Karadeniz Pet

kulucka ve yumurta (kirdi)

ayhanakbas

Meraklı Üye
muhabbet ciftlerim birbirlerine kur yapıyordu ben faaliyeti yakalayamadm.fakat disii üç sefer yumurtladi bir sefer iki tane bir sefer de tek bunları kırdı disi.yuvaliktan attı.şimdi iki tane daha yumurta yapmış ve yuvalikta tunuyor iki tane kuluckaya yattiginda netice alabilir miyim mesela hint bulbullerinde dört beş yumurtaya oluncaya kadar üreme devam ediyor herhangi bir bilgisi olan paylaşacak olan arkadaşa teşekkürler

Tek yumurtaya da yata bilir sıkıntı olmaz , kırdığı yumurtalar la şimdiki yumurtalar arasında zaman farkı uzun mu yoksa 10 günlük bir süreç de mi yumurtladı ?

Muhabbet kuşları son yumurtaya kadar çiftleşir.İlk kuluçkada genellikle sorunlar yaşanabilir.Yumurtayı kırma, boş çıkması, yumurta sayısı vb. yumurtalara elle dokunmayın.Kuşlarıda fazla rahatsız edilmeyecek bir odaya alın.Kuşları ticari amaçla beslemiyorsanız çok yumurta beklemeyin.Şuanki çiftime çok iyi bakıyordum hergün ilgileniyordum dişi 3 kuluçka geçirdi.1. Kuluçkada 6 yumurta yaptı hepsi boş :) Erkek ve dişinin tecrübesizliğindendir diye geçiştirdim.2.Kuluçka 7 yumurta 6 tanesi boş 1 adet dolu :) Dolu olan yumurtadaki yavru 40 günlük oldu ama yem kıramıyordu.Şırıngayla besledim elimden geleni yaptım ama öldü 3.Kuluçka yani şuan geçirdiği dönem 7 yumurta yaptı 5'i dolu idi ama nedenini anlayamadım yavrular yumurtadan çıkamadı.Yumurtayı çatlattılar-deldiler ama 3 tanesi yumurtadan çıkamadı ve öldü.Kalan 2'si şuan sanırım 14 günlük.MaaşAllah'ları var.Diyeceğim o ki uzun zaman hesap kitap tuttum "Yumurta ne zaman çıkacak ?" "Hangileri dolu?" vb. soruları hep kendime sordum.Buzdolabının kapağına yumurtaların tarihlerini dahi yazıyordum.Olmadı bir türlü.Bende koyverdim.Tarih tutma yok bir şey yok.2 günde bir sularını yemlerini tazelerken bakıyorum yavrulara.

Tek yumurtaya da yata bilir sıkıntı olmaz , kırdığı yumurtalar la şimdiki yumurtalar arasında zaman farkı uzun mu yoksa 10 günlük bir süreç de mi yumurtladı ?

belli bir süre geçti 2. yumurtlamadan sonra belki bir hafta on gün geçmiştir.biz yumurtanın dolu yada boş olduğunu anlayabilir miyiz ?

anlarsınız, yumurtayı ışığa tutun, damarlanma varsa doludur, ilerideki günlerde daha da belli olur yumurta giderek fil dişi rengini alır, içinin dolu olduğu anlaşırılır
forumda resimli anlatımı vardı. araştırın bulabilirsiniz

Geri