Karadeniz Pet

Kuluçka dönemi hakkinda bir kac soru?

Yavrularda normal olarak 2 gün ara ile yumurtadan çıkıyor. İlk çıkan yavru da diğerlerinde 2 gün farkla büyüdüğünden 35-40 günlük oluncaya kadar hep ayırt edilebilir oluyor. Takip ederseniz büyüklüklerinden ve renk farkları varsa (20. günde renk belli olmaya başlar)o döneme kadar bilebilirsiniz. Daha sonraki dönemde takip bilezik takma ve kayıt tutma ile mümkün oluyor.

Yavrularda normal olarak 2 gün ara ile yumurtadan çıkıyor. İlk çıkan yavru da diğerlerinde 2 gün farkla büyüdüğünden 35-40 günlük oluncaya kadar hep ayırt edilebilir oluyor. Takip ederseniz büyüklüklerinden ve renk farkları varsa (20. günde renk belli olmaya başlar)o döneme kadar bilebilirsiniz. Daha sonraki dönemde takip bilezik takma ve kayıt tutma ile mümkün oluyor.

Benim anlayacağım basitlikte gayet bilgilendirici bir cevap olmuş.

Çok teşekkür ederim.

Gesendet von meinem SM-G900F mit Tapatalk

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:34 -->-> Daha önceki mesaj 00:56 --

Yine paranoyak geldi :))

Arkadaşlar, kuşlar kuluçka döneminde olmasına rağmen sabah akşam çiftleşiyorlar. Şimdi bu her çıkan yumurta ilk ciflesmenin ürünlerimi yoksa her bir ciflesmede yumurta mi çıkıyor??

Dün 6. Geldi ve cok endişe duymaya başladım... sanki bu yumurtaların ardı arkası gelmeyecek gibi duruyor yada hepsine bakamaz diye korkuyorum. Lütfen içimi rahatlatacak birşey söyleyin.

Not olarak: Dişi kuş gaga taşı ve cifletsme (günde 2 3 kez) hariç yuvadan çıkmıyor. Erkek te çoğu zaman yuvada.

Oda sicakliğı 19 - 21 °C ve nem oranı % 30 - 45 arası. Geceleri buhar yani nemlendirici cihazı sabah kalorifer üzerine su koyuyorum.

Mama yı 2 3 güne bir taze vermeme rağmen pek yemediler. Dünden beri organik yumurta veriyorum ama onuda pek yemiyorlar.

Zengin mineralli (vital kraft) su veriyorum. 1 gün birini diğer gün birini değiştiriyorum.

Balık kemiği yani gaga taşı ve kuş kumu mevcut. Dişi gaga taşını talan ediyor ve kumdan yiyor.

3 gün önce yumurta kontrolünde ilk 2 yumurtanın döllendigini gözlemlemistim.

Dişi kuş daha önceden ele alışık olduğundan herhangi birşeye müdahale ettiğimde sakinligini koruyor ama erkek aynı ben gibi paranoyak bir şekilde yuvaliga kaçıyor.

Hesaplamalara göre Şubat 1 yada 2 ilk yumurta çıkacak ama gelin görünki ben sancı çekiyorum.

cb74125bfb3881bdd2d67151d0839313.jpg

Lütfen birşeyler söyleyin :(

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:38 -->-> Daha önceki mesaj 14:34 --

Zannedersem kimse nin ilgisini çekmedi.

Son düzenleme:
Maşaallah kuşlarınıza sakınan göze çöp batar demem o ki siz kendi hallerine bırakın yumurtlamışlar zaten onlar işlerini bilirler

Geri