Karadeniz Pet

Komut öğretmek

• Konbuyu başlatan nurileflef
  • Başlangıç tarihi
N

nurileflef

Guest
Merhaba arkadaşlar...Muhabbet kuşuna komut öğretmek için doğru yaptığı bir davranıştan sonra pozitif pekiştireç olarak hemen yem verin diyorlar şimdi burda anlamadığım nokta yemi zaten kafesindeyse kuş ne diye elimizdeki yeme gelsin ,istediğimiz davranıştan sonra zaten kafesinde olan yemi ne diye daha bir hevesle yesinki...Velhasıl kuşa bir komut öğretmek için yada olumlu bir davranışını pekiştirmek için farklı bir yemmi kullanmak gerekiyor mantığı nedir bu işlerin...Birde ne tür komutları öğrenebilir muhabbet kuşları gelden ,gitten ,pisliğini kafeste yapılmasını istenmesinden anlar mı bu hayvanlar? şimdiden teşekkürler

kast edilen sanırım aç bıraktıktan sonra ödül olarak yem verilmesidir herhalde

O zaman kuşlarını eğitenler aç bırakarak yemi verip davranışı pekiştiriyor öyle mi? Eğiten arkadaşlar fikir beyan etse çok sevinirim...

Evet kast edilen aç bırakıp açlıkla terbiye etmekki çok yanlış bir şey

Ben evcil olan kuşum u kendi yavrumdu 1 aylıkken ayirdim kafes içinde parmagima kondurdum zamanla kendisi atladı sonra dışarı cikardigimda sakin şekilde konduğu yerlerden parmagima aldım zamanla kendisi gelmeye başladı

Yem vererek ödüllendirmekten kasıt aç bırakmak değil. Yıllardır papağan uzamnları bu şekilde eğitiyorlar. Yem vermekten kasıt kuşun mama saati yaklaştığında eğitmek. Diyelim 4 saate bir yemini yiyor. 4. saate yaklaştığında çekiyorsunuz başka odaya komut öğreterek yemini veriyorsunuz. Yoksa kuşu saatlerce aç bırakıp komut öğretmeye çalışırsanız o eğitimden hayır gelmez zaten. Bu ödül illa yem bir oyuncağı da olabilir. Hatta bazen sadece bir aferin onun için bir ödüldür. Değil komut öğretmek ele alıştırma eğitiminde bile aç bırakılmaz kuş

Yem vererek ödüllendirmekten kasıt aç bırakmak değil. Yıllardır papağan uzamnları bu şekilde eğitiyorlar. Yem vermekten kasıt kuşun mama saati yaklaştığında eğitmek. Diyelim 4 saate bir yemini yiyor. 4. saate yaklaştığında çekiyorsunuz başka odaya komut öğreterek yemini veriyorsunuz. Yoksa kuşu saatlerce aç bırakıp komut öğretmeye çalışırsanız o eğitimden hayır gelmez zaten. Bu ödül illa yem bir oyuncağı da olabilir. Hatta bazen sadece bir aferin onun için bir ödüldür. Değil komut öğretmek ele alıştırma eğitiminde bile aç bırakılmaz kuş

Çok güzel bir açıklama olmuş teşekkürler...Ha bu arada siz bu yöntemle komutlar öğretebildiniz mi mesela çağırınca geliyormu hemen

Bu size ve kuşunuzla aranızdaki bağa bağlı. Bir de kuşun zekasına tabi. Tuvalet eğitimini veremedim mesela mubişlere. Youtube ta çok fazla eğitim videoarı var izleyebilirsiniz. Ama büyük papağanlar küçüklere göre daha fazla şey öğrenebiliyor. İleri düzeydeki geri çağırma eğitimini çok iyi eğitmenler verebiliyor mesela mubişlere. Ben veremem. yuva sitesinde bazı eğitim videoları var.

Bu size ve kuşunuzla aranızdaki bağa bağlı. Bir de kuşun zekasına tabi. Tuvalet eğitimini veremedim mesela mubişlere. Youtube ta çok fazla eğitim videoarı var izleyebilirsiniz. Ama büyük papağanlar küçüklere göre daha fazla şey öğrenebiliyor. İleri düzeydeki geri çağırma eğitimini çok iyi eğitmenler verebiliyor mesela mubişlere. Ben veremem. yuva sitesinde bazı eğitim videoları var.

Tuvalet eğitimi alabilen muhabbet varmı? gerçekten müthiş olurdu...bununla ilgili youtube baktım bulamadım sizin bildiğiniz bir link varmı acaba...teşekkürler...

bakın kuş elinize geliyosa komut öğretmektede sorun olmaz. Onun size olan sevgisinin ve güvenin farkındaysanız bu kolaylaşır. Mesela kuş parmağınıza rahatlıkla çıkamıyorsa( siz zorlamadan , sadece parmağınızı önüne koyunca çıkıcak) o zaman ona komut öğretmeye çalışmak boşa çaba sarf etmektir. Kuş , öncelikle elinize çok rahatça gelebiliyo mu ? omzunuzda gezebiliyo mu ? Bu tür sorulara cevabınız hayırsa , kuşu ele alıştırmaktan başlatmalısınız. Evetse, komut öğretmeye başlayabilirsiniz. Mesela , çık komutu. parmağınızı önünde tutup çık dediğinde çıkıp , in dediğinde inebilir bir kuş. Bunu , yavaş yavaş yapabilirsiniz. Dediğim gibi , parmağınıza alın , odadaki tünek tarzı bir şeyin yanına gidin. Tüneğe koyun. Parmağınızı önüne koyup hafifçe göbüşüne baskı yapın parmakla , o parmağınıza çıkarken . çık diyin. Çıkınca fısıl fısıl aferin diyin. Sonra tüneğe bırakın parmağınızdan o sırada in diyin. Bunu tekrarlarken , ara sırada yem verebilirsnz. :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:53 -->-> Daha önceki mesaj 00:50 --

gel dediğinizde gelmesi için ise , elinizde yem tutarsınız (ballı kraker gibi) kuşda o sırada dışarda olcak tabi. Yemi bi şekilde görsün ve onu yemek için gelsin. Bunu yaparken birçok kez gel gel diye tekrarlayabilirsiniz.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:54 -->-> Daha önceki mesaj 00:53 --

Benim yeni bebeğim , daha 4. günden , elde , omuzda. Beni gördüğü an , ben ne taraftaysam kafesin o tarafına gidiyo , kapıyı aç diye. Kuşların sevgisini kazanmak çok kolaydır. Doğru eğitimle , eğitilemeyecek kuş yok.

Geri