Karadeniz Pet

Korktuğum Başıma Geldi.?

Berrin YASMİN

Emektar Üye
Arkadaşlar bundan 1 hafta önce biliyorsunuz ki benim dişi kuşum kafes tabanına yumurtladı herhalde kızgınlık yumurtasıydı 2 ci yumurta gelmedi ve dün gece saat 4 buçuk 5 arası bi baktım ki ne göreyim yine kafes tabanında 1 tane yumurta bende bi kabın içine talaş koydum ve yumurta da o kabın içinde ve dişi şuan yumurtaya yatmıyor yumurta sanki biraz zedelenmiş gibi hafif içe doğru çatlamış herhalde yumurtlarken olmuş yumurtanın çok hafif çatlak gibi olması sorun olur mu.? Kafes ızgaralı ve dişi kuşumun böyle yapmasına bir anlam veremiyorum ve ilk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorum şuan dişi yine tellerde tünekte çok fazla zaman geçirmiyor dünde dişi devamlı kafes tabanında duruyordu yumurtlayacağını biliyordum ama tek korkum yine kafes tabanına yumurtlamasıydı ve korktuğum başıma geldi dışkıda büyüme yok sadece kanatları düşüktü 2ci yumurta gelir mi bilmiyorum bu da yoksa yine kızgınlık yumurtası mı ne yapacağımı bilmiyorum ŞAŞIRDIM kaldım ve dişi kuşum bu davranışını alışkınlık hale getirirmi kafese yumurtlama durumunu ara sıra yuvalığa kafasını sokar gibi yapıp yuvlığı kontrol ediyor herhalde sizce bu kafes tabanına neden yumurtluyor yuvalığı tanımıyor mu.? Yoksa erkek rahatsız ve strese girmiş olabilir mi.? Yuvalıktan korkuyor desem çok nadir de olsa yuvalığa girdi fikirlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.YENİ RESİMLER MAŞALLAH DEMEYİ UNUTMAYALIM LÜTFEN. MAŞALLAH DEMİYİ UNUTMAYALIM LÜTFEN.

Son düzenleme:
yuvalık nasıl birşey? ebatları nedir?

talaşları yuvadan al, yuvada talaş kalmasın ve talaşları kafes tabanına serp, ilk yumurtayı atmadıysanız kuşun yumurtladığı kafes tabanına bırak, o plastik kabı da kafesten çıkar, 2 yumurtayı yuvaya yaparsa ne ala yok kafes tabanına yaparsa kafes tabanına yumurtlayıp kuluçkaya yatan ve yavru büyüten çok kuş gördüm...

talaşları yuvadan al, yuvada talaş kalmasın ve talaşları kafes tabanına serp, ilk yumurtayı atmadıysanız kuşun yumurtladığı kafes tabanına bırak, o plastik kabı da kafesten çıkar, 2 yumurtayı yuvaya yaparsa ne ala yok kafes tabanına yaparsa kafes tabanına yumurtlayıp kuluçkaya yatan ve yavru büyüten çok kuş gördüm...
Teşekkür ederim.

Berrin hanım öncelikle merhabalar, kuşlarınızı fotoğraf çekmek için mi böyle yere koydunuz? Yoksa devamlı mı yerde? Eğer devamlı yerde ise ne kadar rahatsız edilmesede kuşlar, rahat edemezler. Bu arada benim düşüncem yumurtalığa alışması açısından talaşları tabana koymamanızdır, 2 çift kuşunuz var ve yan yanalar bu yüzden ben pek olumlu bulmadım.

dostum söyle bişey dene yumurtayi al yuvalıgın içine koy bir tane daha yaparlar bir kaç gun sonra onuda yine tabana yaparsa yine aynı şekil yap bu sefer yumurtaya yapar bizim arkadaşin başina da öyle gelmişti. böyle bişey o öyle yapti.

Berrin hanım öncelikle merhabalar, kuşlarınızı fotoğraf çekmek için mi böyle yere koydunuz? Yoksa devamlı mı yerde? Eğer devamlı yerde ise ne kadar rahatsız edilmesede kuşlar, rahat edemezler. Bu arada benim düşüncem yumurtalığa alışması açısından talaşları tabana koymamanızdır, 2 çift kuşunuz var ve yan yanalar bu yüzden ben pek olumlu bulmadım.

Merhaba mecburen yere koymak zorunda kaldım yakın zamanda ya pvc kafes alcam yada dolap yaptırcam kafesi koymak için ve ara bölmeyi kapattım yuvalığa ve talaşa gelince de bu 2 oluyor kafes tabanına yumurtlaması mecbur kaldım tabana talaş koymaya 2ci yumurta gelirse sert zeminde yavrular çıkarsa n olur diye o yüzden talaş koydum ne yapacagımı şaşırdım bu dişide.

umarım sana moral olur bu video. kafesin içinde yavru büyüten anne

[YOUTUBE]TOp1ipl-G1A[/YOUTUBE]

Yumurta zedelenmişse çıkmayacağı kanaatindeyim yuvadan ürkmüş anladığım kadarıyla.. Ben öyle bir durumla karşılaşınca ve yumurta zedelenmzse yuvalığa koyuyorum kuluçkaya ordan devam ediyor.. İnşaallah bir çözüm bulursunuz.. Ayrıca bu şekilde kafesin bölünmesiyle kuşların ayrılmasında bir sıkıntı yok benim çiftlerimde hep öyle

Yumurta zedelenmişse çıkmayacağı kanaatindeyim yuvadan ürkmüş anladığım kadarıyla.. Ben öyle bir durumla karşılaşınca ve yumurta zedelenmzse yuvalığa koyuyorum kuluçkaya ordan devam ediyor.. İnşaallah bir çözüm bulursunuz.. Ayrıca bu şekilde kafesin bölünmesiyle kuşların ayrılmasında bir sıkıntı yok benim çiftlerimde hep öyle
Yuvaya pek girmiyordu zaten ilgisi pek yok erkekte çok rahatsız ediyor dişi tünege geliyor erkek hemen yanına dişi tellere çıkıyor erkek yine yanına bu dişimde yumurta olup olmadığı zor anlaşıyor mesela dışkıda büyüme yok ve kanatlar çok az düşük popoda şişme yok ölen dişimde yumurta olduğu çok belli oluyordu ve erkek ölen dişiyi bu kadar rahatsız ettiğini hiç görmedim bu dişide şaşırdım :eek: 2 ci yumurta da var gibi geldi bana sizce yumurta var mı.? İnşallah düzene girer şimdi yapmamı önerirsiniz yumurtayı yuvalığa koyayım mı.? Yoksa kabın içinde mi kalsın.? Yuvalığı ilgi yok nasıl olur bilmiyorum DİŞİ YUMURTLUCAK GALİBA YİNE KAFES TABANINDA DURUYOR VE ŞİMDİ BENİ GÖRÜNCE YUVALIĞA GİRDİ İNŞALLAH YUVALIĞA YUMURTLAR.

Son düzenleme:
bnce yuvalıga koymayın ıkıncı yumurtada gelırse ztn yumartalarnın ustnde durmaya baslıcaktr kafesı cok yuksek bıryere koyun rahatsız olmasınlar kesnlıkle cnkı yumurtladıgı kabın ustu de acık ışık gelıo görğnür yerde yanı hc bı sekılde dışının rahatsız edılmemesı gerekıo yemını suyunu vern ve bırakın derm bn

bnce yuvalıga koymayın ıkıncı yumurtada gelırse ztn yumartalarnın ustnde durmaya baslıcaktr kafesı cok yuksek bıryere koyun rahatsız olmasınlar kesnlıkle cnkı yumurtladıgı kabın ustu de acık ışık gelıo görğnür yerde yanı hc bı sekılde dışının rahatsız edılmemesı gerekıo yemını suyunu vern ve bırakın derm bn

Yarın sabah 2 ci yumurta gelmesi gerekiyor bakalım ne olacak.

Berrın sana önceki konundada yasdım anlaşılan okumamışsın dişi kusu strese sokmuşsun nedenı cok basıt kusları diğer cıftı görüyor ve stres yapıyor ortayı kapat bırbırlerını göremesinler sırf bu yusden yavrularını bıle öldürürler bu kadar dedıgımı yap sonra özelden teşekkür yollarsınız:)

kafesi yüksek biryere asın yuvalıktan herşeyi çıkartın talaş ve kum hiçbirsey koymayın. benimkide böyle huysuzdu yukarıya biryere koydum yuvalığı boşalttım yumurtlamya başladı. 5 yumurtladı 1 çıktı kısmet

Geri