kulucka ve yumurta (kirdi)

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve ayhanakbas tarafından 14 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. ayhanakbas
  Çevrimdışı

  ayhanakbas Süper Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2013
  Mesajlar:
  170
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  izmir
  muhabbet ciftlerim birbirlerine kur yapıyordu ben faaliyeti yakalayamadm.fakat disii üç sefer yumurtladi bir sefer iki tane bir sefer de tek bunları kırdı disi.yuvaliktan attı.şimdi iki tane daha yumurta yapmış ve yuvalikta tunuyor iki tane kuluckaya yattiginda netice alabilir miyim mesela hint bulbullerinde dört beş yumurtaya oluncaya kadar üreme devam ediyor herhangi bir bilgisi olan paylaşacak olan arkadaşa teşekkürler
   
 2. AliismailERTAŞ
  Çevrimdışı

  AliismailERTAŞ Profesyonel

  Katılım:
  1 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1.186
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Ankara
  Tek yumurtaya da yata bilir sıkıntı olmaz , kırdığı yumurtalar la şimdiki yumurtalar arasında zaman farkı uzun mu yoksa 10 günlük bir süreç de mi yumurtladı ?
   
 3. Mustafa AKÇAKAYA
  Çevrimdışı

  Mustafa AKÇAKAYA Profesyonel

  Katılım:
  11 Haziran 2015
  Mesajlar:
  261
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Kocaeli
  Muhabbet kuşları son yumurtaya kadar çiftleşir.İlk kuluçkada genellikle sorunlar yaşanabilir.Yumurtayı kırma, boş çıkması, yumurta sayısı vb. yumurtalara elle dokunmayın.Kuşlarıda fazla rahatsız edilmeyecek bir odaya alın.Kuşları ticari amaçla beslemiyorsanız çok yumurta beklemeyin.Şuanki çiftime çok iyi bakıyordum hergün ilgileniyordum dişi 3 kuluçka geçirdi.1. Kuluçkada 6 yumurta yaptı hepsi boş :) Erkek ve dişinin tecrübesizliğindendir diye geçiştirdim.2.Kuluçka 7 yumurta 6 tanesi boş 1 adet dolu :) Dolu olan yumurtadaki yavru 40 günlük oldu ama yem kıramıyordu.Şırıngayla besledim elimden geleni yaptım ama öldü 3.Kuluçka yani şuan geçirdiği dönem 7 yumurta yaptı 5'i dolu idi ama nedenini anlayamadım yavrular yumurtadan çıkamadı.Yumurtayı çatlattılar-deldiler ama 3 tanesi yumurtadan çıkamadı ve öldü.Kalan 2'si şuan sanırım 14 günlük.MaaşAllah'ları var.Diyeceğim o ki uzun zaman hesap kitap tuttum "Yumurta ne zaman çıkacak ?" "Hangileri dolu?" vb. soruları hep kendime sordum.Buzdolabının kapağına yumurtaların tarihlerini dahi yazıyordum.Olmadı bir türlü.Bende koyverdim.Tarih tutma yok bir şey yok.2 günde bir sularını yemlerini tazelerken bakıyorum yavrulara.
   
 4. ayhanakbas
  Çevrimdışı

  ayhanakbas Süper Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2013
  Mesajlar:
  170
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  izmir
  belli bir süre geçti 2. yumurtlamadan sonra belki bir hafta on gün geçmiştir.biz yumurtanın dolu yada boş olduğunu anlayabilir miyiz ?
   
 5. AliismailERTAŞ
  Çevrimdışı

  AliismailERTAŞ Profesyonel

  Katılım:
  1 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1.186
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Ankara
  anlarsınız, yumurtayı ışığa tutun, damarlanma varsa doludur, ilerideki günlerde daha da belli olur yumurta giderek fil dişi rengini alır, içinin dolu olduğu anlaşırılır
  forumda resimli anlatımı vardı. araştırın bulabilirsiniz
   

Sayfayı Paylaş