Karadeniz Pet

Kızışmış Dişi kuşum erkek kuştan biraz iri sorun olur mu?

yahya3520

Yeni Üye
Slm arkadaşlar. Erkek kuşumu 6,5 aylık iken petshopa götürüp dişi kuş aldım erkekle aynı yaşta. Yaklaşık 6-7 aydır da beraberler. Ayrıca yuvalık 5 aydır filan takılı. Erkek kuşum bazen dişi kuşu besliyor tüylerini düzüyor. Ama şimdiye kadar hiç çiftleşmediler aradan o kadar zaman geçmesine rağmen. Kafese genel anlamda dişi kuş hakim. Dişi kuş bazen erkeğe gaga atıyor. Arada yuvalığa girip çıkma da var. Velhasıl eş tutma belirtilerini gösteriyor. Fakat dişi kuş erkek kuştan biraz daha iri. Erkek kuş bazen korkuyor yaklaşmaya. Erkek kuşum nerdeyse düz duvara tırmanıyor :) Cerelerinden ikisinin de kızıştığı belli. Mama takviyeleri, vitamin takviyeleri, Nijer vs. veriyorum. Ayrıca 10 önce filan bir haftalık ayırma programı da uyguladım. O süre zarfında birbirlerini çok özlediklerini fark ettim :) Bütün bunlardan sonra asıl sorum şu: Acaba dişi kuşu yine aynı yaşlarda ama biraz daha küçük (hacim olarak) bir dişi kuş ile değiştirmeli miyim sizce? O zaman çiftleşme olabilir mi? Bu durum kuşların psikolojilerini etkiler mi? Etkilerse nasıl etkiler? Ustaların tavsiyelerini ve yol göstermelerini rica ediyorum.

Dişi kuşun erkekten biraz daha iri olması hakkında

Slm arkadaşlar. Erkek kuşumu 6,5 aylık iken petshopa götürüp dişi kuş aldım erkekle aynı yaşta. Yaklaşık 6-7 aydır da beraberler. Ayrıca yuvalık 5 aydır filan takılı. Erkek kuşum bazen dişi kuşu besliyor tüylerini düzüyor. Ama şimdiye kadar hiç çiftleşmediler aradan o kadar zaman geçmesine rağmen. Kafese genel anlamda dişi kuş hakim. Dişi kuş bazen erkeğe gaga atıyor. Arada yuvalığa girip çıkma da var. Velhasıl eş tutma belirtilerini gösteriyor. Fakat dişi kuş erkek kuştan biraz daha iri. Erkek kuş bazen korkuyor yaklaşmaya. Erkek kuşum nerdeyse düz duvara tırmanıyor :) Cerelerinden ikisinin de kızıştığı belli. Mama takviyeleri, vitamin takviyeleri, Nijer vs. veriyorum. Ayrıca 10 önce filan bir haftalık ayırma programı da uyguladım. O süre zarfında birbirlerini çok özlediklerini fark ettim :) Bütün bunlardan sonra asıl sorum şu: Acaba dişi kuşu yine aynı yaşlarda ama biraz daha küçük (hacim olarak) bir dişi kuş ile değiştirmeli miyim sizce? O zaman çiftleşme olabilir mi? Bu durum kuşların psikolojilerini etkiler mi? Etkilerse nasıl etkiler? Ustaların tavsiyelerini ve yol göstermelerini rica ediyorum.

İyi Günler;

Kuşlarınız eş tutmuş sanırım, fakat kızışmış olsalar bile hazır olmadıkları için çiftleşme gerçekleşmeyecektir, bu nedenle her zamanki dediğimiz gibi sabırlı olun, erkeği biraz fazla besleyin, kilo alsın birbirlerini azda olsa dengeleyecektir, birbirlerini özlemeleri güzel bir şey, ayırmanıza gerek yok sabırlı olun, ayrıca konuya fotoğraf eklerseniz, size daha iyi yardımcı olabiliriz...

İlginize Teşekkür Eder, İyi Forumlar Dileriz...

Son düzenleme:
Çok uzun bir zaman olmuş 1 ay kadar kuslarinizi ayırıp tekrar birleştirin ayrıca kuşların cinsiyetlerinden eminsiniz değil mi

İkinci bir aynı mesaj yollamanıza gerek yok, arkadaşlarımız cevap yazacaklardır...

Son düzenleme:
Önemli olan eş tutmaları boyut çok abartılı olmadığı sürece mesela show jumbo Erkek ile yerli Dişi gibi çok sorun olmaz.Zamana bırakın ve yeriniz müsaitse bir çift daha alınki sesleri üreme için birbirini tetiklesin.

7 gün dişiye farklı bir kafeste baktım. Mama takviyeleri uyguladım. Ancak normal yemi dışında hiçbir şey yemedi ikisi de. Birleştirdiğim zaman mama yiyorlar. Birisi yediğini görünce o da yiyor çünkü.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:36 -->-> Daha önceki mesaj 23:20 --

Ayrı kafeslerde olduğu zaman kafesleri birbirini görecek şekilde yan yana mı koymak gerekir?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:43 -->-> Daha önceki mesaj 23:36 --

Kuşların cinsiyetlerinden eminim. Cereleri kızgın kuş ceresi renklerini aldı çoktandır.

Geri