petshop
petshop
 1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
  Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
  Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

  Notu Gizle

Küflenmiş Süt ürünlerine Dikkat

Konusu 'Köpekler' forumundadır ve selen canaydın bedel tarafından 27 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. selen canaydın bedel
  Çevrimdışı

  Katılım:
  25 Mart 2013
  Mesajlar:
  2.437
  Beğenileri:
  2
  Küflü gıdaların zehirlenmeye neden olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

  Genellikle sindirim sistemine ait belirtilerle erken teşhis edilebilen bu küf zehirlenmelerinden farklı olarak Journal of AVMA\’nın Ocak 2004 sayısında yayınlanan bir raporda, çöp karıştırmanın ardından striknin zehirlenmesini andıran belirtilerin(zehirlenen hastada şiddetli kasılma ve titreme nöbetleri görülür) görüldüğü iki ayrı olaydan ve bunların nedenlerinden bahsediliyor.

  Bu olaylarda zehirlenmenin nedeni, çöpe atılmış küflü kaşar peyniri ile küflenmiş makarna ve peynir olarak saptanmıştır. Her ikisi de penitrem A ve roquefortine toksinlerini içermektedir.

  Raporda küflenen süt ürünlerinin yenmesinin ölümcül olabildiği, küf oluşumunun buzdolabındayken veya çöpe atıldıktan sonra gerçekleşebileceği, her iki durumda da küf mantarlarının ürettiği kimyasal maddelerin oldukça zehirli olduğundan bahsediliyor. Bu nedenle köpek sahiplerinin özellikle süt ürünlerinin kullanımı ve atıklarının yok edilmesinde dikkatli olmaları, zehirlenme belirtileri gördükleri anda hızlı davranmaları bildiriliyor.

  Penitrem A ve roquefortine toksinlerinin neden olduğu olaylarda zehirlenme belirtileri, genellikle besinlerin alımından sonra 1-2 saat içinde ortaya çıkar. Belirtiler arasında, kusma, bitkinlik, karın bölgesinde ağrı, kas titremeleri, tüm vücutta yaygın titreme nöbetleri sayılabilir. Erken dönemde veya hafif vakalarda hayvan dış uyarılara karşı aşırı hassas olabilir. Acil olarak tıbbi müdahale gereklidir aksi halde ölüm gerçekleşebilir. Bu tür vakalarda nöbetlerin kontrolü, kalp ve akciğer fonsiyonlarının takip edilmesi oldukça önemli.

  İlk yardım olarak kusmanın uyarılması mide de bulunan ve henüz emilmemiş küflü maddelerin uzaklaştırılması açısından yararlıdır. Veteriner hekim tarafından midenin yıkanması da yapılabilecek ilk işlemlerden biridir. Ancak, nöbetleri engellemek için kullanılan ilaçlar ve zehirin etkisiyle yutma refleksinin bozulması sonucu kusma sırasında içerik akciğerlere kaçıp aspirasyon pneumonisine neden olabileceğinden kusarken başı vücutdan aşağıda tutulmalı ve içeriğin yutulmasına engel olunmalıdır. çünkü aspirasyon pneumonisinin tedavisi çok zordur ve başlıbaşına ölüm sebebi olabilir. Ayrıca belirtiler ortadan kalkana ve kusma kontrol altına alınana kadar hastanın gözetim altında tutulmasında fayda vardır. Erken müdahale edilebilen vakalarda genellikle belirtiler 48 saat içinde düzelmeye başlar.

  Küflenmiş süt ürünleri ile zehirlenmenin neden olduğu tehlike yüksek olmasına karşın önlenebilmesi oldukça kolaydır. çöpün düzenli olarak boşaltılması ve petlerin çöpe ulaşmasının engellenmesi, benzer ürünlerin yedirilmemesi ile risk kolayca ortadan kaldırılabilir.
   
 2. Murat KARAYILAN
  Çevrimdışı

  Murat KARAYILAN Active Member

  Katılım:
  30 Mart 2013
  Mesajlar:
  2.107
  Beğenileri:
  0
  Güzel ve yararlı paylaşım olmuş........
   
 3. selen canaydın bedel
  Çevrimdışı

  Katılım:
  25 Mart 2013
  Mesajlar:
  2.437
  Beğenileri:
  2
  teşekkür ederim :)
   

Sayfayı Paylaş