Küçük çocuk yardım...

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Haktas59 tarafından 7 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Haktas59
  Çevrimdışı

  Haktas59 Site Bağımlısı

  Katılım:
  26 Mart 2014
  Mesajlar:
  72
  Beğenileri:
  0
  Merhabalar. 3 yaşında küçük bir kızım var. Kuş almamı istedi bende bir muhabbet kuşu aldım. Fakat çevremde birkaç kişi almasaydın keşke, kuşlardan çok tüy çıkar, onlar küçük çocuk için zararlı olabilir filan dediler. Bunun gerçeklik payı nedir acaba. Küçük çocuklu bir evde kuş beslemek zararlımıdır. Yardımcı olab ilirseniz çok sevinirim.
   
 2. Aziz SARI
  Çevrimdışı

  Aziz SARI Guest

  Yılda bir ay tüy dökerler o kadar hocam , ama kızınız küçük ise yani 6 yaş altı ise alerji riski olabilir bir doktor gösterin kızınızı alerji olabilir mi diye ondan sonra evde durup durmamasına izin verin kuşun. Ama küçücük kuşun insana hiç bir zararı dokunmaz . Hem kızınız heves etmiş sorumluluk almak istemiş bence karışmayın küçük yaşta kızınıza sorumluluk almayı öğretmiş olursunuz ne güzel. :)
   
 3. Murat KILINÇARSLAN
  Çevrimdışı

  Katılım:
  14 Mart 2014
  Mesajlar:
  194
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Niğde
  Allah bağışlasın. Dikkatlice bakım yaparsanız kuşunuza hiç bir sorun olmaz ayrıca çocuğunuza hayvan sevgisinide aşılamış olursunuz
   
 4. Duygu GÖKCEN
  Çevrimdışı

  Duygu GÖKCEN Profesyonel

  Katılım:
  31 Ocak 2014
  Mesajlar:
  267
  Beğenileri:
  1
  Sevgili Haktas;
  Millet 2-3 aylık bebe olan evde kedi köpek besliyor. Ki bilirsiniz kedi ve köpekte kist riski daha fazla. Muhabbet kuşunun atla deve bir zararı olacağını sanmıyorum.
  Sevgili Aziz'in dediği gibi; doktora danışırsınız alerji yoksa başka hiç bir zararı da olmaz mubişlerin. Yanlışlıkla ağıza kaçacak "kıl" yapısına değil, bariz görünen "tüy" yapısına sahip zira. Malumunuz tüy ve kıl farklı.

  Yineliyorum, olası alerjik reaksiyon dışında hiç bir zararı yok.
  Ha,tüylerini toplayıp avuç avuç yiyip yutmazsanız tabi :)

  Evladınız ve mubişinizle, güzel ve mutlu günler diliyorum..
   
 5. Haktas59
  Çevrimdışı

  Haktas59 Site Bağımlısı

  Katılım:
  26 Mart 2014
  Mesajlar:
  72
  Beğenileri:
  0
  yardımlarınız ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
   
 6. ERKİN AK
  Çevrimdışı

  ERKİN AK Profesyonel

  Katılım:
  30 Kasım 2013
  Mesajlar:
  753
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  izmir
  bir arkadaşın paylaştığı bir yazı vardı çocuklarınız ve muhabbet kuşuyla ilgili. onları nasıl besleyeceğini ve kendinide nası geliştireceğiyle ilgili bulabilirsem okumanızı tavsiye ederim
   
 7. Haktas59
  Çevrimdışı

  Haktas59 Site Bağımlısı

  Katılım:
  26 Mart 2014
  Mesajlar:
  72
  Beğenileri:
  0
  bu forumda arattırdım fakat bulamadım. o yüzden bu konuyu açtım. linkini gönderebilirseniz çok sevinirim.
   
 8. ERKİN AK
  Çevrimdışı

  ERKİN AK Profesyonel

  Katılım:
  30 Kasım 2013
  Mesajlar:
  753
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  izmir
  konuyu bu forumda okumuştum ama şimdi bulamadım nette şu yazıyla benzerdi.

  ALINTIDIR.
  ALINTI YAPILAN SİTE ; Muhabbet kuşu Üretimi / Ankara muhabbet,kuşu,muhabbetkuşu,damızlık,yavru,muhabbetkusu: Muhabbet kuşları ve çocuklar (Yazan arkadaşın hakkı geçmesin diye siteyi paylaşmak zorunda hissettim.

  Muhabbet kuşları ve çocuklar
  Çoğu aile çocuğunu sevindirmek amacıyla kendilerine muhabbet kuşu alırlar.

  Bu kuşlar çoğu zaman canı sıkkın ve üzüntülü olurlar.Çünkü çocukların bu kuşlara olan ilgileri çabuk geçer.Bazen ailelerde kuşun kendini iyi hissetmesi için gerekli ilgiyi göstermezler.Bu durumdaki aileler çocuklarına kuş edinmeden

  yaşamları hakkında hikayeler anlatılmalıdır.

  Örneğin: Sürü içindeki çiftleşmeleri,çocuklarını nasıl büyüttükleri,eşleriyle ölünceye dek nasıl birlikte yaşadıkları veya eş bulamadıklarında (kafes hayatında) her iki cinsten diğerinin

  karşı cinsten biri gibi davrandıkları gibi bilgiler çocuğa verilmelidir.

  Örneğin: Ne iyi gelir ne kötü gelir nelerden hoşlandığını yada neden korktuğunu öğrenmelidir.7 yaşına kadar olan çocuklara kuşa her gün aynı saatte yem vermelerine izin verilebilir.Bu kuşun hangi yemi daha fazla sevdiğinin bilinmesine kadar sürdürebilir ve

  Çocuğa onun yanında bulunmasına ilgilenmesine yardımcı olmasına izin verilir 10 yaşına kadar olan çocuklar muhabbet kuşu için yem satın alabilir ve kendi harçlıklarından oyuncak alıp getirebilirler.Günlük yem ve su vermeleriyle ilgilenebilirler.

  temizliğe yardımcı olurlar.Amada aile kontrol etmelidir.

  10 yaşın üzerindeki çocuklar kuşlarla direkt kendileri ilgilenebilirler.Her şeyden önce kuşun canlı cansız oynak olduğuna emin olmalıdır.Çocukların kuşla sürekli konuşmaları gerekir.Ondan kuş hakkında bilgi istemeli ,ona kuşun alışkanlıklarının ne olduğu ve sevdiği şeylerin neler olduğu en sevdiği oyuncağın hangisi olduğu sorulmalıdır.
   
 9. immortal
  Çevrimdışı

  immortal Guest

  kuşun ve kafesin temizliğine dikkat ederseniz, tüyler döküldüğünde hemen etrafı temizlerseniz bir şey olacağını sanmıyorum. ama yine de doktora danışabilirsiniz içinizin rahat olması için.
   
 10. Damla Durak
  Çevrimdışı

  Damla Durak Aktif Üye

  Katılım:
  18 Mart 2014
  Mesajlar:
  55
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  İzmir
  ben evde 2 kedi 1 kuş besliyorum :)
  alerjik astımım var ve bu bence annemin suçu :mad:
  yıllarca fanus içinde hijyenik yetiştirmiş ve hayvan teması yaptırmamış
  halı, hayvan tüyü, polen, bazı yiyecekler hep alerji nedenim
  ben inatla kedi besledim, yetmedi 2. kediyi aldım :p
  ilk başlarda ciddi zorladı ama dayandım ve şuanda epeyce azaldı rahatsızlığım
  hala evimizde halı yok :D hala bahar ayında maskeyle sokağa çıkıyorum polenden
  kedilerimin aşılarını sürekli yaptırdığımdan o bahsettiğiniz kistlerde olmuyor
  kıl tüy farkı değil mesele... :rolleyes:
  küçük çocuklarda alerji durumu varsa belli bir yaşa kadar uzak tutmakta fayda var.
  bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıf olduğundan kaldıramayabilirler
  alerjik bir durum yoksa sorun olmaz :D
   
 11. Duygu GÖKCEN
  Çevrimdışı

  Duygu GÖKCEN Profesyonel

  Katılım:
  31 Ocak 2014
  Mesajlar:
  267
  Beğenileri:
  1
  Bahsi geçen 'kist riski daha fazla' cümlesi, her kedi köpek kist yapar mantığı değildir.
  Kimlerin hangi hayvana ne sıklıkla aşı yaptırdığını bilmediğimize göre ve hatta kist hidatik aşısından haberdarlar mı onu bile bilmediğimize göre; örnek olarak yazılmıştır.

  Kıl ve tüy farklıdır. Enfekte bir kılı yutmak kiste yol açar. Tüyü alıp ilaç içer gibi içmezseniz yutmanız ne derece kolay? Hoş, Allah dizaynını mükemmel yarattığı için kılı yutabilmekte zor velakin kıl ve tüy orantılanırsa,tüyü yutabilmemiz imkansıza yakın derece zordur. Bu yüzden kıl ve tüy farklıdır. Görsel olaraktan tutun, sertliğine,hangi canlılarda oluşura kadar farklıdır. Memelilerdeki tüy dediğiniz şey varolan kılların tümüdür. Yani esası "kıl"dır. Gagalılarda öyle bir durum söz konusu değil.

  Yukarıdaki mevzu; "küçük bir çocuğun kıl yahut tüye karşı olabilecek alerjisidir."
  Zira her insanın hassasiyeti bir değil,kıyas kabul etmez. Bana olmuyorsa ona da olmaz diye bir şey yok. Bu yüzden ölümden dönen insanlar var. Hele hele küçük çocukların vücut savunma mekanizması ve bağışıklığı daha hassas.

  Burada hiç kimse bir hayvanı severken diğerininden ayırmıyor. Hayvansever olduğumuz için evlerimizdeki canları aile üyesi gibi görebiliyoruz. Yazdıklarım mubiş dışındakilere düşmanmışım gibi algılanmasın ;)
   
 12. Damla Durak
  Çevrimdışı

  Damla Durak Aktif Üye

  Katılım:
  18 Mart 2014
  Mesajlar:
  55
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  İzmir

  Küçük çocukların bağışıklığının daha hassas olacağını zaten yazdığım iletide belirttim.
  Kist dediğiniz olay aynen bahsettiğiniz gibi enfeksiyon taşıyan hayvanların dışkılarından tüylerine oradan da bize bulaşması sonucunda meydana gelir.
  Şunuda unutmamak lazım,
  Taze peynir, toprakta yetişen bitkiler (tüketim amaçlı) ve çiğ et de risk taşır her zaman.
  Evinde küçük çocuğu olup hayvan besleyen insanlar zaten bu konuda bilinçlidir.
  Bu konuda bilinçsizce sokakdan hayvanları alıp eve doldurup birşey olmaz mantığıyla bakabilecek anne/baba olduğunu düşünmüyorum.

  Benim takıldığım konu enfekte olan bir hayvandan kapılabileceğini belirtmemenizdi.
  Zaten yeterince bilgisi olmayan insanların mantığında kedi/köpek kist yapar aman evinize almayın mantığı varken üstüne bu pekiştirdi.
  Şuanda yeterli bir açıklama yapmışsınız, sonuç olarak enfekte olan hayvanlarda aşıları yaptırılmazsa bu tüy/kıl vs. kötü sonuçlar doğurabilir.
   
 13. Duygu GÖKCEN
  Çevrimdışı

  Duygu GÖKCEN Profesyonel

  Katılım:
  31 Ocak 2014
  Mesajlar:
  267
  Beğenileri:
  1
  Sevgili Damla;
  Geçici yuva sahiplerinden tut,kalıcı yuva sahiplerine kadar gerçekten bilmeyen insanlar var. İnsan dediğimiz şey, tek 1 çeşit değil ki,sizin gibi yahut burdaki arkadaşlar gibi duyarlı olsun. Maalesef çocuğu olduğu halde hijyeni sadece düzenli banyo yaptırmakla ya da evi silip temizlemekle sağlayacağını sananlar var. Maalesef var.

  Evet kist riski sadece canlarla sınırlı değil. Enfekte olmuş hayvanların etlerinin çiğ ve az pişmiş olarak tüketilmesi,temiz olmayan sularla sulanmış,bulaşık toprakta yetiştirilmiş sebze-meyvenin iyi yıkanmadan tüketilmesi,umumi tuvaletlerle temas vs vs her şey risk taşıyor. Bize düşen önlem almak.  KAMU SPOTU: :)
  Kedi ve köpeklerin aşılarını ihmal etmeyin. Hangi aşılar yaptırılmalıdır neye iyi gelir bir veteriner hekime danışarak fikir alın,bilginiz olsun.
   
 14. Orkun Yener
  Çevrimdışı

  Kuş tüyü kist yapar mı?
  Hayır, tüyler kist yapmaz. Çünkü tüyün yutulması durumunda yutulan tüy sindirim kanalıyla dışarıya atılır. Milyonlarca engel dolayısıyla tüyün akciğerlere kaçma olasılığı da yoktur. Söz konusu kistler Echinococ tenyasının yumurtaları tarafından yapılır. ve bu kedi ve köpeklerde olur çünkü etoburlardır,Kedi ve köpeklerin (vahşi etoburların da ) dışkısıyla atılan tenya yumurtası arakonakçı olan insan tarafından ağız yoluyla alınırsa, tenya yumurtalarından ince bağırsaklarda serbest kalan larvalar kan dolaşımına girerek değişik organlara giderler. Kalp, karaciğer, akciğer, beyin, böbrek, pankreas gibi organlara yerleşen larva, vücut tarafından bir kapsülle sınırlandırılarak burada ve hapsedilir ve kist hidatik adını alır.
  Kuş tüyü sorunsuzca burnunuzdan takılmadan genzinize, genzinize yapışmadan nefes borunuza , nefes borunuzda balgama yapışmadan ciğerlerinize gidebilirse zaten evinizde kuş olup olmaması fark etmez. Sokağa çıktığınızda havadaki bütün parçacıklar akciğerinize dolar ve hastalanırsınız, yani zaten sorunlu bir bünyeye sahipsiniz demektir.

  Yapılan araştırmalar küçük çocuk bulunan evlerde hayvan beslenmesi, çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunduğunu göstermiş.

  Kist yapan bakteriler aşılanmayan köpeklerin dışkılarında bulunuyormuş. Kedi köpek gibi hayvanlarda yerde debelendikçe onların tüylerine yapışabilir. Ama kuşta öyle bir bakteri olacağını sanmam.

  İÇİNİZ RAHAT OLSUN!!!
   
 15. Haktas59
  Çevrimdışı

  Haktas59 Site Bağımlısı

  Katılım:
  26 Mart 2014
  Mesajlar:
  72
  Beğenileri:
  0
  teşekkürler. şuan için bir sakıncası yok gibi görünüyor.
   

Sayfayı Paylaş