Karadeniz Pet

Korkmuş muhabbet kuşu

NoNeed

Yeni Üye
Merhabalar. Bize bir tanıdık tarafından muhabbet kuşu verildi. Fakat kuş daha önceden evcilleştirilmemiş ve aksine tamamen korkutulmuş ( zorla ele alınmaya çalışılmış vs. ) ve kuş yavru değil yetişkin. İlk günler kafesin yanına geldiginizde dahi çırpınmaya başlıyordu fakat zamanla elime nerdeyse alıştı. Kafes yanına getirdiğimde kaçmıyor ama tedirgin olduğunu görebiliyorum. Zamanla elimden yem yemeye ve hatta dışarı çıktığıngda elime konarak yemeye başladı. Fakat sorun şu ki yem dışında elime hiç bir şekilde gelmiyor. Parmağıma çıkartmak için yaklaştırdığımda ya uçuyor ya da 1-2 adım geriye kaçıyor. Dokunmak ise zaten imkansız. Sizce bu şekilde mi gitmeliyim yani elle yem vermeye devam ederek alışır mı yoksa izlemem gereken başka bir yol/yöntem var mıdır ? Yaklaşık 20 gündür bizimle ve kafes dışına kendi çıkıp kendi girebiliyor.

yetişkin kuşu alıştırmak çok zor elle yem yedirmeye devam et ama alışacağının garantisini veremem

Umarim kuşu aç bırakarak egitmiyorsunuzdur elinize yem alıp zamanla size daha da çok guvenecektir

Kuşu aç bırakmadım hiç zaten kafesin kapısı açık kalıyor ve acıkınca girip yem yiyor :) ben sadece aradan bir süre geçince yem uzatıyorum önce elime gelmeden yemeye çalışıyor ama uzakta tutuyorum ve elime atlıyor daha sonra bırakıp gidiyor baya yem yoksa yüzüme bakmıyor diyebilirim :O

Geri