Karadeniz Pet

Kolay alışan ve Konuşan Irk ?

Ensar YILMAZ

Paylaşımcı Üye
Selamun aleykum herkese. Aklıma takıldı da sormak istedim, muhabbet kuşlarında bildiğiniz benimde burdan öğrendiğim üzere farklı ırklar var. Yerli, pakistan, çekoslavak, hollanda, ingiliz ve bunların kırıkları... Peki bu ırklardan hangisi daha kolay evcilleşir ve daha kolay konuşur. Yada ırklarla alakası varmı böyle bir durumun yoksa hepsinde aynımıdır? Esas mesele biz ne kadar ve nasıl ilgi gösterirsek, alışma ve konuşma süreleri ona göre kısalıp uzarmı, ırkın bir etkisi yokmudur ? Irk sadece görselliği mi etkiler: daha iri, daha zayıf, kanatları kuyruğu daha uzun gibi...

Bunları öğrenmek istedim belki bir çok arkadaşımızın aklında vardır bu sorular hem onlara hem bana açıklayıcı olur. Bilen ustalarımız açıklarsa sevinirim şimdiden teşekkürler.

Irkın çok bir önemi yok, her kuş ele alışır, her kuş konuşabilir. Çok yerli kuş gördüm, konuşurken döktürüyor. İlgi alaka meselesi dediğin gibi.. kuşu tek besleyeceksen erkek olmasına dikkat et, ırkı konusunda da görselliği de olsun diyorsan kişisel beğenilerine göre alırsın bir kuş. Üretim yapacaksanız bence ingiliz iyi olur :)

Valla benim bildiğim ve gördüğüm güzel konışan ve alışan yerli diye gördüm benim kuşum yerliydi 1 buçuk aya konuştu ve alıştı

Hepsi alışır ama Pakistan ve jumbo alma derim biri ufak biri hantal. En temizi yerli hem hareketli hem konuşur.

Dediğim gibi hem kendim hem benim gibi merak edenler için bilgi amaçlı sordum cevaplar güzel teşekkür ediyorum ve başka görüşleri tecrübeleride bekliyorum.

rainbowların ırk olarak bir farkı var mı? örneğin nette bir sitede gri muhabbetler için eğitmesi daha zor diyolar. rainbow da böyle bişey var mı ?

rainbowların ırk olarak bir farkı var mı? örneğin nette bir sitede gri muhabbetler için eğitmesi daha zor diyolar. rainbow da böyle bişey var mı ?

Arkadaşın sorusuna şunu ekleyeyim benim muhabbet kuşumda göğsü tamamen gri aşşağı kadar kül rengi, ve hakkaten çok inatçı huysuz ele gelmeyen kafes aşığı bir tip :D muhabbet kuşu türleri videosunu bende izledim benimki yani gri muhabbetler için benim saydığım özelliklerin aynısını sayıyordu uzman kadın varmı hakkaten acaba böyle birşey.

Bir hafta kadar önce yine bu forumda yanlış hatırlamıyorsam biriside en rahat hollanda demişti konuşan için, acaba onlar neden böyle düşünüyor ne gibi deneyimleri olmuş ?

Herkes kendi konusan kuşunun irkini söylüyor olabilir :)

Jakolarda çok güzel konusuyor sartlandimi sorulara da cevap veriyorlar :)

Son düzenleme:
iyi eğitimle muhabbet kusları konusabiliyor erkek mubişler cok daha kolay ve net konusur

Herkes kendi konuşan kuşuyla ilgili tecrübelerini paylaşıyordur tabiki doğrudur ve iyi eğitimde önemli tabiki. Ben ırk konusuna takılmıştım bir fark yoksa görsellik dışında insana alışmaları ve konuşmaları konusunda tamamdır. Bunlar dışında önceki sayfada bir arkadaşın sorduğu rainbow ve gri faktör kuşlar ile benimde eklediğim gri faktör huysuzluğu konusunda bilgisi olan varmıdır, ve genel olarak görüş fikir ve tecrübelerini bildirmek isteyenler de varsa onlarında yorumlarını bekliyorum.

Benim kusum çek ancak 5 aydir Babacik kelimesi ogretemedim daha bugun babacik der gibi oldu :D nasil anlariz konustugunu ?

Benim kusum çek ancak 5 aydir Babacik kelimesi ogretemedim daha bugun babacik der gibi oldu :D nasil anlariz konustugunu ?

inşallah konuşur yakın zamanda, kendi kendine konuşur gibi mırıldanıyorsa bi konuşma çabası vardır biraz daha ilgilenin 5 ay olmuş ama yinede konuşabilir diye düşünüyorum.

yerli kuş daha kolay alışır kaatindeyim.

Geri