Kullanışsız Yuva ve Kuluçka

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve ROJİN DEMİR tarafından 17 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. ROJİN DEMİR
  Çevrimdışı

  ROJİN DEMİR Süper Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  2
  Merhaba. İki kuşum var, birbirleriyle gayet uyumlu bir çift. Aynı zamanda evciller ve bizimle de çok vakit geçirirler. Yani günlerinin büyük bir bölümü kafes dışında geçerdi. Dişi 2 erkek olansa 3 yaşlarında. Daha önce hiç çiftleştiklerini gözlemlemedik. Ama dişi kuş son zamanlarda her yeri kemirmeye başladı ve bulduğu bütün deliklere,çantalara falan girince biz de heralde yuva koymanın vakti geldi diye düşündük ve koyduk.
  Yani koyduk ama yumurtlayacağını hiç düşünmüyorduk. Kafesleri de tek kapılı. Yuvayı kapı yerine taktık ama kuşları sürekli çıkardığımızdan dolayı sorun oldu. Çıkarırken falan ara yuvayı da takıp çıkardım. Bu arada yuvanın da arkadan kapısı,kapağı falan yok. Yuvanın içini görmek çok zor anca kuşun girdiği küçük delikten kafamızı uzatıp çok az görebiliyoruz.
  Bir gün yine bunları çıkarırken yuvanın içinden ses geldi. Neredeyse yarım saat bakmaya çalıştım delikten,bir yumurta gördüm. Neyse şaşırdık falan ama daha önce çiftleştiklerini görmemiştim.
  Daha önceki kuşum da yumurtlamıştı ama yumurtaları boş muydu kuşta mı sıkıntı vardı bütün yumurtalarını kırıyordu.
  Bu seferki farklı, bizim dişi (Pamuk) kuluçkaya yattı bir haftadır. Ama yuvanın kapağı yok, göremiyoruz hiçbir şey. Bugün delikten şöyle bir baktım 4-5 tane gördüm galiba. Yalnız bu kapaksız yuvayla ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kafesi de yerinden oynatamıyoruz. Ne oranda kontrol etmeliyiz,yavrular çıkınca sanırım sürekli kontrol etmek,besleniyorlar mı,ölü yavru var mı diye bakmak falan gerekiyormuş da yuvaya erişimimiz çok zor. Nasıl yapacağız anlamadım.
  Bu arada 2-3 hafta sonra yolculuğa çıkmak zorundayız. Yani o dönemde yavrular henüz yumurtadan çıkmadıysa nasıl götürebiliriz onları kırmadan ve kuşu sinirlendirmeden? Yani yolculuk uzun değil, 40 dakika sürüyor.
  Bir de yumurtalar boş olabilir mi? Bunu kontrol etmeli miyim sizce? Şimdiden teşekkürler.
   
 2. falinak
  Çevrimdışı

  falinak Site Bağımlısı

  Katılım:
  30 Mart 2013
  Mesajlar:
  93
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  istanbul
  selam.
  bence ilk aşamada yuvalığı değiştirin.piyasadan 6 liraya alabiliyorsunuz.tabi yeni alınan yuvalığa,yumurtaları koyman gerekiyor.o küçüçük delikten yumartaları çıkarmak zor olacak.kafes değiştirme ihtimali varsa iyi olur.2 kapılı kafes uygun olur. birine yuvalığı takarsınız.diğerinden giriş,çıkış yapılır.her seferinde yuvalığı çıkarıp takmak hem kuşlar için uygun değil hemde size zor. arabayla gidecekseniz 40 dakikalık bir mesafenin sıkıntı olacağını sanmıyorum.ayrıca yuvalığın içine kuş kumu koymanız iyi olur.nacizane düşüncelerim bu şekilde...
   
 3. Sinan ÇELİK
  Gizli

  Kontrol etmek zorunda değilsiniz yuvayı oynattığınızda yada yumurtaları çıkardığınızda dişi yatmayabilir 2 - 3 yaşındaki kuşlar tam damızlık kuşlardır. Yumurtalar dolu olabilir tek yumurta yapsa kızgınlık yumurtası diyebilirdim fakat çokça sayıda yapmış maşallah ellememenizi öneririm yolculuk sırasında çok fazla sarsmamak kaydı ile sorun olacağını düşünmüyorum fakat yine de işiniz biraz şansa kalmış bazı kuşlar kafesin yerini değiştirdiğinizde bile yumurtadan kalkabiliyor inşallah sağlıklı yavrularınız olur.
   
 4. ROJİN DEMİR
  Çevrimdışı

  ROJİN DEMİR Süper Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  2
  Cevaplar için teşekkürler. Şimdi yuvayı tekrar kontrol ettik. Yuvanın üstünde kapak varmış yalnız zor açılıyormuş ama açmayı başardık. Ve baktık yuvaya, yuvanın içinde 4 tane yumurta var. Yumurtalar bayağı küçük göründü gözüme doğaldır heralde, yuvanın ortasındaki çukur yere koymuş dördünü de yan yana, onun dışında dışkı falan yok yuvada tertemiz biraz da kemirmiş yuvayı talaş çıkarmış ama kenarlara atmıştı onları. Yani yuvayı değiştirmeye gerek kalmadı.
  Ama biz yuvayı nasılsa yavrulamaz oyalansın düşüncesiyle koymuştuk.çünkü yani bizim Pamuk varsa yoksa kafes dışında oyun falan oynar bizle de çok içli dışlıdır. Ama yavruladı çok şaşkınız. O yüzden yuvayı hazırlamamıştık. Yani içinde talaş kum falan hiçbir şey yok. Bu sorun olur mu?
   
 5. Sinan ÇELİK
  Gizli

  Sorun olmaz o istediğini oluşturmuş zaten dışkı olmaz çünkü anne tuvalet ihtiyacını yuvasında görmez dışarı çıkar maşallah kuşlarınıza
   
 6. ROJİN DEMİR
  Çevrimdışı

  ROJİN DEMİR Süper Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  2
  Peki çok çok teşekkürler. Son bir sorum olacak, yumurtaların bulunduğu odada klima (soğuk üflüyor) çalışması yumurtalara zarar verir mi? Gelişimlerini engeller mi? Oda genelde sıcak ama akşamları 1-2 saat çalıştırıyoruz bazen. Bugün biraz endişelendim kafesin üstüne örtü örttüm. Kuş zaten yumurtalarının üstünde ama yine de oda soğuktu tereddüt ettim. Şimdiden teşekkürler.
   
 7. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.528
  Beğenileri:
  295
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Klima direk kafese doğru üflemiyorsa ne yavru-yumurta ne de kuşlar için problem olmaz.
   

Sayfayı Paylaş