Karadeniz Pet

Kuluçka sonra şişlik

Beyza Yüksel

Yeni Üye
Merhaba! 7 yaşında dişi muhabbet kuşum var. Bu sene çok fazla yumurtladı ve iki kere kuluçkaya yattı. İlk kuluçka sonrası popo bölgesinde orta büyüklükte bir şişlik vardı. İnternetten araştırdık yağlanma diye düşünüp suyuna mineral vitamin ekleyip, egzersiz yaptırdık ve şişliğe zeytinyağı sürdük. Şişlik gözle görülür şekilde küçüldü. İkinci kere kuluçkaya yattı ama biz durumu kötü oluyor diye bi hafta sonra kuluçkadan aldık. Bu sefer şişlik çok fazla büyümüş. Tuvaletini yaparkende şişlikten dolayı sorun yaşıyor. Halsizliği de var ama uçması çok kötü değil. Biz emin olamadık son durumdan. İnternette ur vs diyenler olmuş benzer durumlara. Lütfen bilen ve benzeri durum yaşayan varsa yardımcı olsun. Kuşumuz çok değerli bizim için ://
image1.jpg

Yumurta sıkışması yoktur kuluçka geçirdiyse ama yinede elle kontrol ettinizmi sert mi yumuşakmı yumurta olmadığından eminmisiniz 7 yaşında kuşu kuluçkaya yatırmasaydınız keşke

Bu sabah tekrar yumurtladı ama aldık onu üstüne yatmasın diye. şişlik aşırı sert değil ama ilk kuluçka sonrası olana göre daha sert. Kuluçkadayken bi kere yumurtlamıştı şimdi tekrar yumurtladı toplamda 2yumurta çıkmış oldu. Yumurta sıkışması varsa napmamız gerekiyo? Yada başka ne olabilir

Yumurta sıkışması değil o yaştaki kuşlar yunurtlarsa normal bir durum

dişi kuşlarımızı 5 yaşından sonra yumurtlatmamak gerekir yoksa bu tür durumlar kaçınılmaz maalesef...

bu yaştan sonra tamamen geçmesi imkansız gibi birşey düzenli olarak zeytin yağı ile masaj yapar gibi ovalayın günde 1 sefer ve sık sık uçurun gerekirse eşinden dahi ayırabilirsiniz

Teşekkürler dediklerinizi deneyeceğiz. Bi veterinerle konuştum baytril 2,5 önerdi bi bilginiz var mı nasıl bir ilaç ?

Baytril genelde solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır kuşlarımızda. Yalnız tehlikeli ciğerleri bitirme olasılığı çok yüksek olan bir ilaçtır aşırı ağırdır kuşlarımız için. Orana çok dikkat etmek gerekli ve üst üste 3 gün fazla kesinlikle verilmemeli, ardındanda probiyotik ve vitamin takviyesi kesinlik ile yapılmalı

Eşi ile aynı kafese koydum eşi ona yardım etmekte fakat kuşun durumu hem yerde yatıyor hiç hali yok

İlaç ölçüsü olarakta çay bardağına 6damla 6gün boyunca dedi veteriner

6 gün çok fazla bu ilaç için bünyesi kaldırmaya bilir. %kaç baytril verdi size

Geri