sürü liderliğini o almış çünkü. Sizinki de böyleyse sorun etmeyin.
  Fakat bu kafes çok küçük.
   
  #3 iss, 24 Mart 2015
  Son düzenleme: 24 Mart 2015
 4. sevdekaya
  Çevrimdışı

  sevdekaya Bakıp Çıkıcam

  Katılım:
  23 Mart 2015
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  kocaeli
  Önerilerinize uyacağım çok teşekkür ederimm.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:32 -->-> Daha önceki mesaj 01:21 --


  [​IMG]
  Kafesin küçük olduğunu düşünmüyordum aslında, fazla tünek ve oyuncak olduğu kabulüm yakın zamanda bi dizayn yapacağım ama.. Ne kızı aynadan ayırabiliyorum ne erkeği zilli oyuncaklarından. Gerçi şimdi fotoğrafa bakınca evet haklısınız 2 aydır işkence etmişim hayvancıklara ufacık yerde. Kafesi de değiştireyim o halde. Teşekkür ederim uyarı için, yarın yakalarsam ekleyeyim.
   
 5. UMUR DAĞLAR
  Çevrimdışı

  UMUR DAĞLAR Profesyonel

  Katılım:
  2 Haziran 2014
  Mesajlar:
  880
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  istanbul-kadıköy
  Eş olmalarını istiyorsan zaten tek tünek kullan ve oyuncakları aynayı vs.çıkar. Maşallah kuşlara :)
   
 6. sevdekaya
  Çevrimdışı

  sevdekaya Bakıp Çıkıcam

  Katılım:
  23 Mart 2015
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  kocaeli
  Başta öyle düşünüyordum zaten, sonra dolabımın üstünde duran eski kafeslerin üstüne çıkıp oyuncakları oynamaya çalışmaya başladılar. Kız zaten ciddi anlamda aynadan vazgeçmiyor. Silmek için aldığımda elime gelip aynaya konup beni ısırıyor. Erkek ayrı bi alem. Bayılıyor o çana kafa atmaya. Kızı yaklaştırmıyor oyuncaklara ve çıkarıp rafa koyduğumda uçma vaktinde yanına gidip almaya çalışıyor. bir ara yarıya kadar getirmişti düşürdü sonra:) kıyamıyorum da onlar öyle yapınca ne bileyim. Ama yine de dediğinizi yapayım tabii, teşekkürler.
   
 7. iss
  Çevrimdışı

  iss Profesyonel

  Katılım:
  30 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.234
  Beğenileri:
  4
  En az 30x40'lık kafese ihtiyaçları var. Enine telli olsun yuvarlak olmasın. En zararsızı pirinç kafes. Benim taşıma kafesim anca bu boyutta. Oyuncaklar kuşun zekalrını geliştirir. İhtiyaçları var kalsın. Her türlü eş olurlar oyuncak engel değil. Ama ayna oyuncak değil onu muhakkak çıkarın.
   
 8. DKN
  Çevrimdışı

  DKN Site Bağımlısı

  Katılım:
  22 Mart 2015
  Mesajlar:
  89
  Beğenileri:
  0
  hocam ben 100 liraya papağan kafesi aldım tek muhabbet kuşum için. 5-6 sultan papağanı bile rahatlıkla yaşar bu büyüklükte ki bir kafeste. tavsiye ederim
   

Sayfayı Paylaş