1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
  Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
  Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

  Notu Gizle

Kör bir köpekle yaşamak

Konusu 'Köpekler' forumundadır ve selen canaydın bedel tarafından 27 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. selen canaydın bedel
  Çevrimdışı

  Katılım:
  25 Mart 2013
  Mesajlar:
  2.437
  Beğenileri:
  3
  Köpeğiniz glaukom, kornea-retina hastalıkları, kanser, travma gibi bir sebepten kör olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız çok üzülmemeye çalışın çünkü kör bir köpek de gerekli tedbirleri alır ve biraz da sabrederseniz hayatını diğer köpekler kadar mutlu ve sağlıklı yaşayabilir.Ani kör olan hayvanlar bu duruma biraz daha zor alışırlar fakat birkaç hususa dikkat ederek,evde bir düzenlemeye giderek bu zor süreci birkaç haftada atlatabilirsiniz. Köpeklerin koku alma ve duyma yetkileri insanlardan çok üstündür.Kör köpeğiniz çok kısa bir süre içerisinde koklayarak ve duyarak ”görmeyi” öğrenecektir.

  Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar:

  1) Evdeki eşyaların yerini değiştirmeyin.Eğer bir misafir ağırlamışsanız ilk iş eşyaları (sandalyeleri,sehpahaları) eski yerine koyun.

  2)Aldığınız eşyaları farklı yerlere geri koymayın.Her zaman aldığınız yere geri koymayı alışkanlık haline getirin.

  3)Evdeki yürüyüş/geçiş yollarını her zaman açık tutun.Bu yollarda terlik, oyuncak gibi nesnelerin durmamasına özen gösterin.

  4)Köpeğiniz su-mama abu ve yatağı evin en kolay ulaşılan,hareket serbestliğinin olduğu bir yerde ve birbirine yakın durmalıdır. Bu nokta köpeğiniz için ana merkez vazifesi görmelidir.Köpeğinizin günlük su ve yemek ihtiyacını karşıladığından emin olun.Yemekleri biraz ısıtarak verin çünkü ısıtılmış yemeklerin kokusu artar ve köpeğinizn hem yemeği daha iştahla yer hem de kokusunu daha iyi alır.

  5)Köpeğinizi bir odadan diğerine götürmek için kucağınıza almayın.Her zaman yürüterek götürün.Eğer kucağınızda götürürseniz köpeğinizin aklı karışabilir, oryantasyonunu kaybedebilir ve konumunu algılayaamyabilir.

  6)Eğer köpeğiniz oryantasyonunu kaybederse ona sesinizle rehberlik edin.En doğru yapılacak şey köpeğinizi seslenerek mama -su kabı,yatağının olduğu alana yönlendirmektir.Bu şekilde köpeğiniz konumunu anlayabilir.

  7)Köpeğinizin sakalları/bıyıkları, kakülleri anten vazifesi görür.Bu sebepten kuaföre gittiğinizde baş ve yüz bölgesindeki tüyleri kestirmeyin.

  8)Uyuyan köpeğinizi seslenerek uyandırmadan kucağınıza almayı denemeyin.Köpeğiniz aniden ellendiği için korkup sizi ısırabilir.

  9)Köpeğiniz uyurken bir sebepten uyandırmanız gerekirse temas ederek uyandırmayın;ona seslenin.

  10)Eğer evinizde bir yüzme havuzu varsa muhakkak çevresini kapatın.

  11)Evinizdeki eşyaların sivri köşelerine (özellikle köpeğinizin başı hizasında olanları) koruyucu takın.Bunları bebek mağazalarından temin edebilirsiniz.Sivri ve keskin objeleri/eşyaları kaldırın.

  12)Köpeğinizi merdiven,basamak,balkon,şömine gibi tehlike oluşturabilecek alanlara girişini engelleyin.

  13)Köpeğinizin tek başına dışarı/bahçeye çıkmasına izn vermeyin.Dışarı çıktığınızda çevreye dikkat edin.Köpeğiniz serbest bir köpeğigelen bir arabayı göremez.

  14)Köpeğinizin boynunda her zaman kimlik bilgilerinin ve size ulaşabilecek bir adres/telefon numarasının olmasına özen gösterin.

  15)Köpeğinizin üzerine gözlerinin görmediğini anlatan bir elbise giydirmeniz de büyük fayda vardır.Böylelikle köpeğinizle yolda yürürken diğer insanlar (özellikle köpeklerini gezdirenler) köpeğinizi rahatsız etmez ve gereken tedbirleri alırlar.

  16)Köpeğinizin evde eşyalara ,duvarlara çarpmasını engellemek için kör köpekler için özel üretilmiş baş etrafını koruyan çemberlerden satın alabilirsiniz. ( yurtdışından satın alabilirsiniz.)
   

Sayfayı Paylaş