Karadeniz Pet

Kuluçkadaki Sorun

• Konbuyu başlatan Ahmet Yusuf TAŞ
  • Başlangıç tarihi
A

Ahmet Yusuf TAŞ

Guest
Evet arkadaşlar geçen ay 1 çift kuş almıştım yaklaşık 16-17 gündür yumurtladılar ama çiftin erkeği çok halsiz ve tüyleri kabarık bi şekilde yuvalığa girip dişinin yanında uyuyor ve yuvalığı kirletiyor yavruların çıkmasına az kaldı sizce erkeği kafesten cıkarayımmı zaten dişi çıkıp kendisi besleniyor 1 haftadır ve hangi tedavileri uygulamaliyim?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:38 -->-> Daha önceki mesaj 19:28 --

Çabuk cevap verirseniz iyi olur arkadaşlar erkek kuş gidici gibi duruyor durmadan uyuyor sizce yapılacak birşey varmıdır geçen yıl bir erkek kuşumda 2 gün yuvalıkta uyudu ve 2.gün sabah ölü bulmuştum bununda öyle olmasından korkuyorum
20140430_201156_lls.jpg

Yeşil olan erkek yuvalığın kapağını açınca uyandı normalde sürekli uyuyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bi resim eklemen mumkunse erkegin gorsel olarak hastami degilmi daha net yanit alabilirsin

Erkek kuş üşüdüğü için yuvaya giriyor olabilir, yuvayı kirletiyorsa ishal olabilir, kuşu dişiden ayırıp sıcak bir ortama alın, ishal varsa avidare gibi bir isal ilacı verin, vitamin ekleyin suyuna, tıksırma varsa aviastım veya antibiyotik tedavisi de yapabilirsiniz...

Yuvalıktan çıkmıyorki ishal olduğunu anlayayım acaba ishal ilacıyla vitamin ilacını karıştırıp koyabilirmiyim suluğuna birde erkeği ayırdığımda dişi kuluckayi bozmazmi ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:50 -->-> Daha önceki mesaj 20:38 --

Up up up up

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:57 -->-> Daha önceki mesaj 20:50 --

Bu arada hava soğuk değil eğer üşütseydi diğer çiftlerim hayli hayli üşütürlerdi çünkü bu diğerlerinden baya iri bir kuş

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:12 -->-> Daha önceki mesaj 20:57 --

Kuşu kafesten dışarı çıkardım poposunda dışkı vardı ve uçamıyor kuş ilk geldiğinde uçuyordu dışkısına baktım kanlı değil suyuna avivitle avidiareyi karıştırıp koydum birşey olmaz değilmi ?

Benim erkek kuş da böyle oldu geçen sabah hemen kafesi temizledim yemleri suları değiştirdim vitamin verdim yavaş yavaş kendine geliyor ama eskisi kadar konuşmuyor ve harektli değil anlamadım gitti :(

Bugün kuş biraz daha bitkin fazla hareket etmiyor kafesten çıkardım başka bir kafese koydum vitaminini felan herşeyini koydum kuş ne ötüyor nede hareket ediyor tüylerini kabartıp öylece yatıyor
20140501_095053_richtone(hdr).jpg

20140501_095048_richtone(hdr).jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:08 -->-> Daha önceki mesaj 09:43 --

Up up up up

Moderatör tarafında düzenlendi:
kuşun durumu kötü gözüküyor. Bir tanı koydunuz mu kuş ishal mi? vs? bir şeyler yiyip içiyor mu?

Dün kuşu elime aldığımda popo kısmında dışkı yapışmıştı ayrıca kuş çok zayıflamış ben hep vitamin ilacını veriyordum geçen hafta tüy dökümüne girmiş sandım diğer kuşlar böyle olmayınca kontrol edeyim dedim hastalık ilerlemiş galiba bunun bir çaresi varmıdır ?
Birde kuş uçamıyor zayıflığı ishalden dolayımıdır ?

yumurtlama

Arkadaslar merhaba bi sorum olucak sıze benım bir çift muhabbet kuşum var 3.4 kere çiftleştiler ve cumartesi günü 1 yumurta doğurdu dişi yuvayla asırı derecede zaman geciriyorlar ama benim bildigim muhabbet kusları 2 ser gun aralıklarla yumurta yapıyor ve bugun 5 gun oldu ve hala 1 yumurta var bi sorun mu var acaba nedeni ni ogrenebilrmiyim?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:29 -->-> Daha önceki mesaj 11:27 --

arkadaslar benım msjım ulasmıyormu yardımıcı olabılırmısınız daha yenı uye oldum cunku

Yav kimsemi bilmez hastalığını gerekli resimleri attım hani nerde uretuciler ?!

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:42 -->-> Daha önceki mesaj 11:49 --

Up up up up

Kardes sen bi aspirin al onun yarisini ez suyuna karistir salam ve ilkini zorla icir biraz ve olabildince sevdi seleri ver yemek yemesi onemli ben yumurtada yatan disi kusum bole olmushtu kurtarmistim umarim ise yarar

Kuşa baytril %5 lik alıp sabah akşam ağzına 1 damla damlatın, tedavide çok geç kalınmış, yem de yemiyorsa kuşu kaybetmeye hazır olun maalesef, çok zayıfladıysa göğüs kemiği de çıktıysa kuruma da başlamış olabilir, kuş yem yemiyorsa dişinin yanına tekrar atın, dişi belki besler...

kuş halsiz baya hastas olmuş

Kuşa elimden gelen herşeyi yaptım arkadaşlar ilaç verdim patates haşladım dün akşam kuş yem yememeye başlamıştı tünekten aşağı düştü ayaklarını kullanamıyordu hiç elime aldım bikackez hareketlendi sonra birdenbire öldü ama dişi kuşum kuluçka da ve erkek kuşu göremeyince yuvalıktan sık sık çıkmaya başladı yavruların çıkmasına az var korkuyorum yumurtada ölmelerinden eğer yavrular çıkarsa dişi tek başına besleyebilirmi yoksa yanına başka bi erkek atmalımıyım ?

Dişi yalnız kaldığı ve beslenmek için yuvadan çıkabilir, yumurtadan yavru çıkarsa dişi besler...

Geri