Karadeniz Pet

Kuluçkadaki çiftin erkeği hasta :(

Muhabbet32

Paylaşımcı Üye
Dişi kuşum ilk yumurtadan itibaren hatta bir gün öncesinden sürekli yuvalıkta ve yarın 5. yumurta gelecek. Gayet sağlıklı sıkıntı problemi yok.

Erkek kuşum 4 günden beri tünekte kabarık hatta geceleri kafasını kanat altı yaparak uyuyor. Dışkısı hafif sulu. Keyifsiz iştahsız. Az yiyor ve yem içindeki aspur ve yulafı seçip yiyor. Akıllı yemliği boşaltıyor. Dişi dışarı çıkınca gayet hareketli lakin dişiyi eskisi gibi besleyemiyor. Hatta bu sabah ve öğle çiftleştiklerini gördüm. Kenardan uzaktan sürekli takipteyim çünkü. Erkeğin zayıfladığını ayaklarından farkedebiliyorum. Veteriner getirmene gerek yok petshoplarda ishal ilacı var dedi. Ne kadar ilgili olabileceğini siz de tahmin edebilirsiniz. Üretici bir arkadaş mantardan olur dedi ve kendi kullandığı ilaçtan verdi. Biteral 250 M. Normal suluğa 1/6 şeklinde iyice çöz ve 2 günde değiştir dedi. Biteral normal de insanlar için bir ilaç.

Kuşu ayırmalı mıyım?

Tedavisi için ne yapabilirim?

Yulaf ve aspur seviyor. Ayırmadan sadece yulaf veya sadece aspur versem zayıf düşmemesi için etkili olur mu? Dişi için sakıncası olur mu?

Kısaca ne yapmalıyım yardım lütfen :(

Hasta olduğuna eminsen ayırabilirsin. Dişi tek başına kuluçkayı geçirir..
Hasta kuşu bir veteriner hekime gösterin.

Hasta olduğundan eminim. Bugün öğlen ciftlestiler. Yarın 5. Yumurta gelecek. Dişinin gelecek yumurtalar. Döllenmemiş yumurta mı olur. Kuşa sadece aspur kanarya yemi versem olur mu. Ayrı bir kafeste. Başka semtte bir veterinere götüreyim en iyisi.

Hasta olsa çiftleşmez ama.. ?

Tünekte tek başınayken kabarık duruyor. Özellikle geceleri kafasını kanat altı yapıyor. Ne kabarırdı ne de kanat altı yapardı. Akılı yemliği değil boşaltmak alta bir tane bile dolu darı düşmezdi. Az yiyor ve seçerek yiyor. Yem sürekli yediği yem. Kuşun bu halleri ortaya çıkınca aceba yemmi diye değişik yemler denedim yine aynı. Ayak ve ayak parmakları eskisine göre daha cılız az yiyor ve zayıfladı. Lakin dişi yuvadan çıkınca durumu daha da iyi. Hareketleniyor bu sabah ve öğlen iki defa çiftleştiklerini de gördüm. Dişiyi beslediği için mi zayıf düştü aceba sorusu geldi şimdi aklıma. Olabilir mi sizce? Ve halen dişiyi de besliyor. Yoksa kafeste yalnız kalmak strese mi neden oldu erkekte? Bu çift Birbirini çok seviyor. Özellikle erkek ortamda başka kuşları görmeye bile tahammülsüz bir kuş. En son bi akşam yumurta havuç maması vermiştim ve sabah almayı unuttum. İkindi vakti aldım. mama kuşun sindirim sistemini bozmuş olabilir mi? Şimdi lambayı yaktım kur yapıyor ve dişiyi besliyor. Çok panik oldum. Oğluşuma bişey olursa kahrolurum. Daha besleyici yem mi vermeliyim yoksa?

Bu ben yaklaşınca korkudan biraz toparlanmış hali. Kabarık değil.

5kAqrM.jpg

AqoGQ7.jpg

Son düzenleme:
Dişi yanında değil diye de yapıyor olabilir.

İlginiz için çok teşekkür ederim Levent Bey. Umarım bu en son dediğiniz gibidir. Mesela şu an çektiğim bir fotosu aşağıda ve daha önce böyle olmamasına rağmen 4 günden beri hep böyle ve uyurken kanat altı uyuyor.

7bOWZl.jpg

nazarımız mı değdi ne? :) maşallah da demiştik ama... ishal ilacı kullanın ishalse, suyuna karıştıracaksınız. çiftleştiyse ciddi bir rahatsızlığı yok demektir. yem seçerek kendine iyi geleceğini düşündüğü tohumları yiyordur. dişiden ayrı kaldığı için de üzülüyor olabilir. ama ishal var diyorsunuz, yumurta mamasının o kadar sürede onu hasta edeceğini düşünmüyorum. ama yumurta maması camın önünde güneş gördüyse, o başka tabii. altındaki kağıdını sık sık değiştirin, ishalinin durumunu sürekli gözlemleyin. ishal ilacıyla 1-2 günde toparlayacaktır. belki cereyanda kalmış da olabilir. çok geçmiş olsun.

nazarımız mı değdi ne? :) maşallah da demiştik ama... ishal ilacı kullanın ishalse, suyuna karıştıracaksınız. çiftleştiyse ciddi bir rahatsızlığı yok demektir. yem seçerek kendine iyi geleceğini düşündüğü tohumları yiyordur. dişiden ayrı kaldığı için de üzülüyor olabilir. ama ishal var diyorsunuz, yumurta mamasının o kadar sürede onu hasta edeceğini düşünmüyorum. ama yumurta maması camın önünde güneş gördüyse, o başka tabii. altındaki kağıdını sık sık değiştirin, ishalinin durumunu sürekli gözlemleyin. ishal ilacıyla 1-2 günde toparlayacaktır. belki cereyanda kalmış da olabilir. çok geçmiş olsun.

Bu gece kafasını kanat altı yapmıyor ve tek atak üstünde hafif kabarık uyuyor. İnşallah tez zamanda düzelecek oğluşum. Dün akşamdan beri suluğuna ilaç koydum. Yarın değiştireceğim suyunu. Biraz daha besleyici tohumlarla da desteklemeliyim diye bi ses yükseliyor içimden. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:02 -->-> Daha önceki mesaj 00:47 --

Erkek kuş bu sabahta uzun uzun ciftlesti. Kurun bini bir para. Galiba dişiden ayrı kalmak strese üzüntüye neden oldu. Dişi yuvadan çıkınca tepeden tırnağa gagası ile dokunuyor. Bu arada dışkısı normale döndü. Benim de psikolojimi bozdu deli. :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:33 -->-> Daha önceki mesaj 14:02 --

Erkek kuş bugün daha fazla kabarık. İstanbul'daki hava şartlarını İstanbul'da yaşayanlar biliyor. Hava biraz soğuk bildiğiniz gibi. Soğuk nedeniyle erkek kuş üşüyor olabilir mi? Kuşlar kapalı balkondalar. Tuhaf olanı erkek kuş yuvalığa girip dişiyle beraber yatıyor. Daha önce hiç girmezdi yuvalığa. Dışarıya çıkınca dişiye kur filan da yapmadı. Şu an her ikisi de yuvalıkta yatıyorlar. Dişi 2 gün ara verdi ve bugün 5. yumurtayı yumurtladı. Dün sabah çiftleşirlerken gördüm. Erkek kuş ölecek mi yoksa? bu yuvalıkta yatma da nerden çıktı anlamadım. Olası bir duru mudur bu? Dünden beri aspur verdim biraz. Tahlil filan yapmadılar. Dışkısı normal ishal yok. Bilenler ustalar lütfen bilgilerinize ihtiyacım var. :(

Son düzenleme:
Geri