Karadeniz Pet

kuluçkadaki çiftin kafesini ve yuvasını değiştirme

Kaan KARAN

Paylaşımcı Üye
4 tane yumurtasi olan bir çift muhabbet kusu aldim, evime 2 saat uzakta olan petshoptan aldim ve eve dolmusla getirmek zorunda kaldim. Dogal olarak kuslar dolmus yüzünden çok sarsildi. Sorularim sunlar:

1-Kuslari kafes ve yuvayla birlikte getirdim ama sarsinti yüzünden yumurtadan yavru çikmama ihtimali var mi?

2-Kuslarin kendi yuvasi ve kafesi çok küçük ve çok pis. Kuslari kendime ait olan üzerine daha büyük yuva taktigim salma kafese almayi düsünüyorum. Bunu ne zaman yapsam uygun olur? Arastirmalarima göre kuluçkada yatan veya yavrusu olan kuslarin kafes veya yuvalari degistirilirse yumurtayi kirma veya yavrulari beslemeyi birakma ihtimalleri varmis.

3-Erkek kus biraz durgun ve kabariyor, disi kusu besliyor ama daha önce besledigim kuslardan edindigim tecrübelere göre soguk alginligina yakalanmis olabilir. Malasef iyi bir veteriner bulmam zor. Su anda kuslarin suyuna Avi A, C, D,E Vitamin ve BiyoTeknik AviAstim ekldim, 5 gündür kullaniyorum ama degisiklik yok. Soguk alginligi için hangi ilaci önerirsiniz? Sera Bronchipur W kullanmayi düsünüyorum, ne dersiniz? Ben önceki kuslarimda neo terramycin+vitamin kullanmistim ama bu antibiyotigin bir faydasini göremedim ve soguk alginligina yakalanan bütün kuslari kaybettim, vitaform düsündüm ama vitaformun içerigide neo terramycin ile ayni gibi görünüyor.

Konuyu hortlatayim ayni sorularin cevaplarini bende merak ediyorum ta olmasa da ayni durum bendede soz konusu diyebilirim..

Konuya ben cevap vereyim :)
Altında yavrusu/yumurtası olan kuşun kafesinin yeri dahi değiştirilmesi önerilmez,yeri değiştirilir yada yuvalığa el sokulursa dişi kuş yumurtasını yavrsunu yuvadan atabilir.(1-2nin cevabıydı)
Erkek kuş hastaysa yine üretim durabilir çünkü dişiyi besleyecek bir erkek lazımdır.Eğer erkek hastaysa ve beslemezse dişi kendi başıma bakmakta zorlanabilir ve yumurtalara bakmayabilir :)

Geri