Karadeniz Pet

Klasik bir soru: Çiftleşme durumu.

Ensar YILMAZ

Paylaşımcı Üye
Yaklaşık 2 ay kadar önce erkek kuşumun yanına dişi bir kuş aldım eş olmaları için. İlk başlarda tabi erkek hazır olduğundan dişiye sürekli kur yapmalar ayak atmalar oldu dişi de kızgın olmasına rağmen erkeği kovdu vs.

Şuanda ise birbirlerini kaşıyorlar erkeği kafesten saldığımda dişi onu çağırıyor tünekte yanına gidiyor ancak hala bir çiftleşme belirtisi yok. Öyle ki erkek kuşumu kafesten salar salmaz gidip bir yastığın köşesi ile çiftleşiyor (erkek kuşum neredeyse 10aylık) dakikalarca o gittikten sonra kontrol ediyorum bir Kalıntı bırakmışmı diye ama bir şey görmüyorum.

Erkek kısır olabilirmi ?

Birbirlerini kaşıdıkları öptükleri halde neden dişi çifleşmiyor hala ?

Yuvalık takılı değil, yuvalık olmadığı için dişide yumurtlayacağı uygun ortam görmediğinden çiftleşmiyor olabilirmi ?

Yuvalık takmalımıyım artık ? Dişi geleli 2 ay civarı oldu dediğim gibi.

Aklıma gelen soru ve sorunlar bunlar sizce neden olabilir. Resim şuan atamıyorum eski resimleri var gerçi ancak orda dişi cılız şuan dişiyi aldığımdan beri kendini baya topladı ancak önceden nasıl davrandılarsa hala kafese yaklaştığımda çok heyecanlanıyor ters bi harekette kendini sağa sola atıyor. Resim gerekiyorsa yeni resimlerini çekip akşam atarım.

Kardeş yuvalık olmadan çiftleşme olmaz diyemem ama ihtimali çok aza düşürmüş. Yuvalığı acil takman lazım.

Bence de yuvayi takin. Yumurtlama icgudusu yuvalik takili olursa harekete gecer. Bir de kuslari pek salmayin disari. Disi once yuvaya alisacak, orda zaman gecirecek, icini kemirip, duzenleyecek. Yuvayi ve kendini hazir hissettiginde ciflesirler insallah.

Son düzenleme:
Yuvalığı birbirlerine alışana kadar takmak istememiştim bir de forumda görüyoruz yuvalık olduğu halde kafese yumurtlayan kuşlar var o yüzden çiftleşeceklerse yuvalığın olmaması engel olmaz diye düşünmüştüm.

Kuşları değilde erkek olanı salıyorum arada uçmayı bizle oynamayı çok sevdiğinden uzun süre salmadığımız zamanlar oluyor içerden bize karga gibi bağırıyor dakikalarca :D dişiyi salamıyorum erkek 9 aydır benimle dişi başka sahiplerden geldi o hırçn ve korkuyor insandan salamıyorum salmakta istemiyorum kafesini yuvasını benimsesin dışarı alışmasın diye.

Sonuç olarak yuvalığı takıcam inşallah bir gelişme olur. Peki başka tavsiyeleriniz fikirleriniz varmı hem sizlerin hem diğer forum sakinlerinin, varsa merakla bekliyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:26 -->-> Daha önceki mesaj 15:30 --

Günceldir.

Yuvalığı birbirlerine alışana kadar takmak istememiştim bir de forumda görüyoruz yuvalık olduğu halde kafese yumurtlayan kuşlar var o yüzden çiftleşeceklerse yuvalığın olmaması engel olmaz diye düşünmüştüm.

Kuşları değilde erkek olanı salıyorum arada uçmayı bizle oynamayı çok sevdiğinden uzun süre salmadığımız zamanlar oluyor içerden bize karga gibi bağırıyor dakikalarca :D dişiyi salamıyorum erkek 9 aydır benimle dişi başka sahiplerden geldi o hırçn ve korkuyor insandan salamıyorum salmakta istemiyorum kafesini yuvasını benimsesin dışarı alışmasın diye.

Sonuç olarak yuvalığı takıcam inşallah bir gelişme olur. Peki başka tavsiyeleriniz fikirleriniz varmı hem sizlerin hem diğer forum sakinlerinin, varsa merakla bekliyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:26 -->-> Daha önceki mesaj 15:30 --

Günceldir.

Yumurta için kuşlarınızın fiziksel olarak da hazır olması gerekir. Bunun için mama yapmalısınız faydasını göreceksiniz. Uygun mama tarifleri sitede mevcuttur. Yumurta için dişinin kalsiyum karbonat alması gerekir. Yoksa kabuksuz saydan bir yumurtayla karşılaşabilirsiniz. Bunun için de mürekkep balığı kemiği ve gaga taşı kesinlikle asmalısınız kafese. Erkeği de bir daha çıkarmamanız ve sizi üzecek belki ama onunla yem su mama dışında ilgilenmemeniz gerekecek. Çünkü ilgisini dişiye yönlendirmesi lazım. Ayrıca kafeste oyuncak ayna türü şeyler asılıysa kaldırınız eş kuşlara bunlar gerekmez ve ilgilerini dağıtır. Son olarak mümkünse kafesiniz göz hizasından yukarıda ve sabit olmalı. Yani yer değiştirme olmasın. Yuvalığa da bir cm kadar hemster talaşı ve bir miktar çubuk tarçın koyarsanız faydasını görürsünüz. Allah hayırlı üretimler nasip etsin. Selametle...

Söylediklerinin bir çoğunu yaptım ve var. Kalamar kemiği gaga taşı yumurtalı mama vs bunlar yaptığım ve olan şeyler ikisi de cüsse olarak iyiler kafeslerinde oyuncak vs zaten yok. Bir tek havaların soğuk olmasından dolayı oturma odasında duruyorlar birde arada erkeği salıyorum bunların dışında bir problem yok gibi. Havalar düzeldiğinde yerlerini değiştiricem zaten yuvalığı bugün yarın takarım bakalım hayırlısı artık.

Benim en çok korktuğum ilk mesajımda yazdığım gibi erkeğin kısır olması yada dişinin yaşça büyük olması açıkcası kaç yaşında bilemiyorum dişi çiftleşsede yumurta yapabilicek yaşı geçmiş olabilirmi dişilerde yaş sınırı varmı yumurtlamak için.

Söylediklerinin bir çoğunu yaptım ve var. Kalamar kemiği gaga taşı yumurtalı mama vs bunlar yaptığım ve olan şeyler ikisi de cüsse olarak iyiler kafeslerinde oyuncak vs zaten yok. Bir tek havaların soğuk olmasından dolayı oturma odasında duruyorlar birde arada erkeği salıyorum bunların dışında bir problem yok gibi. Havalar düzeldiğinde yerlerini değiştiricem zaten yuvalığı bugün yarın takarım bakalım hayırlısı artık.

Benim en çok korktuğum ilk mesajımda yazdığım gibi erkeğin kısır olması yada dişinin yaşça büyük olması açıkcası kaç yaşında bilemiyorum dişi çiftleşsede yumurta yapabilicek yaşı geçmiş olabilirmi dişilerde yaş sınırı varmı yumurtlamak için.

Dişi 5 yaşına kadar üretken bildiğim kadarıyla. Erkeği salmayın gözleri görünecek şekilde fotoğraf atarsanız yaşları hakkında bir şeyler diyebiliriz.

Dişinin fotosunu akşam atarım erkek bende büyüdüğü için yaşını biliyorum dişi de en az 1 yaşında var ancak en çok kaç onu kestirmesi güç

Yuvalık kesinlikle takılı olmalı maşallah kuşlarınıza

Bunlar dişinin resimleri son 1 buçuk saattir yuvalık takılı biraz da tarçın serptim güzel koksun diye dişi içine çok sık girip çıkıyor erkek daha cesaret edemiyor kapıdan bakıyor bakalım hayırlısı. Dişinin yuvalığa girip çıkması iyi bir şeymi şuan için. Birde resimlerden anlaşılıyorsa dişi kaç yaşlarında filandır.

Erkeğin kısır oup olmadığı nasıl anlaşılır bu da son sorum teşekkürler.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:22 -->-> Daha önceki mesaj 20:37 --

Resimler eklendi ve resimlerin altında bir kaç sorum daha var yanıtlarsanız sevinirim ayrıca yuvalığa baya alıştı dişi çok sevdi içindeyken de resmini çekmek isterdim ancak beni görünce hepten içine saklanıyor yada dışarı çıkıyor daha ilk saatten yuvaya girmeyi bırakın merak edip bakıcağını bile düşünmemiştim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:39 -->-> Daha önceki mesaj 10:22 --

Günceldir.

Son düzenleme:
Geri