Karadeniz Pet

Kursak şişliği

blacke4gle

Yeni Üye
Arkadaşlar abilerim ablalarım yardımınıza ihtiyacım var :/

Muhabbet kuşumun 6 tane yavrusu var ve en büyüğü dünya ya geleli 13-15 gün oldu. Anne ve baba yavruları besliyor. Buraya kadar herhangi bir sorun yok. Kuşları rahatsız etmemek adına yavruluk temizliği ve mama, yem su koyma haricinde kafese yaklaşmıyorduk. Dişide sürekli yavrulara bakacağım diye yavrulukta oluyor. Fakat dün akşam kardeşimin farketmesi üzerine dişi kuşun kursağının çok şiştiğini gördüm. İnternetten biraz araştırdım. Çeşitli yorumlar yapanlar var kusması kokulu olursa falan filan diye ama ben emin olamadım. Erkek ve dişiye mama olarak günlük yarım yumurta, havuç, ekmek kırıntısı, çok çok az büsküvi katıp veriyorduk. Bundan olmuş olablirmi ? Kullandığımız yem açık bundan olabilirmi ? Suyunu her gün değiştirip vitamin koyuyoruz ?
Kafama takılan tek şey bu çiftimin haricinde 3 tane daha muhabbet kuşum aynı mama aynı yem aynı şekilde vitaminli su onlara da veriyorum, fakat onlarda herhangi bir sağlık problemi gözükmüyor. Bu konuyla ilgili ne yapabilirim ? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?
1rEj1b.jpg

LEDdkz.jpg

7PD29r.jpg

PBDv8b.jpg

Bunlarda yavruları korkum dişiye birşey olursa bu yavrularda ölecek :(
rR1YWz.jpg

Dişi kuluckada olduğu için olabilir bence bir sıkıntı yok

Geçmiş olsun, düzelir inşallah. Yine de anneye bir şey olursa yavrular ölecek diye şimdiden kabullenmeyin. Böyle bir durumda baba bakabilir. Baba tek başına bu kadar yavruya bakamazsa üretici arkadaşlardan belki yardım istenebilir.

Sağolun teşekkür ederim yardımınız için;

Levent abi bundan önce ilk kuluçkasını yaptı ve 4 yumurtadan 1 tane yavrusu çıktı 33-35 günlük oldu. yavruyu beslemediler. Yani ilk kuluçkasında yavru 40 günlük olmadan tekrar kuluçkaya yattı. 10 tane yumurtladı hatta, ilk 2 yumurtasını yedi, 8 yumurtadan da 6 tane yavru çıktı işte, Kafeste kalamarı; gaga taşı, kuş kumu hiç eksik olmuyor. Peş peşe kuluçka olduğundan kaynaklımı böyle birşey oldu acaba :/

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:31 -->-> Daha önceki mesaj 17:06 --

Bu konuyla ilgili ne yapabilirim peki dün gece bir yavrusu daha doğdu :/ yavrular olduğundan eşleri de ayiramiyorum :/

Sağolun teşekkür ederim yardımınız için;

Levent abi bundan önce ilk kuluçkasını yaptı ve 4 yumurtadan 1 tane yavrusu çıktı 33-35 günlük oldu. yavruyu beslemediler. Yani ilk kuluçkasında yavru 40 günlük olmadan tekrar kuluçkaya yattı. 10 tane yumurtladı hatta, ilk 2 yumurtasını yedi, 8 yumurtadan da 6 tane yavru çıktı işte, Kafeste kalamarı; gaga taşı, kuş kumu hiç eksik olmuyor. Peş peşe kuluçka olduğundan kaynaklımı böyle birşey oldu acaba :/

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:31 -->-> Daha önceki mesaj 17:06 --

Bu konuyla ilgili ne yapabilirim peki dün gece bir yavrusu daha doğdu :/ yavrular olduğundan eşleri de ayiramiyorum :/

pek bilgim yok bu şekildeki şeyi önceden görmedim ama muhtemelen peş peşe kuluçka geçirdiği için olmustur sanki yağ baglamıs gibi duruyor dinlendir 2 ay

inşallah sorunsuz büyürler
ilk çıkan yavrularınızla son çıkan yavrularınız arasında oldukça fazla gelişim farkı olacaktır umarım son çıkanların ezilme durumu olmaz. nasıl dikkat edilir bu duruma bilmiyorum açıkçası. benim 4 yavrum oldu sürekli birbirlerine yanaşıp üstüste durdukları için 4. yavru ilk iki yavrunun altında ezilip öldü yani çok kalabalık bir yuva da değildi. kayıp yaşamazsınız umarım

aynı şişliği daha önce yaşadım. Dişi kuş kuluçkada aşırı süre geçirmekten yağlanmaya başlıyor. maşallah erkek kuş onu pek bir fazlaca beslemiş. Kuluçka biter bitmez yuvalığı çıkartın. dişi ve erkeği bir süre ayırın. 2-3 ay en azından dişiyi aspur diye tabir ettiğimiz kanarya yemi ağırlıklı bir yem karışımıyla besleyin. en önemlisi de artık mama vermeyin. belli ki sizin dişi biraz semirmiş :)
dişi kuşu şimdi uçurmaya çalışırsanız kalbi zarar görebilir. öncelikle zayıflamasını sağlamalısınız.
tecrübe ile sabittir dediklerim :)
yaşadığım tecrübeyi de ekte gönderiyorum. aralıksız 3 kuluçkanın ardından böyle oldu ve 2 ay sonra kendine geldi ancak.
Fotoraf-0320.jpg

Bir de yavruların ezilme olasılığını daha büyük bir yuvalıkla ve plastik follukla ortadan kaldırabilirsiniz. eğer dişi kuşunuz evcilse ve anaçsa yuvalık değişimini sorun etmeyecektir. kuşu dışarı çıkartın hatta odadan çıkartın. daha büyük bir yuvalık alarak tabanını eskisinde olduğu gibi talaşla doldurun ve yavruları koyun. sonra dişiyi kafese alın. yavrulara bakacaktır. alan geniş olduğundan ezilme riski büyük oranda azalır.

Son düzenleme:
Eyvallah yardımın için çok teşekkür ederim. Ali abi de dişiyi ayirmami söylemişti, birde sen bu yasamissin. İnsanı ister istemez korkutuyor ama şimdi biraz gönlüm rahatladı. Deniz kardeşim birde Son olarak yavrular olmasına ragmen mama vermeyi keseyimmi :/

Yavruluk konusunda da senin düşündüklerini bende düşünmüyor değilim en kisa surede büyük bir yavruluk edinme gerek :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:10 -->-> Daha önceki mesaj 19:06 --

inşallah sorunsuz büyürler
ilk çıkan yavrularınızla son çıkan yavrularınız arasında oldukça fazla gelişim farkı olacaktır umarım son çıkanların ezilme durumu olmaz. nasıl dikkat edilir bu duruma bilmiyorum açıkçası. benim 4 yavrum oldu sürekli birbirlerine yanaşıp üstüste durdukları için 4. yavru ilk iki yavrunun altında ezilip öldü yani çok kalabalık bir yuva da değildi. kayıp yaşamazsınız umarım

Bunu dikkate alacağım yavrular arasında gerçekten baya fark var. Büyük bir yavruluk lazım olacak umarım kayıp vermeyiz :/

mamasız da besleyebilir ama yavru sayınız maşallah çok fazla eğer birden mama vermeyi keserseniz dişi kuş kendi için olan besinin büyük kısmını yavrulara verip zayıflayacaktır. biraz risklidir. tamamen kesmek yerine içeriğini modifiye edin şimdilik. yavrular yakında yeme düşmeye hazır olacaklar. mamaya yeşillik koyun. şeker içeren her şeyi de çıkartın (bebe bisküvüsü vs etimek gibi) sadece meyve, yeşillik, yumurta ve yem koyun. dişi kuşunuzun yağlanmasını çözmeniz gerekiyor. eğeriçeriği modifiy edemiyorsanız da sıklığını azaltmanızda fayda var.

bende hagen yuvalık var ama daha da büyük olsa bile sonuç değişmezdi çünkü birbirlerinden uzağa koymayı denedim hemen bir şekilde yanyana gelip üstüste çıkıyorlar. küçük olanı üste koydum kaç kere ama büyükler hareket ettikçe alta düştü. umarım büyük yuvalık başkası için çözüm olur.
yavruların hepsi çıktıktan sonra folluktaki çukuru dolduracak kadar aynı seviyeye gelecek kadar mı talaş konulmalı?

yaklaşık olarak yüzeyin 1 cm yükseleceği şekilde talaş koyun. bu hem yumuşatacak hem de dışkıyı emecektir. siz talaşı içeri serpin. ne şekilde sererseniz serin dişi kuş onu kendi keyfine göre düzeltecektir.
bu arada ben çözümü delik olan kısmı arkaya doğru koyarak bulmuştum. büyüyen ilk yavrular yuvanın ön çıkışına doğru, ışığa yönelim yapmaya başlayacaklar. böylece diğer yavrular zarar görmekten bir miktar daha fazla korunacak.

Son düzenleme:
mamasız da besleyebilir ama yavru sayınız maşallah çok fazla eğer birden mama vermeyi keserseniz dişi kuş kendi için olan besinin büyük kısmını yavrulara verip zayıflayacaktır. biraz risklidir. tamamen kesmek yerine içeriğini modifiye edin şimdilik. yavrular yakında yeme düşmeye hazır olacaklar. mamaya yeşillik koyun. şeker içeren her şeyi de çıkartın (bebe bisküvüsü vs etimek gibi) sadece meyve, yeşillik, yumurta ve yem koyun. dişi kuşunuzun yağlanmasını çözmeniz gerekiyor. eğeriçeriği modifiy edemiyorsanız da sıklığını azaltmanızda fayda var.

Mamayı zaten düzenleme yaptım. Ekmektir büsküvidir bunları kestim. yumurta havuç ve babamın kuşcudan aldığı vitaminli mamadan çok az koyuyorum. Bu kuluçkada bitsin yavrular yeme düşsün güzelce bir diyet yaptıracağız dişimize :) Yardımın içinde çok teşekkür ederim deniz kardeşim :)

rica ederim. kafana takılanlar olursa çekinmeden sorabilirsin. kuluçka biter bitmez, son yavru da 30-35 günlük olur olmaz yuvalığı çıkartmayı unutma :)

Onu zaten kesinlikle yapacağım bundan sonra dişi kuşuma güzel bir istirahat uygulayacağım :)

Güldüm yahu, Zagor'un Çikosu gibi olmuş.:)

aynı şişliği daha önce yaşadım. Dişi kuş kuluçkada aşırı süre geçirmekten yağlanmaya başlıyor. maşallah erkek kuş onu pek bir fazlaca beslemiş. Kuluçka biter bitmez yuvalığı çıkartın. dişi ve erkeği bir süre ayırın. 2-3 ay en azından dişiyi aspur diye tabir ettiğimiz kanarya yemi ağırlıklı bir yem karışımıyla besleyin. en önemlisi de artık mama vermeyin. belli ki sizin dişi biraz semirmiş :)
dişi kuşu şimdi uçurmaya çalışırsanız kalbi zarar görebilir. öncelikle zayıflamasını sağlamalısınız.
tecrübe ile sabittir dediklerim :)
yaşadığım tecrübeyi de ekte gönderiyorum. aralıksız 3 kuluçkanın ardından böyle oldu ve 2 ay sonra kendine geldi ancak.
Fotoraf-0320.jpg

Sağolasın Gökhan abi yardımcı oldular forumda, bu şekilde sorun yaşayan arkadaşlar, sorun çözüldü bebişler sağlıklı şekilde büyüyorlar :)

Geri