Karadeniz Pet

Kuluçka dönemi

nur_92

Meraklı Üye
Dişi muhabbet kuluma eş almıştım bir süre sonra yumurtladı 4 yumurta yaptı 2 si boş 2 si 5 gun arayla çıktı 1.yuvadan atladı diğeri diğer gün arkasından atladı 1 uçma dala çıkmayı başarıyor ancak yem hala kıramadı baba besliyor baba annecide besliyor yavrular 27 mayıs 3 haziranda doğdular bugun yem kırmaya başlayana kadar birlikte tutup gözlem yapıyordum yuvalıpı çıkartmıştım ancak anne bebeği dövüyor sanıp ayıracakken kafese yumurtladı hemen yuvalıpı takıp yumurtayı içine köydüm önceki gün yuvayı hazırlama ve baba ile çiftleşme durumuna denk geldim ikinci kuluçkanın bu kadar erken olması doğal mı

Muhabbet kuşu satıcısı dişi kıskandığı için yumurta yapmıştır gözlemleyin Dedi.

kıskanma falan değil. son kuş yuvadan atlar atlamaz çiftleşmeye başlarlar. normal bir durum. eğer sahil şeridinde bir yerde yaşıyorsanız bu kuluçka dişiyi fevkalade yoracaktır. kuluçkayı sonlandırabilir ya da kuşlarınızı nispeten serin bir yere alabilirsiniz.

Yanlış söylemiş gayet normal bir şey yumurtlamasi

İstanbuldayım ev ısısı iyi , yılda kaç kez kuluçka yapacaklar çok yavru olsun istemiyorum

Yavruları yem kırınca ayırmak zorundaymıyım iyi geçiniyorlar gibi

ayırmanız lazım. anne onlara zarar verecek bir süre sonra. yılda 2-3 kuluçka idealdir. eğer çok yavru birikmesini istemiyorsanız forum üzerinden satabilir ya da hediye edebilirsiniz eşe dosta. gerçekten çok yavru olacak çünkü :)

Bunu engelleme durumu yok mu ?dişi kuş sokaktan evime geldi satın almadım eş aldım dişi tek yaşamaz dediler çok meşakkatli bir durum dişi için yavrular sevimli vermeye kıyamıyorum pet shop olacak bu gidişle ev

inanın ilk seferde ben de vermeye kıyamamıştım ama evdeki kuş sayısı kontrol edilemez bir duruma gelince 1 günde hepsini dağıttım. engelleme durumunuz olmaz. çünkü onlar iç güdüsel olarak her şekilde çiftleşecektir. yuvalık koyarsanız yavru çıkar. koymazsanız dişi kuş yavru çıkartana kadar yumurtlar öyle ölür.

Dün yaptığı yumurtayı bu sabah kırıp yuvadan atmış kafeste 2 yavrusu var henüz yem kırmıyor ondan dolayı mı yoksa bir sıkıntı var midir ilk kez yavru aldım bu kadar soru sormam ondan beni aydınlatmalarınız icin teşekkür ederim

Birde erkek kuşu pet shop tan aldım cok yabani idi geldiğinde mantar oldu elime alıp mantar kremi sürdün o iyileşti göz nezlesi oldu damla sordum simdi elimi kafese koysam direk yuvaya kaciyor ne yapmalıyım güvenini kazanmak icin koltukta yanında olsam bile bana bakıyor hamle yapacak mıyım diye

bizim dişiler de yabani. dişiyi kendimize ısındırmak ne kadar faydalı olur bilmiyorum.

Bizim dişi sokaktan geldi ama elime omzuna geliyor erkeği gördükçe oda korkmaya başlıyor erkek baba kus ile ne yapıcam bilmiyorum kuluçka Zaman'ında oldukları icin kafeste cok vakit geçirdiler ben ehlilestiremedim

Merhaba @nur_92 hanım;
Muhabbet kuşlarımız kuluçka dönemi bittiği gibi yani son yavru yeme düştüğü gibi tekrar yumurtlamaya başlar genelde. Yavruların yeme düşmesi 30 gündür ortalama kendi yem kırmaya başlayan yavruyu yuvadan ayırmanız lazım yoksa anne zarar verebiliyor tekrar yumurtlamak istediği için. Eyer yavru almak istemiyorsanız son yavru 10 günlük olduğunda anneyi ayırın kafesden baba tek bakar yeme düşen yavruyu alırsınız kafesten ve tüm yavrular yeme düştükten sonra tekrar birleştirebilirsiniz yuvalık takmazsanız durdurma şansınız var çiftleşmelerini

Alıştırma konusunda ise maalesef bu zamandan sonra çok zor gelen yavrulardan kendinize alıştırırsanız çok daha kolay ve verimli olur

Yavru kuşlar yuvadan atladı sili yumurta yapmaya başladı yem kıramıyorlar büyük olan yavru kafeste gezebiliyor küçüğü yerde büyük yavru yuvaya girip vakit geçiriyor içeride yumurta var anne ile ikisi yuvada oluyor anne zarar verir mi yumurta kırılırmı yemek babadan yiyor yoksa ayıracaktım yem kırmayı öğrenemedi gitti

Profil resmimdeki kus bir iki gun once çekildi

Benim fikrim yem yerler anne yavrulara zarar verebilir gözlemde kalın

eyer yeniden yumurtlamaya başladı ise mutlaka ayırmanız lazım yoksa kıskançlığa sebep olur ve zarar verir. kardeşleri ile beraber ayrı bir kafese alın tabana aspur ağırlıklı yavru yemi serin diğerlerine baka baka öğrenir ama takipte kalın eyer kıramıyorsa 1-2 gün elle besleyin kısa sürede öğrenecektir

İki yavrudan birini ayırdım yem yiyebiliyor kolay kırılan yavrucuk yemlerden de aldım su içmiyor içtiğini görmedim normal mı öğrenemedi mi o davranışı ben mi göremedim halsizliği falan yok iyi durumda

içer suyunu merak etme suluğuda taban a koy ve mümkünse yavruluk dönemini atlatana kadar geniş yatay ağızlı suluklardan kullanın dik suluklarda zorlanıyorlar başta

Geri