Karadeniz Pet

Kuluçkadaki kuşlarım

Ebru84

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba, benim bir çift muhabbet kuşum var şuanda da bir adet yumurtaları var.Daha dün yumurtladi dişi,ancak gece olduğunda yuvaliktan çıkti sabah tekrar girdi bütün gün yuvalıkta durdu.Yumurta bozulmuş mudur bunu merak ediyorum.Bir de erkek kuşum dişiyle fazla ilgilenmiyor gözü hep bizde dışarıya çıkmak için çildırıyor bütün gün ötüp kafesin içinde kanat çırpıyor.Erkek kuşumu uçması için kafesten çıkarsam dişi kıskanır mı, ne yapacağımı bilemedim.Cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle herkese merhaba, benim bir çift muhabbet kuşum var şuanda da bir adet yumurtaları var.Daha dün yumurtladi dişi,ancak gece olduğunda yuvaliktan çıkti sabah tekrar girdi bütün gün yuvalıkta durdu.Yumurta bozulmuş mudur bunu merak ediyorum.Bir de erkek kuşum dişiyle fazla ilgilenmiyor gözü hep bizde dışarıya çıkmak için çildırıyor bütün gün ötüp kafesin içinde kanat çırpıyor.Erkek kuşumu uçması için kafesten çıkarsam dişi kıskanır mı, ne yapacağımı bilemedim.Cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

asla kafesten dişari salmayin ve mümkünse de rahatsız etmeyin.

Yumurta bozulmaz, rahatsız etmezseniz hiçbir şey olmaz. Yumurtaların gününü alin yazın bir kenara.

Rahatsız etmiyoruz yalnız yem su degiştirirken göz ucuyla bakıyorum folluğa.Peki erkek kuşu ne zamana kadar salmayayım? bunu soruyorum çünkü inanılmaz strese girdi daha iki gün olmasina rağmen,normalde her gün salıyordum çünkü.

Rahatsız etmiyoruz yalnız yem su degiştirirken göz ucuyla bakıyorum folluğa.Peki erkek kuşu ne zamana kadar salmayayım? bunu soruyorum çünkü inanılmaz strese girdi daha iki gün olmasina rağmen,normalde her gün salıyordum çünkü.

normal şartlarda asla salmaman gerekiyor. Dişi bu durumda kuluçkadan kalkıp, yumurtalara bakmaya da bilir.

fakat bu kuşun dogası ile alakalı bir durum ben genel geçer kavramları söyledim.

Anladım teşekkür ederim cevapladığinız için

Eğer evde tek başlarına bakılan kuşlarsa, insanlarla birarada yaşamaya alışmaları lazım. Rahatsız etmekten çekinmeyin. Çünkü bu kuşların, başta temizlik olmak üzere bakımlarını yapmanız gerekiyor. Eğer buna alışamazlarsa, ilerleyen zamanlarda insanlardan kaynaklı en ufak rahatsızlıkta yumurtaları kırabilir, yavruları öldürebilir veya beslemeyebilirler. Emin olun bunları yaşamaktansa hiç yumurta yapmamalarını tercih edersiniz. Erkek de alışmak zorunda bu duruma. Gerekirse zaman zaman kafesin yanına gidip muhabbet edin. Bir süre sonra bu davranıştan vazgeçecektir.

Eğer evde tek başlarına bakılan kuşlarsa, insanlarla birarada yaşamaya alışmaları lazım. Rahatsız etmekten çekinmeyin. Çünkü bu kuşların, başta temizlik olmak üzere bakımlarını yapmanız gerekiyor. Eğer buna alışamazlarsa, ilerleyen zamanlarda insanlardan kaynaklı en ufak rahatsızlıkta yumurtaları kırabilir, yavruları öldürebilir veya beslemeyebilirler. Emin olun bunları yaşamaktansa hiç yumurta yapmamalarını tercih edersiniz. Erkek de alışmak zorunda bu duruma. Gerekirse zaman zaman kafesin yanına gidip muhabbet edin. Bir süre sonra bu davranıştan vazgeçecektir.

Evet,zaten ikisi de normalde kafes dısında bizimle beraber vakit geçirmeyi seviyorlar ikisi de çok evcil yakınlar.Dediğinize katilıyorum temizlik vs. gibi durumlar için rahatsız etmek mecburiyetinde kalacağım zamanla.Bugün ikisi de dışarı çıkmak istedi kafesin kapısına geliyorlar hep.20 gün boyunca hiç çıkmamalari mı gerekiyor onu netleştiremedim.

Ben de sırf bu dışarı alışkanlıklarından korkuyorum :( Eş almak istiyorum ama dışarı çıkarmayınca benimkilerde bu şekilde strese girecekler eminim.Bir 3-5aya kadar almayı planlıyorum eşlerini.Ama bu konu benim de kafamı çok kurcalıyor.Çözüm bulursanız bende yararlanmış olurum.

20 gün değil yavrular yeme düsenekadar kafesten çıkarmayın kuşlarınızı

Evet,zaten ikisi de normalde kafes dısında bizimle beraber vakit geçirmeyi seviyorlar ikisi de çok evcil yakınlar.Dediğinize katilıyorum temizlik vs. gibi durumlar için rahatsız etmek mecburiyetinde kalacağım zamanla.Bugün ikisi de dışarı çıkmak istedi kafesin kapısına geliyorlar hep.20 gün boyunca hiç çıkmamalari mı gerekiyor onu netleştiremedim.
Kafes dışında durmaya alışık ve kafeste uzun süre kalınca rahatsız olan kuşlar oldukları için, yumuşak bir geçiş dönemi, yani kafes dışında kaldıkları süreyi yavaş yavaş azaltarak bu süreci atlatmanız daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Yavru alma süresi uzayabilir. Bence önemli olan canlıların biyolojik ve psikolojik sağlığıdır.

Kafes dışında durmaya alışık ve kafeste uzun süre kalınca rahatsız olan kuşlar oldukları için, yumuşak bir geçiş dönemi, yani kafes dışında kaldıkları süreyi yavaş yavaş azaltarak bu süreci atlatmanız daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Yavru alma süresi uzayabilir. Bence önemli olan canlıların biyolojik ve psikolojik sağlığıdır.

Cevapladığinız için çok teşekkür ederim.Söyledikleriniz mantıklı buldum ve az önce kuşları saldım.Erkek olan çıktı dolaştı sonra yerine geri koydum dişide herhangi bir kıskançlık veya ürkme olmadı gayet rahat folluğa girdi çıktı erkek kuş kafes dışındayken.Dediğiniz gibi yavaş yavaş alıştırmak daha iyi.Diğer türlü hayvanlar baya strese giriyorlar hatta dişi kuş erkek kuş çırpındıkça tedirgin oluyor.

Son düzenleme:
Ben de sırf bu dışarı alışkanlıklarından korkuyorum :( Eş almak istiyorum ama dışarı çıkarmayınca benimkilerde bu şekilde strese girecekler eminim.Bir 3-5aya kadar almayı planlıyorum eşlerini.Ama bu konu benim de kafamı çok kurcalıyor.Çözüm bulursanız bende yararlanmış olurum.

Kuşlarınız evcilse sizden korkmuyorsa sorun olacağinı zannetmiyorum ben az önce saldım kuşları kuluçkada sorun yok.Süleyman beyin dediği gibi yavaş yavaş alıştıracağım anlaşılan yoksa daha çok stres oluyorlar.Gelişmeleri buradan yazarım bakalim ne olacak :))

Kuşlarınız evcilse sizden korkmuyorsa sorun olacağinı zannetmiyorum ben az önce saldım kuşları kuluçkada sorun yok.Süleyman beyin dediği gibi yavaş yavaş alıştıracağım anlaşılan yoksa daha çok stres oluyorlar.Gelişmeleri buradan yazarım bakalim ne olacak :))
Erkeklerim evcil. Onlarla bir sorunumuz yok şükür.Ama dişi nasıl olur bilmiyorum.Tamam bekliyorum :)

Erkeklerim evcil. Onlarla bir sorunumuz yok şükür.Ama dişi nasıl olur bilmiyorum.Tamam bekliyorum :)

Tekrardan merhaba, şuanda kuluçkanın 6. günü erkeği gün içinde çok isterse 15 dk. çıkarıyorum sonrasında kendisi kafese giriyor yalnız başka bir sorunumuz var artık.Şöyle ki dişi kuşu besliyor iyi güzel ama hayvancağız yuvalıktan çıktığı anda resmen dayak yiyor.Erkek kuşum aşırı derecede saldırgan davranıyor dişiye yuvalık dışında nedenini çözemedim.Dişi kuşa su bile içirmiyor :(

Az önce yine dişi yuvadan çiktı ve erkek olan gagalamaya başladı hiç rahat vermiyor müdahale etmesem yaralayacak,ne yapmaliyım ayirayım mı bunlari ben lütfen cevap :(

Erkeğin agresif davranışını görür görmez ayırabilirsiniz. Bu sayede yapmaması gereken bir davranış olduğunu anlayabilir belki. Yuvalığın içine yem ve suyu sabit şekilde çok küçük kaplara, pet şişe kapağı gibi, koyabilirsiniz

Erkeğin agresif davranışını görür görmez ayırabilirsiniz. Bu sayede yapmaması gereken bir davranış olduğunu anlayabilir belki. Yuvalığın içine yem ve suyu sabit şekilde çok küçük kaplara, pet şişe kapağı gibi, koyabilirsiniz

Anladım böyle devam ederse ayırmak en iyisi galiba.Teşekkür ederim.

Herkese selamlar.Bugün kuluçkanın 15. günü 6 adet yumurtamız var,kavga dövüş bir şekilde bugüne kadar atlattık erkek kuşum özgürlüğüne aşırı şekilde düşkün olduğundan bu sürecte onu ara ara kafesten çıkardım.Buraya kadar bir sorun yok yalnız bugün dişinin çok fazla kilo kaybettiğini farkettim,bunu da erkeğin fazla besleme yapmadığına bağlıyorum,dişi de erkeğin baskı yapmasından korktuğu için dışarı çıkıp yem yemiyor.Ayırdığımda da çıkmıyor yuvadan artık erkek kuş beslemedikçe ağzına birşey sürmüyor.Bu noktada ne yapmalı yavrular çıkmaya başladığında da dişi bu şekilde davranırsa muhtemelen yavrulara bakamaz diye endişeleniyorum.Kendi hallerine mi birakmalıyım..

İyi akşamlar herkese,yeni bir konu açıp meşguliyet yaratmak istemedim o yüzden buraya yazayım dedim.21 günün sonunda ilk yavrumuz yumurtadan çıktı.Bugün bir tane daha çıktı 2 bebemiz var.Şimdi üstadlara sorularim olacak.Babayı ayırmıştım zaten dişiyi sürekli tartaklayıp çiftleşmeye zorladığı için.Hâla ayrılar.Dişimiz yavrulara bakıyor kendi başına yalnız yemi yuvalığa hep ben koyuyorum az besleniyor sanki.Her gün yumurtalı mama veriyorum sabahları.Gün icinde aspur ve kızıl dal darı da kattığım yemini koyuyorum.Sorum şu : anne tek başına yavrulara bakabilir mi ? tahmini 4 yavru olacak ilerleyen günlerde.Ve her gün mama vermeli miyim bazı sitelerde fazlası zarar denmiş ? Başka ne yapabilirim ?

Geri